
Naujausios
Taip gimė pomėgis
Pomėgį rinkti pašto ženklus poniai Adai įskiepijo tėtis. Ji buvo 14 ar 15 metų, kai tokią aistrą turėjęs tėvas nusprendė "įsigyti" bendramintę.
1969-ieji. Abu su tėtuku paklojo ant pusės stalo vos telpančius kartono lapus – bus albumas. Kiekvieną kartonlapį užklojo iš vietos pieninės Ados parneštu sviestiniu popieriumi. Dailiai sulyginę, šone "bormašine" išmušė skyles surišti. Sutvirtinę lapus, kaip mokėdami išpuošė pašto ženklams skirto albumo viršelį. Koks grožis!
Kai į didžiulį albumą Ada įklijavo pirmą šimtą pašto ženklų, džiaugsmas ir pasididžiavimas, prisimena iki šiol, buvo begalinis. Ženklus rinkti jai nebuvę didelio sunkumo, mat pašte dirbusi mamytė vis pakišdavo mintį, kur galima įsigyti ką nors naujo ir įdomaus.
Paauglei mergaitei ne mažesnį nei nauji ženklai susidomėjimą kėlė iš įvairių šalių atsiųsti laiškai su besipuikuojančiais dar nematytais pašto ženklais, tiesa, siuntėjo užantspauduotais, bet dėl to visai nesumažinusiais "markutės" vertės. Tai todėl mamos pasiųsta nunešti tokį laišką gavėjui, pasiryždavo nužingsniuoti ir penkis kilometrus, kad tik gautų progą išprašyti dovanos – voko kampo su užklijuotu pašto ženklu. Gražiai paprašiusi, žiūrėk, dovanai gaudavo ne vien tą, bet ir dar kelis seniau atsiųstus.
Parsinešusi vokus į namus, pamerkdavo į vandenį tam, kad "markutės" klijai atliptų. Paskui, išdžiovinusi ir išlyginusi, lipnia skiautele įklijuodavo į savo albumą.
O naujų pašto ženklų kolekciją pildė už gaunamus kišenpinigius arba iš uždarbio už "žurnalistinį" darbą tuo laiku leistuose vaikų ir jaunimo leidiniuose.
Pašto ženklai, prisimena pašnekovė, jai nebuvo vien lapeliai su gražiais paveiksliukais. Anot moters, sudominti mokėjusio tėvelio dėka, jie jai suteikė nemažai istorinių žinių, išmokė geografijos – kaip gi rankose laikydama pašto ženklą iš kokios nors negirdėtos valstybės, nepasidomėsi, kokiame pasaulio krašte ji yra. Būtent pašto ženklai iš įvairių valstybių tada Adą įkvėpė ir iki šiol nepaleido viskuo domėtis.
Deja, iki šių dienų tas istorinis jos ir tėvelio surištas albumas – pomėgio pradžių pradžios liudytojas – neišliko, ir dėl to poniai Adai truputėlį gaila.
Man šita dovana buvo kažkas tokio. Pakėlė iki nežinomybės.
Į Lietuvą
A. Grakauskienė – tremtinių vaikas. Tėtis, kaip politinis kalinys, suimtas 1944-aisiais. Mamą į Sibirą išvežė 1948-ųjų gegužę – už pagalbą partizanavusiam broliui Eugenijui.
Sibire du jauni tremtiniai ir susipažino, sukūrė šeimą. Gimė Ada – vyriausioji.
1959 metais šeima grįžo į Lietuvą, mergaitei buvo jau ketveri. Po dviejų mėnesių gyvenimo Lietuvoje rusiškai ir lietuviškai kalbanti ir tik rusiškai dainuojanti Ada viena akimi pradėjo beveik nebematyti, o netrukus ėmė ir smarkiai žvairuoti – medikai tada pasakė, kad tai nuo patirtos nervinės įtampos. Pasirodo, dėl kalbos, dėl naujų draugų, dėl pakeistos aplinkos ir visų kitų dalykų, kuriuos mažam vaikui teko patirti per ketverius tremties metus, stresas paveikė regą. Bet ar kas tais laikais rimtai žiūrės į tremtinių vaiką!
Suluošintą akį operavo jau suaugusi. Moteris šypsosi: nebūtų operavusi, jei gydytojai nebūtų apgavę – nieko gero iš tos operacijos ji nesitikėjo.
Nepaisant visko, žvairumą pavyko ištaisyti, su rega – kiek sudėtingiau, juk praėjo šitiek metų.
