Savivaldos iškilių datų minėti rinksis pirmoji Šiaulių miesto taryba

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Jonas Tručinskas, buvęs pirmosios Šiaulių miesto tarybos pirmininkas, sako jaučiąs pareigą sukviesti buvusius deputatus ir savivaldybininkus minėti miesto savivaldos atkūrimo 30-metį.
Šeštadienį, rugpjūčio 1 dieną, vėl šaukiamas simbolinis pirmosios po Nepriklausomybės atkūrimo Šiaulių miesto tarybos (1990–1995) posėdis-minėjimas, jis 14 valandą vyks „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje. Jonas Tručinskas, šios pirmosios kadencijos Šiaulių miesto tarybos pirmininkas, sako jautęs pareigą inicijuoti atkurtos miesto savivaldos 30-mečio paminėjimą.

Dvi sukaktys minimos

Jonas Tručinskas, subūręs buvusių deputatų iniciatyvinę grupę, planavo dar pavasarį savivaldos sukaktį paminėti.

Šiemet balandžio 4 dieną suėjo 30 metų, kai įvyko pirmosios kadencijos Šiaulių miesto tarybos pirmasis posėdis. Tada į miesto Tarybą tiesiogiai buvo išrinkti 67 deputatai, tarp jų – 7 moterys. Dauguma deputatų buvo Sąjūdžio žmonės, jie atstovavo ir įmonių, įstaigų kolektyvams, kūrybinėms sąjungoms. Pirmojoje Taryboje dirbo teisininkai, medikai, pedagogai, inžinieriai, gamybininkai, architektai, menininkai. Dešimt buvusių deputatų jau išėję Anapilin.

„Pandemija ir įvestas karantinas sumaišė mūsų planus, minėjimą turėjome atidėti, tikiuosi, šį kartą jis įvyks, o rugpjūčio 1-ąją neatsitiktinai pasirinkome,– pabrėžė „Šiaulių kraštui“ J. Tručinskas. – 1791 metų rugpjūčio 1 dieną miestelėnai išsirinko magistrato ir teismo pareigūnus – taip prieš 229 metus buvo pradėta savivalda Šiaulių mieste.“

Renginio programoje numatytas improvizuotas Savivaldybės tarybos posėdis, kuriame bus ir deputatų prisiminimų, ir istorijos, ir intrigos.

Tarybos istorija – ir knygose

J. Tručinskas pasidalijo, jog „uždarytas į karantiną knygas pradėjau rašyti, nes be darbo negaliu būti“.

Atkurtos miesto savivaldos 30-mečio proga jis parengė ir išleido knygą apie Šiaulių miesto pirmosios kadencijos tarybą. Turi signalinį variantą ir dar vienos knygos – „Šiaulių miesto herbas. Istorijos kryžkelės, sprendimų klystkeliai“. Joje – ne tik nuomonė apie Šiaulių herbą, bet ir istorija apie pirmosios Tarybos vaidmenį, patvirtinant miesto herbą.

„Noriu išprovokuoti ir kitus buvusius miesto Tarybos vadovus, merus, pirmiausia Alfredą Lankauską ( jis po J. Tručinsko buvo miesto Tarybos pirmininkas, vėliau meras – red. past) rašyti apie miesto savivaldą, tęsti mano darbą“, – sako J. Tručinskas.

Buvęs Tarybos pirmininkas teigia, jog jį patį rašyti paskatino istorijos mokytojai. „Per susitikimus mokyklose išgirdau, jog apie Atgimimo laikotarpį medžiagos jie labai mažai turi“, – sakė jis.

„Ėmiausi rašymo ir dėl to, kad apie pirmosios kadencijos Tarybą, jos deputatus nėra aiškios informacijos, – sako J.Tručinskas. – Įvairiuose šaltiniuose ji skirtinga. Iš rinkimų anketų, kurios yra išlikusios, rinkimų protokolų, kurie ranka rašyti, surinkau informaciją apie deputatus. Nuo to „užsikabinau“ priminti ir kitus dalykus.“

Minėjimo renginyje kviesti dalyvauti ir Savivaldybės administracijos tuometiniai vadovai, padalinių vadovai. Laukiama ir buvusių merų, ir dabartinių miesto vadovų.

„Aušros“ muziejaus Ch.Frenkelio vilos parko rožyne bus sodinamos pirmosios Tarybos vardinės rožės. Veiks muziejaus paroda „Kovo 11 laisvės istorijos liudijimas“, skirta Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui.