
Naujausios
Europinė parama gelbėja
"Šiaulių kraštas" ne kartą rašė apie seniai parengtą "Saulės" rekonstrukcijos projektą, kurį miesto valdžia pati stabdė dar praėjusią kadenciją.
Buvo motyvuojama, kad negaunama pakankamai valstybės investicijų, jų net atsisakyta. Esą trupinant lėšas po truputį statyba taps amžina.
Dabar projektas bus įgyvendintas iš europinių ir miesto biudžeto lėšų. Pati koncertinė įstaiga "Saulė" teikė projektą europinei paramai gauti, kai miesto Taryba nusprendė projektą remti 51 procentu reikalingų lėšų.
Saulius Kauneckas, "Saulės" koncertinės įstaigos direktorius, informavo, jog bendra projekto vertė – 3,5 milijono eurų. Iš jų 1,719 milijono eurų sudaro europinė parama, 1,789 milijono eurų – Savivaldybės biudžeto lėšos. Projektas turi būti įgyvendintas iki 2021 metų liepos.
Lėšos skiriamos ir statybai, ir įrangai įsigyti.
"Savivaldybei parašiau įgaliojimą rengti rangos konkursą, nes statybos reikalai mums per daug sudėtingi, – sakė S. Kauneckas. – Jeigu rangos konkursas bus sėkmingas, gal dar šiemet darbai prasidės. Mes patys rengtume viešus pirkimus įsigyti garso ir apšvietimo įrangai bei baldams."
Jis prisiminė, jog prieš trejus metus pirmą kartą buvo paskelbtas rangos konkursas, bet nutrauktas dėl lėšų stygiaus. Prieš dvejus metus net rangovas buvo išrinktas, bet dėl tos pačios priežasties procesas buvo sustabdytas.
Savivaldybės Statybos ir renovacijos skyriaus vedėjas Evaldas Vaičeliūnas "Šiaulių kraštui" teigė, jog dabar rangos konkursas bus paskelbtas po kelių savaičių.
"Tikimės, kad paskelbsime dar liepos pabaigoje arba rugpjūčio pradžioje", – sakė vedėjas.
Dabar – tik "daržinė"
Pagal projektą modernizuojama iš esmės visa pastato infrastruktūra (elektros, šildymo, vėdinimo, priešgaisrinė sistemos) ir iškils trijų aukštų priestatas. Priestatą statant išplečiama scena gilyn iki 13 metrų, o jos plotis bus 12 metrų. Sceną buvo numatyta dar labiau išplėsti, bet techninis projektas buvo koreguojamas, kilus daugiabučių gyventojų nepasitenkinimui. Priestato galas į išorę bus išsikišęs tik apie 2,5 metro.
Po rekonstrukcijos scenoje tilps ir didelis choras, ir simfoninis orkestras, kurie dabar netelpa, galės vykti ir teatro spektakliai.
"Pamenu, kai pirmą kartą pasikvietėme nacionalinį simfoninį orkestrą, jam vadovavęs maestro Juozas Domarkas sakė: "Ne koncertų salę turite, o daržinę, – prisiminė S. Kauneckas. – Po rekonstrukcijos turėtume naują kokybę atlikėjams repetuoti ir koncertuoti."
Priestate bus trys studijos repetuoti įstaigos profesionaliems kolektyvams: kameriniam orkestrui, pučiamųjų orkestrui ir bigbendui. Bus įrengti grimo kambariai atlikėjams. Suprojektuota ir 60 vietų konferencijų salė.
"Orkestrai dabar visai neturi kur repetuoti, – sakė S.Kauneckas. – Repeticijoms nuomojame patalpas ir iš Profesinio rengimo centro, ir privačias, nes repeticijoms turime tik 9 kvadratinių metrų kambariuką".
Salės akustika dar viena problema. Direktoriaus žodžiais, dabar garsas sklinda kaip "bačkoje". Garso įranga garso kokybę pagerins 2–3 kartus, bet norima pačios salės akustikos problemą išspręsti. Tik projekte tam lėšų nenumatyta.
"Skaičiuojame, kiek kainuotų salės akustiką gerinti, tam reikia pertvarkyti sienas, lubas, darome garso matavimus, tikimės, kad kitais metais gausime lėšų, gal jų bus sutaupyta iš rangos konkurso",– svarstė S. Kauneckas.
Jeigu rangos konkursas bus sėkmingas, rekonstrukcija, jo nuomone, gali prasidėti metų pabaigoje ar kitų metų pavasarį.
"Iš pradžių galvojame, kad renginiai galės vykti vakarais, ir pradėjus statybą, bet darbai vyks ir senajame pastate, tad reikės užsidaryti, – sakė S. Kauneckas. – Bet tada jau bus baigta Kultūros centro rekonstrukcija, miestas neliks be salės."
Architektas dar turi "svajų"
Architektas Algimantas Černiauskas yra "Saulės" rekonstrukcijos techninio projekto autorius.
"Šiaulių kraštui" jis sakė, jog priestato statyba – tai tik pirmas etapas, kuris skirtas scenos erdvei plėsti ir gerinti darbo sąlygas įstaigos kolektyvams.
"Duok Dieve, kad priestato satyba pajudėtų, jeigu jau yra pinigai, – sakė architektas. – Bet aš dabar labiau esu susirūpinęs, kad pasikeistų pačios salės kokybė akustikos prasme, – pabrėžė architektas. – Visi kiti techniniai dalykai – salės apšvietimas, vėdinimas bus atnaujinti, specialieji priešgaisriniai reikalavimai įvykdyti, bet estetika ir akustika liko už projekto ribų. Antras žingsnis būtų, kad salė iš tiesų taptų koncertine sale, o ne liktų kino sale."
A. Černiauskas neslėpė, jog turi ir daugiau "svajų". Jos susijusios su planais padaryti koncertinę salę patrauklesnę žiūrovams, renginių lankytojams.
"Viena iš idėjų – išplėsti vitražo salės erdvę, ištiesinti visą "Saulės mūšio" vitražo išklotinę pagal Tilžės gatvę, visai kitoks būtų ir pastato reprezentacinis vaizdas, – pasidalijo architektas. – Reikia dar išspręsti ir parkingo klausimą, esu numatęs, kaip tą galima padaryti. Tuomet turėtume mieste reprezentacinį kompleksą. Galima automobilį ir "Saulės miesto" centre palikti, bet turime galvoti, kaip šiuolaikiškai padaryti, kad būtų patogu atvykti į koncertą".
"Šiauliai yra pribrendę drąsesniems pokyčiams, – sakė A. Černiauskas, pabrėždamas, jog labiausiai mieste pasigenda strateginio mąstymo. – Reikia turėti tikslą ir žengti link jo žingsnis po žingsnio, o mes vis einame iš paskos. Reikia mylėti miestą ir dirbti, sugebėti dirbti kartu,idėjas palaikyti, jeigu nori pasiekti rezultatą."