Ką rinktis - angaro nuomą ar pirkimą?

Vieno ar kito tipo angarų statyba yra aktuali daugeliui pramonės sričių. Angarai yra dideliu plotu pasižymintys, mobilūs ir itin sparčiai surenkami statiniai, kurie efektyviai atlieka sandėlių, fermų, garažų ir kitų patalpų paskirtis. Nusprendus statyti angarą, galima rinktis iš dviejų galimybių. Angarus galima pirkti arba nuomotis. Dėl mažesnių momentinių išlaidų, neretai pasirenkamas antras variantas, t.y. angaro nuoma. Visgi, ar tikrai tai yra patogesnis ir ekonomiškai palankesnis sprendimas? Pabandykime tai išsiaiškinti.

Išlaidos ir finansinis atsiperkamumas

Verslams, kurie nori susidurti su kuo mažesnėmis finansinėmis išlaidomis, angaro nuoma gali pasirodyti palankesnė idėja nei pirkimas. Visgi, žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos, taip tikrai nėra. Nuomai skirtas angaras kiekvieną mėnesį reikalauja tam tikrų išlaidų. Be to, jis niekada netaps verslui priklausančiu turtu. Pirkimui pritaikyti angarai reikalauja didesnių pradinių išlaidų, tačiau nuo pat pirmos minutės jie tampa verslo nuosavybe. Jeigu finansinė situacija blogėja, angarą visada galima perleisti į kitų verslininkų rankas. Todėl nuosavo angaro įsigijimas tikrai yra racionalesnis sprendimas, kuris pasižymi didesniu finansiniu atsiperkamumu.

Angaro eksploatavimas

Nuomai skirtas angaras turi būti eksploatuojamas ir prižiūrimas pagal jų savininkų taisykles. Tai reiškia, kad išnuomotame angare, be savininko sutikimo, negalima atlikti jokių pakeitimų, susijusių su vidaus patalpų išplanavimu, techniniais sprendimais, izoliacija ir pan. Jeigu angarui padaroma tam tikra žala, nuomininkas privalo ją atlyginti. Tai reiškia, jog verslas bet kuriuo metu gali susidurti su neplanuotomis išlaidomis. Įsigijus nuosavą angarą, jį galima modifikuoti bei rekonstruoti pagal individualius poreikius, labiausiai atitinkančius verslo užduočių specifiką. Be to, jų gamyba užsiimančios kompanijos iš karto gali pagaminti angarą pagal konkrečius verslo reikalavimus. 

Įmonės finansinis stabilumas

Finansinio stabilumo siekiantis verslas tikrai turėtų vengti bet kokių nuomos santykių. Nuomojantis angarus, įrangą ar bet kokius kitus, verslui būtinus komponentus, visada susiduriama su nuomos kainų kilimo tikimybe. Todėl verslas negali efektyviai plėstis ir planuoti savo biudžeto. Įsigijus nuosavą angarą, susiduriama su didesnėmis pradinėmis išlaidomis, tačiau investicija yra vienkartinė. Tai reiškia, jog verslas finansiškai pažeidžiamas yra tik tam tikrą laikotarpį. Pasirinkus nuomotą variantą, taip pat visada susiduriama su rizika, jog kita pusė bet kuriuo metu gali nutraukti nuomos sutartį. Tai gali sukelti ne tik nepatogumus, bet ir darbo prastovas, kurios neigiamai paveikia verslo našumą.

Pradinių išlaidų dydis

Angaro nuoma reikalauja mažesnių pradinių išlaidų nei angaro įsigijimas. Visgi, tokį variantą rekomenduojama rinktis tik tuo atveju, jeigu verslo kapitalas yra labai mažas. Nuosavo angaro įsigijimas reikalauja didesnių investicijų, tačiau sutaupyti galima ir perkant. Angarai gali būti pačių įvairiausių dydžių ir tipų. Finansiškai silpnoms įmonėms galima pasirinkti patį ekonomiškiausią variantą, pasižymintį kiek paprastesne konstrukcija ir prastesnės kokybės medžiagomis. Šiek tiek prastesnės kokybės angaras gali pasižymėti trumpesne tarnavimo trukme ir kuklesne komplektacija, tačiau jis taip pat puikiai atlieka savo pagrindinę funkciją. Todėl net ir pigus nuosavas angaras verslui suteiks svaresnę naudą nei nuomoti statiniai. 

Bene visos pramonės sritys susiduria su didelio ploto patalpų poreikių. Statyti nuolatinius gamybinius ar komercinius statinius įprastai gali tik puikiai rinkoje įsitvirtinusios įmonės, kurios turi sukaupusios nemažą kapitalą. Angarai yra puiki alternatyva tradiciniams statiniams, kurią sau leisti gali tiek stambūs, tiek smulkūs verslai. Visgi, nusprendus statyti angarą, nuomos sprendimo geriau būtų atsisakyti, nes jis suteikia daug neužtikrintumo ir nestabilumo. Jeigu finansinės galimybės yra labai ribotos, geriau įsigyti ekonomiškiausią angaro modelį, o finansinei situacijai pagerėjus – jį parduoti ir pakeisti kokybiškesniu.

Užs. Nr. 575894