Pagal kokius kriterijus reikia rinkti sausą maistą šunims?

Wolfart (pexels.com) nuotr.
Sausas ėdalas sudaro didžiąją šuns mitybos raciono dalį. Tačiau kaip žinoti, kuris pašaras visavertę mitybą užtikrina, o kuris – ne? Pabandykime išsiaiškinti, kokiais kriterijais reikėtų vadovautis norint išsirinkti iš tikrųjų kokybišką ir puikiai subalansuotą sausą pašarą šuniui.

Sauso maisto sudėtyje įprastai dominuoja susmulkinta mėsa, grūdai, daržovės, ankštiniai augalai ir pan. Gamybos metu šie ingredientai yra sumaišomi ir suformuojami į nedideles granules, kurios ir pavirsta sausu maistu. Vizualiai bene visų gamintojų sausas maistas atrodo labai panašiai. Visgi kaip ir žmonėms skirto maisto, sauso ėdalo kokybė gali būti kardinaliai skirtinga. Todėl sauso maisto niekada nereikėtų rinktis pagal palankią kainą ar didelį populiarumą. Sausas pašaras turi susidėti iš ingredientų, kurie užtikrina visavertę ir subalansuotą šuns mitybą.

Baltymų kiekis 

Prie kiekvieno šuns pašaro yra nurodoma, kiek jame yra baltymų. Tai yra pirmas ir pats paprasčiausias veiksnys, kuris padeda nuspręsti, ar šuns maistas yra vertas dėmesio, ar ne. Kokybiško maisto sudėtyje turėtų būti kuo didesnis baltymų kiekis. Jeigu gaminyje yra mažiau nei 30% baltymų – reikėtų ieškoti kito varianto, nes tai nėra aukštos kokybės ėdalas. Šunų organizmui angliavandeniai nėra itin svarbūs. Didžiausią naudą ir reikšmę jiems teikia baltymai. Todėl baltymų rodiklis yra labai svarbus. Daugiau angliavandenių, o ne baltymų turintis maistas dažniausiai gaminamas iš mažiau kokybiškų, nesveikų ir nenatūralių ingredientų. Jeigu įdomu, ypač didelį baltymų kiekį turi Quattro šunų maistas. Kokybišku pašaru yra laikomi gaminiai, kurių sudėtyje yra 30% ar šiek tiek didesnis baltymų kiekis. Quattro maistas pasižymi sudėtimi, kurią sudaro 58 – 83% gyvūninės kilmės baltymų. Todėl šio maisto kokybės kartelė yra ypatingai aukšta.

Pirmieji penki ingredientai

Maisto kokybę ir tinkamumą padeda įvertinti ir sudėtyje pateikiami pirmieji penki ingredientai. Šie ingredientai įprastai nurodo, iš kokių šaltinių gaunami baltymai. Idealiu atveju baltymai gaunami iš gyvūninės kilmės ingredientų, tokių kaip mėsa, paukštiena ar žuvis. Būtent tokia sudėtimi džiugina prieš tai aptartas Quattro šunų maistas. Kartais, pirmuosiuose penkiuose ingredientuose galima aptikti ir nemėsinių baltymų, pavyzdžiui, žirnių ar avinžirnių. Šie ingredientai nėra blogi, tačiau sudėtyje jie turėtų užimti ne pirmąsias pozicijas. Niekada nereikėtų rinktis pašaro, kurio sudėtyje yra daug ingredientų, prie kurių yra prierašas „šalutinis produktas”.

Sveikųjų riebalų paieška

Riebalai yra sveikos mitybos dalis. Visgi, ne visi riebalai yra vienodi ar juolab naudingi. Šuns gerovės labui pasitarnauja vištienos riebalai, tačiau bendriniai gyvūniniai riebalai – ne. Bendriniai riebalai tai yra įvairių rūšių riebalų sankaupos, kitaip tariant liekanos. Tokie riebalai gali sukelti alergijas ir pakenkti augintinio organizmui. Geras pasirinkimas yra pašaras, kurio sudėtyje yra žuvų taukų. Žuvų taukuose yra omega – 3 riebalų rūgščių, kurios padeda puoselėti augintinio sveikatą. Be bendrinių riebalų, reikėtų vengti ir pigių riebalų, tokių kaip sojų ar augalinių aliejų. 

Papildomų naudingų ingredientų paieška

Be svarbiausių medžiagų, sauso pašaro sudėtyje turėtų būti ir papildomų ingredientų, kurie teikia vienokią ar kitokią naudą augintinio organizmui. Pavyzdžiui, naudinga, jeigu pašaro sudėtyje yra tam tikrų vaisių ir daržovių. Šiuose ingredientuose yra vitaminų, mineralų, skaidulų ir antioksidantų, kurie teigiamai pasitarnauja augintinio sveikatai. Itin naudingas ingredientas yra ir linų sėmenys. Anksčiau minėtas Quattro šunų maistas savo sudėtyje taip pat turi šį ingredientą. Linų sėmenys yra puikus skaidulų ir riebalų rūgščių šaltinis. O pavyzdžiui sąnarių sveikatai puikiai pasitarnauja gliukozaminas.    

Ieškodami sauso pašaro savo šuniui, niekada nepriimkite skuboto sprendimo. Visada įdėmiai perskaitykite sudėtį ir ieškokite natūralių bei vertingų ingredientų. Atlikę pagrindinių ingredientų analizę, galėsite būti ramūs, kad savo augintiniui pateikiate ne tik gardų, bet ir jo sveikatai naudą teikiantį maistą.

Užs. Nr. 575866