Ame­ri­kos lie­tu­vis pa­sa­ko­jo apie ame­ri­kie­tiš­ką­ fut­bo­lą

Ame­ri­kos lie­tu­vis pa­sa­ko­jo apie ame­ri­kie­tiš­ką­ fut­bo­lą

Amerikos lietuvis pasakojo apie amerikietišką futbolą

Vakar Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje Šiaulių universiteto kūno kultūros ir sporto edukologijos studentams surengta paskaita „Amerikietiškasis futbolas ir jo legenda Dick Butkus“, kurią skaitė lietuvių kilmės amerikietis, šiuo metu Lietuvoje gyvenantis Vincas (Vin) Karnila.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Grįžo į tėvo gimtinę

Paskaitą bibliotekos Amerikos skaityklos 10-mečio proga pasiūlė surengti JAV ambasada.

Prieš susitikimą su studentais susėdome pasikalbėti su svečiu. Jis vilki 51 numeriu pažymėtus tamsiai raudonus amerikietiško futbolo marškinėlius. Ant nugaros užrašyta Butkaus pavardė. Dick, arba Ričardas, Butkus – vienas garsiausių visų laikų lietuvių kilmės amerikietiško futbolo gynėjų, paaiškina pašnekovas.

V. Karnila gimė ir gyveno Masačusetso valstijoje JAV. Sulaukęs pensinio amžiaus nusprendė vykti gyventi į Lietuvą. Kodėl? „Čia mano tėvo žemė“, – paaiškina vyras. Vilniuje jis gyvena vienuolika metų. V. Karnilos tėvas kilęs iš Guronių kaimo, Žąslių seniūnijos (Kaišiadorių rajonas), motina – škotė.

Lietuvoje jis ne tik skaito paskaitas apie amerikietišką futbolą, kultūrą, bet ir užsiima savanoryste gyvūnų globos namuose „Lesė“, yra aktyvus organizacijos prieš prekybą žmonėmis narys. Paklaustas, ar į Lietuvą atvyko su šeima, pašnekovas šypteli ir sako, kad jo šeima yra gyvūnai.

Siekia populiarinti amerikietišką futbolą

V. Karnila pats septynerius metus žaidė amerikietišką futbolą. „Bet turėjau vieną bėdą – buvau per mažas“, – šypsosi. Kaip ir žymusis D. Butkus, V. Karnila buvo gynėjas.

Tačiau ne vien ūgis futbolui yra svarbus. Dar svarbiau yra greitis.

„Jeigu greičiausias pasaulio žmogus olimpietis Huseinas Boltas 40 metrų nubėga per 4,4 sekundės, tai nacionalinės lygos gynėjai tą patį atstumą nubėga per 4,5 sekundės. O jų svoris yra per 100 kilogramų!“ – akcentuoja V. Karnila.

Kodėl lietuviams amerikietiškas futbolas gali būti įdomus?

„Lietuviai mėgsta sportą. Daug kas sako, kad amerikietišką futbolą žiūrėti yra smagu, tačiau sunku suprasti jo taisykles. O aš galiu paaiškinti jas, kad rungtynių žiūrėjimas teiktų daugiau malonumo. Be to, du bene garsiausi visų laikų futbolininkai yra lietuvių kilmės, tai – Dick (Ričardas) Butkus ir John (Jonas) Jonaitis“, – sako pašnekovas.

Europoje yra labai daug amerikietiško futbolo lygų, netgi kaimyninėse šalyse – Latvijoje, Lenkijoje. Lietuvoje tai nėra populiari sporto šaka. Yra tik mėgėjų komandų, tačiau sporto mokyklos šios sporto šakos pagrindų nemoko. V. Karnila mano, jog didesnė amerikietiško futbolo sklaida ir taisyklių aiškinimas padėtų lietuviams pamilti šią sporto šaką.

Amerikos kultūros dalis

Amerikietiškas futbolas ne atsitiktinai panašus į regbį. Būtent šios sporto šakos pagrindu 19 amžiuje ir atsirado amerikietiškas futbolas. Stačiakampėje aikštėje žaidžia po 11 dviejų komandų žaidėjų, žaidimo tikslas – pelnyti kuo daugiau taškų. Rungtynėse žaidžiami keturi kėliniai po 15 minučių.

„Pagrindinis skirtumas, jog regbio rungtynės vyksta be didesnių sustojimų, o amerikietiško futbolo mačas vyksta su pertraukėlėmis, pasitarimais ir panašiai. Skirtingai yra perduodamas ir priimamas kamuolys. Yra ir daugiau skirtumų. Taisykles galima lengvai perprasti, jeigu atsiranda, kas jas paaiškina“, – sako pašnekovas.

V. Karnila pažymi, jog amerikietiškas futbolas yra ne tik sportas, bet ir Amerikos kultūros dalis. Svarbūs mačai virsta šventėmis. Futbolo aistruoliai prieš rungtynes renkasi stadiono prieigose su šeimos nariais, draugais, rengia vakarėlius, valgo užkandžius, papuoštus amerikietiško futbolo atributika. Tas pats vyksta ir susirinkus rungtynių žiūrėti namuose.

Amerikoje netgi yra amerikietiško futbolo kavinės, restoranai, naktiniai klubai. „Labai panašiai, kaip pas jus daug kas susiję su krepšiniu, Amerikoje – su amerikietiškuoju futbolu“, – palygina pašnekovas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ENTUZIASTAS: 11 metų Lietuvoje gyvenantis Amerikos lietuvis Vincas Karnila atvyko į Šiaulius papasakoti apie amerikietišką futbolą. Šia proga pasipuošė 51 numeriu pažymėtais marškinėliais, kokius kadaise vilkėjo garsus lietuvių kilmės futbolininkas Dick (Ričardas) Butkus.