Sako esanti dviguba tremtinė. Pirmos tremties pasekmės aiškios, o antroji – meilės. Būdama grynų gryniausia aukštaitė nuo Molėtų krašto į Kuršėnus atvyko meilės paviliota. Tiesa, vyro, su kuriuo susilaukė dukters, jau nebėra – gyvybe jis sumokėjo už darbą Černobylyje.
20 vienetų vaikui
Iš pašto ženklų kolekcionavimo proceso buvo kelerius metus iškritusi augindama dukrą. Tuo laiku jos kolekcija buvo užrakinta spintelėje su pakabinama spyna.
Dirbdama Kuršėnų Pavenčių mokykloje fizikos, matematikos mokytoja, A. Grakauskienė sugalvojo jos pomėgiu susidomėjusiems moksleiviams dovanoti pašto ženklų – kiekvienam po dvi dešimtis. Sutarė, jei sužinos, jog kuris nors vaikas saugo ne tik dovaną, bet kolekciją pradėjo "auginti", ji dovanos dar 20 pašto ženklų leisdama pasirinkti kokią nori valstybę.
Vis dėlto ši mokytojos paskelbta "dovanojimo akcija" didelio susidomėjo nesulaukė.
Nuo 1937-ųjų ir anksčiau
Pašnekovė vieną po kito ant svetainės stalo kelia albumus: dešimtą, dvidešimtą, keturiasdešimtą... Ant kiekvieno viršelio parašyta valstybė – tai jai priklausantys pašto ženklai šiame albume surikiuoti. Viskas sudėta pagal griežtą sistemą – pagal išleidimo metus, pirmos dienos antspaudą, kainą, numerį.
"Kiekviena šalis turi skirtingus, tik jai būdingus pašto ženklus. Gvinėjos ženklai, kurie buvo spausdinti Europoje, turi labai daug spalvų, kitur – santūresni. Kolumbijos pašto ženklai neišvaizdūs, o patys laimingiausi žmonės gyvena Nepale – tai matyti", – kolekcininkė verčia albumų lapus – apie kiekvieną ženklą turi ką pasakyti, atsimena, kur jį įgijo. Jei atmintis kažką bando nuslėpti, pincetu skrupulingai iš albumo išimtą pašto ženklą apžiūri, jei raidės per menkos – gelbėja lupa.
Vokietijai skirtame albume – pašto ženklai, menantys ir karo metus. Populiarūs tada buvo su Hitlerio profiliu, tik užrašas pašto ženkle liudija, kokiai šaliai "visagalio" pašto ženklas skirtas. Štai Hitleris ir užrašas: "Ostland", žinok, skirtas Baltijos valstybėms.
Bene gausiausioje Didžiosios Britanijos kolekcijoje – visi ženklai alei vieno su kamputyje įspaustu karalienės profilio atspaudu. Jų nėra tik ant kelių pašto ženklų – skirtų karalienės Elžbietos II jubiliejams – šiuose ženkluose monarchės nuotrauka, bet be minėto atspaudo.
Kuršėniškės kolekcijose šimtai pašto ženklų ir iš įvairių pasaulio salų, kolonijų.
Gausi rusiškų ženklų kolekcija. Gūdaus sovietmečio laikais, anot filatelistės, pašto ženklai buvo vos kelių rūšių: sportas, kosmonautika, flora, fauna...
Paskui Rusija pašto ženklų "asortimentą" vis dėlto išplėtė. Atsirado net su Zodiako ženklais. Kad įsigytų visus dvylika Zodiako ženklų, A. Grakauskienė po Sankt Peterburgą naršė tol, kol surado paštą ir nusipirko tokį rinkinį. Arba ženklai su pasaulinio garso kūrėjų atvaizdais – rusų kompozitoriai, poetai, rašytojai. Nepagailėta "markučių" ir keliems lietuvių rašytojams.
Lietuva, kolekcininkės teigimu, leidžia nuostabius pašto ženklus. Jos fonduose gausybė jubiliejinių, skirtų Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, Šiaulių 750-mečiui, Popiežiaus apsilankymui ir t. t. Beje, 1993 metų rugsėjo Popiežiaus Jono Pauliaus II-ojo vizitas įamžintas net keturiuose pašto ženkluose visose keturiose jo apsilankymo vietose: Vilniuje, Kaune, Šiluvoje ir Kryžių kalne.
