
Naujausios
Gyvename šiek tiek vėsiau
Šiaulių meteorologijos stoties vyriausioji stebėtoja Vaida Šerienė informavo, kad liepos 14 dieną, pirmadienį, Šiauliuose per parą iškrito 18 mm lietaus – nuo 15 iki 16 valandos prilijo 17 mm. Lietų lydėjo ir kruša.
Antradienį per parą Šiauliuose išlijo 12 mm. Intensyviausiai lijo popiet: nuo 15 iki 16 valandos užfiksuoti 6 mm, nuo 16 iki 17 valandos – 5 mm kritulių.
Gausiausiai lijo liepos 16 dieną – per parą fiksuota 27 mm. Gausus lietus išlijo rytą, intensyviausiai – nuo 7 iki 9 valandos, per tą laiką prilijo 22 mm. Nuo 8 iki 9 valandos – 11 mm.
Vasara jau peržengė vidurį – kuo ji išskirtinė šiemet? Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas sako, kad šių metų birželis buvo šiek tiek šaltesnis – puse laipsnio – nei pas mus būna įprastai.
„Birželis buvo pakankamai lietingas, ypač rytinėje Lietuvos dalyje, buvo mažiau saulės negu įprastai ir pakankamai stiprūs vėjai. Liepos pirmasis dešimtadienis irgi buvo arti normos – 0,3 laipsnio vėsesnis. Kritulių – kaip kokioje Lietuvos dalyje. Iš principo buvo mažiau, bet Rytų Lietuvoje – daugiau nei įprastai ir saulės buvo mažiau. Turėjome ir tai, kas būdinga vasarai: audringesnių orų su lokaliai gausiais krituliais, pasitaikė ir krušos atvejų. Gyvename šiek tiek vėsesniu ritmu, bet nėra kažkas ekstremaliai išskirtinio“, – sako D. Valiukas.
Paskutiniais metais, pasak klimatologo, buvo šilti birželiai, buvo karščio bangų, šiemet jų mažiau.
Šiauliai, sako D. Valiukas, orais neišsiskiria – atspindi bendrąsias tendencijas.
„Kaip ir kitur Lietuvoje, birželis vėsesnis. Šiauliai papuola į viduriuką, jei žiūrėsime į kitas Lietuvos teritorijas. Pagal kritulius – irgi panašiai.“
Pasak klimatologo, vasarai būdinga situacija, kai gausūs krituliai būna labai lokalūs.
„Ne kartą buvo, kad labai gausius kritulius gauna tik dalis miesto, gyvenvietės ar kartais – vos ne dalis gatvės. Yra tokių atvejų, kai akivaizdžiai matosi, kad miesto gatvės semiamos, kad kritulių buvo labai gausu, o mūsų meteorologijos stotis, esanti už keleto kilometrų, užfiksavo vos keletą milimetrų. Lokališkumas yra vasaros palydovas, o vykstant klimato kaitai, jis yra tik stiprėjantis.“
Kruša, sako D. Valiukas, irgi vasaros reiškinys, bet ar ji dažnėja, kategoriškai teigti negali.
„Dabartinės technologijos, kai visi gali labai greitai nufotografuoti ir iš karto patalpinti socialiniuose tinkluose, sudaro įspūdį, kad tokių atvejų daugiau, bet vertinimas sunkus dėl didelio lokališkumo, užfiksavimo sudėtingumo. Kadangi orai ekstremalėja, tendencijos tokiems reiškiniams formuotis yra palankesnės.“
Pagal artimiausių keturių savaičių prognozes likusi liepa, rugpjūčio pirmoji pusė turėtų būti apie laipsnį šiltesnė ir šiek tiek drėgnesnė.
Pernai, primena D. Valiukas, turėjome nebūdingą užsitęsusią šiltą vasarą, kai temperatūra viršijo 25 laipsnius, bet buvo pakankamai mažai dienų, kai viršijo 30.
„Pernai šiluma nusitęsė iki pat rugsėjo pabaigos, vasara anksti prasidėjo, buvo palanki, mažai kaitros dienų, bet daugiau šiltų vasariškų dienų. Šiemet jų turime mažiau“, – apibendrina D. Valiukas.
Buvo ir rekordas
Pagal Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pateikiamus duomenis, liepos mėnesio pirmojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 17,3 laipsnio.
Žemiausia oro temperatūra (5,3 laipsnio) išmatuota liepos 5 dieną Kazlų Rūdoje, aukščiausia – 35,6 laipsnio – liepos 3 dieną Druskininkuose. Tai buvo naujas aukščiausios šios paros oro temperatūros rekordas Lietuvoje.
Meteorologinės vasaros, arba laikotarpio, kai vidutinė paros oro temperatūra pasiekia ir viršija 15 laipsnių, pajūrio ruože bei Ukmergėje pradžia fiksuota liepos 1–3 dienomis.
Pirmąjį liepos dešimtadienį vidutinis kritulių kiekis Lietuvoje buvo 23,8 mm. Mažiausiai kritulių šį dešimtadienį registruota Nidoje (4,0 mm) ir Klaipėdoje (4,2 mm). Daugiausiai prilijo Šumske (71,9 mm) ir Vilniuje (68,8 mm).
Liepos 8–10 dienomis rytiniuose ir pietiniuose rajonuose registruoti pavojingi krituliai.
Stichinis meteorologinis reiškinys – ilgas lietingas laikotarpis – toliau buvo fiksuojamas kai kuriose stotyse Šiaurės rytų Lietuvoje – Anykščių, Rokiškio, Utenos, Zarasų, Švenčionių ir Ignalinos rajono savivaldybėse. Nuo liepos 9–10 dienos reiškinys pradėtas fiksuoti Molėtų bei Vilniaus rajonų savivaldybių teritorijose esančiose automatinėse meteorologijos stotyse.
Liepos 18 dieną, penktadienį, Lietuvoje daug kur numatomi trumpi lietūs, vietomis smarkūs. Daugelyje rajonų perkūnija, kai kur galima kruša. Vėjas šiaurės rytų, 7–12 m/s, per perkūniją gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra – 22–27 laipsniai šilumos.
Šeštadienio naktį daug kur protarpiais palis, vietomis su perkūnija. Kai kur rūkas. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 3–8 m/s. Temperatūra 14–19 laipsnių šilumos. Dieną daugelyje rajonų trumpi lietūs su perkūnija, vietomis smarkūs. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 5–10 m/s. Temperatūra – 22–27 laipsniai šilumos.
Sekmadienio naktį vietomis trumpas lietus, perkūnija. Kai kur rūkas. Vėjas šiaurinių krypčių, 3–8 m/s. Temperatūra – 13–18 laipsnių šilumos. Dieną daug kur trumpi lietūs, kai kur smarkūs ir su perkūnija. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 5–10 m/s. Temperatūra – 20–25 laipsniai šilumos.