
Naujausios
A.Sireika žino „Šiauliams“ būtiną receptą
Sidas AKSOMAITIS
Į LKL turnyro lentelės dugną praėjusį sezoną nublokšti „Šiauliai“ bandys atsitiesti, sulipdę naują kariauną ir susigrąžinę daug metų Saulės miesto krepšiniui paaukojusį pirmąjį „Šiaulių“ ekipos strategą Antaną Sireiką. Šios savaitės pradžioje baigę komplektuoti ekipą, šiauliečiai jau ateinantį pirmadienį rinksis į pirmąją treniruotę. Ar pajėgi bus naujos sudėties ekipa pakilti iš „Šiauliams“ neįprastos paskutinės vietos LKL turnyro lentelėje? O gal jau netoli ta diena, kai šiauliečiai ir vėl, kaip nesenais bronziniais laikais, pajėgs užkurti pirtį net LKL grandams?
-- Kaip jaučiatės po penkerių metų pertraukos sugrįžęs į „Šiaulius“? – pasiteiravo „Respublika“ „Šiaulių“ vyriausiojo trenerio, Šiaulių miesto garbės piliečio Antano SIREIKOS.
– Nesakyčiau, kad sugrįžau, nes čia visąlaik gyvenau, čia yra mano namai, tiesiog kurį laiką dirbau kitur. Ir „Šiaulių“ reikalais domėjausi visada – tiek dirbdamas Japonijoje, tiek Rusijoje, tiek treniruodamas Lietuvos klubus. Nors sakoma, jog visur gerai, o namuose – geriausiai, prisipažinsiu, kad šioks toks nerimas širdyje tvyro. Neramu, nes dabar „Šiaulių“ klube viskas nauja – subūrėme naują komandą, klubas turi naujus vadovus. Rūpi, kaip mums seksis, kaip susidėliosime, bet kol kas viskas vyksta netgi geriau nei tikėjausi. Sklandų darbą garantuoja tai, kad visi žmonės, su kuriais dirbu, yra atsidavę Šiaulių krepšiniui – ir „Šiaulių“ klubo valdybos pirmininkas Artūras Nacickas, ir klubo direktorius Mindaugas Žukauskas, ir trenerių štabe kartu su manimi besidarbuojantys buvę mano auklėtiniai Robertas Giedraitis, Vaidas Pauliukėnas, Robertas Stankevičius. Kaip ir svajojau, esame sava komanda, kurioje visi žiūri į vieną pusę, yra pasirengę vienas kitam padėti.
– Pastaruosius penkerius metus dirbote Točigio „Brex“ (Japonija) ir Utenos „Juventus“. Ką naujo į Jūsų, kaip trenerio, filosofiją įnešė darbas šiuose klubuose?
– Jei būčiau padirbėjęs Japonijoje prieš tapdamas Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneriu, neabejoju, kad su Lietuvos rinktine būtume pasiekę dar daugiau laimėjimų. Kodėl? Japonija – toks kraštas, kuris išmoko visai kitaip žiūrėti į žmogų, gerbti jį bet kokioje situacijoje. Ten būdamas suvoki, kad pirmiausiai privalai reikalauti iš savęs, o tik po to – iš kitų. Tampa akivaizdu, kad ant auklėtinių šaukiantis treneris parodo tik savo darbo trūkumus. Reikia dirbti taip, kad žmogus suprastų. Jei jis nesuprato, reikia ieškoti kitokių metodų, kaip jam viską paaiškinti. Japonijoje niekas net balso tembro kalbėdamas nepakelia, nes tai prilygtų pašnekovo įžeidimui, visi kalba kantriai, su šypsena. Jei treneris žaidėjui žmogiškai paaiškins, kad jis gali būti geras krepšininkas, bet privalo daug dirbti, tai toks žaidėjas ir dirbs nuo ryto iki vakaro. Labai malonu buvo dirbti ir Utenos „Juventus“, kuriam vadovauja praeityje „Šiaulių“ garbę gynęs Žydrūnas Urbonas. Su juo visuomet galima rasti išeitį iš bet kokios situacijos. Dirbdamas Utenoje sulaukdavau pastebėjimų, kad amžiumi senstu, o mintimis jaunėju. Mano, kaip trenerio filosofija paprasta – niekada negalima nustoti ieškoti, eksperimentuoti ir mokytis. Niekas nestovi vietoje – kinta ir krepšinis, jame diegiamos įvairios naujovės. Kas sugeba prie jų prisitaikyti, tas žengia žingsnį į viršų.
– Ar analizavote, kas lėmė, kad „Šiauliai“ praėjusį sezoną buvo nublokšti į patį LKL turnyrinės lentelės dugną?
– Manau, kad į visumą susidėjo daug faktorių. Galiu klysti, nes klubo virtuvę tuo metu stebėjau iš šalies, bet galbūt klubo vadovai pastaraisiais metais daugiau buvo susikoncentravę į gyvenimą šia diena, o ateities perspektyvos buvo nustumtos į antraeilį planą. Svarbu neatsilikti nuo kitų klubų skiriamo dėmesio reklamai, žiūrovams, augančiai krepšininkų pamainai. Kaip surinkti pilną salę žiūrovų, jei komandoje žaidžia beveik vien užsieniečiai, o savų žaidėjų – tik vienas kitas? Krepšinis juk žaidžiamas visų pirma dėl žiūrovų, todėl svarbu juos sudominti ir pritraukti į varžybas. Kai rungtynes stebi tūkstančiai žiūrovų, tada ir žaidėjai realizuoja save aikštelėje, atiduoda daugiau jėgų ir sveikatos. Dar viena nesėkmingo „Šiaulių“ sezono priežastis – ženkliai pasitempė kiti klubai. Panevėžio „Lietkabelis, eilę metų net nebuvęs arti prizininkų, sugebėjo net antrą vietą iškovoti. Sustiprėjo Klaipėdos „Neptūnas“, ilgą laiką užimdavęs prastesnes pozicijas nei „Šiauliai“. Dabar nieko negalima nuvertinti.
– Ko dabar labiausiai reikia, kad buvę etatiniai LKL bronzininkai lyg Feniksas pakiltų iš pelenų?
– Reikalausiu, kad žaidėjai gerbtų žiūrovus, kad jie galvotų ne tik apie pergales, taškus, bet ir demonstruotų aikštelėje krepšinio spektaklius. Kiekvienas žaidėjas turi rodyti asmeninį pavyzdį, kokie turi būti atletai. Keiksmažodžiai, pasilinksminimai, barai, mano įsitikinimu, nėra suderinami su sportininko profesionalo karjera. Norint tobulėti reikia stengtis aikštelėje atiduoti ne 100, o dar daugiau procentų visų turimų jėgų, reikia šiandien dirbti geriau, nei dirbai vakar. Daug ko reikia – laukia nelengvas darbas. Į treniruotes įtrauksime ir A.Sireikos krepšinio akademijos jaunius, kad jie žinotų, kas yra vyrų krepšinis ir būtų pasirengę vieną dieną tapti „Šiaulių“ komandos dalimi. Visi turime gyventi viena idėja – dėl Šiaulių krepšinio.
– Kaip vertinate komandos komplektaciją?
