Darbas rinkimų apylinkių komisijose neturi atimti socialinių garantijų

Apie logiką Šiauliuose kalbama nemažai, tad šį kartą ir aš apie ją. Kaip tik šiomis dienomis baigiasi terminas iki kada partijos ir politinės organizacijos gali teikti narius į VRK (Vyriausiosios rinkimų komisijos) rinkimų apylinkes.

Jokia paslaptis, kad kiekvienais metais surasti žmones norinčius ir galinčius dirbti šį atsakingą darbą, ypatingai mažose ir labiau nutolusiose apylinkėse, tampa vis sunkiau. Viena iš pagrindinių priežasčių – mažas užmokestis, pakankamai didelė atsakomybė. Dažnu atveju, darbas apylinkių komisijose susijęs su žmonių galimybe papildomai užsidirbti.

Paradoksalu, bet, atrodo, kad tie asmenys, kuriems labiausiai reikia ar kurie turi, galbūt, daugiau laisvo laiko: be darbo esantys asmenys, tėvystės ar motinystės atostogose esantys asmenys, to iš esmės daryti negali, mat jei dirbs ir užsidirbs rinkimų apylinkėse, jie praras savo gaunamas valstybines socialines išmokas.

Todėl su kolegomis Tomu Tomilinu ir Audriumi Petrošiumi pateikėme keturių įstatymų pataisas, kurios numatytų, kad gautos pajamos iš darbo rinkimų apylinkėse neįskaičiuotų į jų gaunamas pajamas, kai yra gaunamos socialinės išmokos.

Tiesa, LR Seimo Teisės departamentas tokį mūsų pasiūlymą siūlė laikyti prieštaraujančiu Konstitucijai dėl galimo asmenų lygiateisiškumo principo pažeidimo. Džiaugiuosi, kad klausimą pristatant Teisės ir teisėtvarkos komitete, pavyko komiteto nariams įrodyti, kad Teisės departamento išvada nėra teisinga, nes siūlomas teisinio reguliavimo pakeitimas susijęs su papildomu laikinu darbu, kuris užtikrina valstybės demokratinių procesų įgyvendinimą. Taip pat, komisijų nariais gali būti visi norintys asmenys, atitinkantys keliamus reikalavimus. Ir dabartiniuose įstatymuose yra galiojančių išimčių, kaip antai, vaiko pinigai, kurie nėra įskaičiuojami į gyventojo gaunamas pajamas.

Teisės ir teisėtvarkos komitetui atmetus Teisės departamento išvadą dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai, komitetas uždegė žalią šviesą tolimesniam klausimo svarstymui Seime. Klausimo svarstymas pavasario sesijoje keliaus į Seimo salę.

 

Užs. Nr. 524947