Vien Lietuvos 100-mečiui kuršėniškės kolekcijoje – septyni blokai pašto ženklų. Pasididžiavimas – Baltijos keliui skirtas blokas, išleistas kartu su Latvija ir Estija.
Vertingas Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo karūnavimo 100-mečiui skirtas pašto ženklas su pirmos dienos antspaudu.
"Pašto ženkluose įsiamžinęs dažnas Lietuvos rajonas ir miestelis. Svajoju, kad savo pašto ženklą turėtų ir Kuršėnai", – sako pašnekovė. Jos vizija, kad Kuršėnų pašto ženkle matytųsi P. Ivinskio paminklas ir miesto herbas.
Kita ponios Ados lobyno dalis – suvenyriniai vokai su pašto ženklu ir pirmos dienos (tik tai dienai skirtu) antspaudu. Jų vertė kolekcine prasme – didžiulė.
Senas laiškas su istorija
Dar kolekcijoje – iš įvairių pasaulio šalių gauti laiškai, be abejonės, su pašto ženklais ir antspaudais. Moteris viename iš albumų suranda skrupulingai saugomą aptrintą laiškelį – ne voką, o perlenktą lapelį su tekstu viduje, išorėje – užklijuotas pašto ženklas.
Tą laišką kolekcininkei parvežė iš Vokietijos. Istorija tokia, kad Bavarijoje įsigytą seną namą tvarkiusi to šiauliečio dukra palėpėje aptiko krūvą popierių – tai buvo pluoštas laiškų, rašytų karo metais. Kas juos rašė ir ką ten vokiškai porino, kolekcininkė nestudijavo, tačiau neabejoja, kad laiškas, siųstas iš Rytų Vokietijos (pašto ženkle – Branderburgo vartai), buvo skirtas to senutėlio namo gyventojams, ir jiems greičiausiai buvęs labai brangus.
"Man šita dovana buvo kažkas tokio. Pakėlė iki nežinomybės", – sako filatelistė.
Panašiai kaip ir kunigui J. Armalui į Tverų kleboniją 1937 metais adresuotas laiškas-sveikinimas.
Užantspauduoti laiškai poniai Adai – didelė vertybė. Kaskart, kai nuvyksta į kokią nors šalį pirmąsyk, būtinai parašo laišką, užklijuodama "markutę" ir pasiųsdama jį sau, į Kuršėnus. Grįžusi iš kelionės su džiaugsmu iš pašto dėžutės išsiima voką – jis tampa brangiu prisiminimu apie aplankytą šalį.
Dovana, kuri skraido
50 metų pašto ženklus kolekcionuojanti kuršėniškė toli gražu nė negalvoja "reikalo" užbaigti.
Dažnai su gyvenimo draugu Edmundu po įvairias šalis keliaujanti moteris sako, kad kur nors nuvykusi pirmiausia skuba ieškoti pašto ar kokios nors parduotuvės, kad galėtų įsigyti tos šalies pašto ženklų, o jau paskui, juokiasi, ir piniginę gali atiduoti.
Kolekcininkės gyvenime vis dėlto pasitaikę ir įsimintinų situacijų. Vieną Valentino dieną iš eilinės kelionės sugrįžusi moteris svetainėje ant stalo surado Edmundo dovaną – krūvą albumų su pašto ženklais, kuriuos jis nupirko iš pažįstamo kolekcininko.
Išvydusi tokią dovaną, moteris akimirksniu pamiršo, kokia proga ją gavo: pašto ženklai bematant buvo paskleisti ne tik ant svetainės stalo, bet ir ant kavos staliuko – baisiai rūpėjo nedelsiant išrūšiuoti, išstudijuoti, susisteminti.
Studijavo ir sistemino kelias savaites – lygiai tiek laiko dovanos teikėjui Edmundui namuose teko vaikščioti labai atsargiai, juk vėjo pagauti pašto ženklai skraido! Ponia Ada su šypsena atsimena draugo pažadą niekada daugiau nebepirkti tokių dovanų...
Praėjusią savaitę iš Moldavijos sugrįžusi kuršėniškė ir vėl papildė savo pašto ženklų kolekciją – moldaviškų "markučių" dabar turės jau 51.
O dar viena paslaptis saugoma sename lagamine. Čia kuršėniškė laiko mainams skirtus pašto ženklus.
A. Grakauskienei nesmagu, kad laiškų siuntimo tradicijos blėsta, o popierinius laiškus su pašto ženklais keičia elektroniniai. Jei tradicijos blėsta, vadinasi, blėsta ir pašto ženklų populiarumas.