– Komandos komplektacija baigta šios savaitės pradžioje – pirmadienį pasirašytas kontraktas su amerikiečiu įžaidėju Teivonu Majersu (Teyvon Myers). Dabar jau turime visus 12 žaidėjų. Surinkome praktiškai naują komandą – iš praėjusio sezono „Šiaulių“ ekipoje liko tik Rytis Pipiras, Donatas Sabeckis ir Mantvydas Žukauskas. Burdami ekipą vadovavomės filosofija, kad jai atstovautų kuo daugiau žaidėjų iš viso Šiaulių krašto, kad su krepšininkais būtų sudaromi ilgalaikiai kontraktai. Dabartiniai „Šiauliai“ – tarsi jaunystės ir patirties lydinys, nes kartu su jaunimu žais ir patyrę krepšininkai. „Šiaulių“ garbę gins sunkiojo krašto ir vidurio puolėjo pozicijose rungtyniauti galintis 31 metų Arminas Urbutis, praėjusį sezoną atstovavęs Utenos „Juventus“, ekipą, tikiu sustiprins ir „Šiauliuose“ prieš kelerius metus jau rungtyniavęs 35 metų puolėjas Vytautas Šarakauskas, pastaruosius penkis sezonus žaidęs Klaipėdos „Neptūne“. Neatmetu, kad komandai ateinantį sezoną dar galės padėti ir šiaulietis 37 metų Arvydas Čepulis, šių metų pradžioje su trenksmu triumfavęs LKL tritaškininkų konkurse. Man patinka ir darbas su jaunimu – visada smagu matyti, kaip nuo jaunų dienų ugdyti krepšininkai pamažu išauga „Šiaulių“ marškinėlius ir tęsia karjerą galingesniuose ir turtingesniuose Lietuvos bei Europos klubuose, gina nacionalinės rinktinės garbę. Komandos iškovotas vietas žmonės primiršta, o žaidėjus, kurie sugebėjo nueiti toli, atsimins ilgai.
– „Šiauliuose“ ateinantį sezoną rungtyniaus 3 amerikiečiai žaidėjai. Ko tikitės iš jų?
– Džiaugiamės, kad nepasiekėme leistino 6 legionierių limito ir sugebėjome didžiąją dalį ekipos sulipdyti iš savo krašto sportininkų. Žiūrovams reikia, kad žaidėjai pataikytų, o tiek atakuojantis gynėjas Nikas Zeisloftas (Nick Zeisfloft), tiek universalus dvimetrinis krepšininkas Omaras Priuitas (Omar Prewitt) yra puikūs metikai. O.Priuitas gali rungtyniauti keliose pozicijose, o tai labai svarbu – iš rikiuotės iškritus vienam žaidėjui jį reikia skubiai pakeisti. Teivonas Majersas – labai aštrus žaidėjas, gerai žaidžia vienas prieš vieną, gerai pataiko tritaškius. Tikiuosi, kad jis suaktyvins komandos puolimą. Dabar visus krepšininkus – legionierius ir lietuvaičius – kaip vienos rankos pirštus svarbu sujungti į vieną kumštį – tada bus ir rezultatai.
– „Šiauliai“ visuomet garsėjo pragariškomis priešsezoninėmis fizinio parengimo stovyklomis laukinėje gamtoje Papėje (Latvija). Ar šiemet sulipdytos ekipos ten irgi laukia pragaras?
– Šiemet treniruosimės Šiauliuose: dirbsime ir salėje, ir stadione, ir manieže. Į pirmą treniruotę rinksimės jau šį pirmadienį. Joje dar nesulauksime studentų krepšinio rinktinei atstovaujančių Igno Vaitkaus ir Evaldo Šaulio, nežinia, ar laiku atvykti galės visi legionieriai, bet po truputį įsivažiuosime. O dėl pragaro... Stengsiuosi, kad ne treniruotės būtų pragariškos, o kad tą pragarą mano auklėtiniai sukurtų varžovams. Tada treneriui nereikės kurti pragaro treniruotėse (juokiasi, – aut. past.). Manau, kad šiandien reikia dirbti ne pragariškai, o protingai. Dabar krepšinis yra kitoks ir, prieš sezoną porą savaičių padirbėjęs pragare, didelių kalnų nenuversi. Fizinis rengimas turi vykti be pertraukų: ir kondiciją palaikyti, ir sveikata rūpintis reikia visus metus.
Parengta pagal „Respubliką“
Vytauto Ruškio nuotr.
Po penkerių metų pertraukos prie „Šiaulių“ vairo stojęs Antanas Sireika žino, ko reikia, kad „Šiauliai“ atsigautų.