Kaip pasiruošti vizitui pas koloproktologą? Gydytojas dalijasi svarbiausiais patarimais

Autorių nuotr.
Tiesiosios žarnos ir storosios žarnos problemos yra dažnesnės, nei daugelis įsivaizduoja, tačiau apie jas vis dar kalbama per mažai. Dėl to nemažai žmonių vengia apsilankymo pas specialistą, delsia gydytis ir susiduria su rimtomis pasekmėmis.

Koloproktologas yra būtent tas gydytojas, į kurį reikėtų kreiptis pajutus bet kokius nemalonius pojūčius šioje srityje. Norint, kad vizitas būtų kuo efektyvesnis, svarbu tinkamai jam pasiruošti. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip tai padaryti ir kodėl atidėlioti šio susitikimo nereikėtų.

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

Daugelis žmonių galvoja, kad koloproktologo konsultacijos reikia tik esant rimtoms problemoms, pavyzdžiui, kai liga jau pažengusi. Tačiau yra daugybė požymių, rodančių, kad verta apsilankyti pas specialistą:

kraujavimas tuštinantis;
ilgalaikis vidurių užkietėjimas ar viduriavimas;
skausmas, niežulys ar perštėjimas išeinamosios angos srityje;
svetimkūnio pojūtis tiesiojoje žarnoje;
pūlių ar gleivių išskyros.

Visi šie simptomai gali būti ženklas, kad reikalingas hemorojaus gydymas arba kitos žarnyno ligos diagnozavimas. Kuo anksčiau kreipsitės, tuo paprastesnis ir efektyvesnis bus gydymas. Daugiau apie diagnostiką galite sužinoti čia: https://gastrosveikata.lt/rektoskopija/.

Kaip pasiruošti vizitui pas koloproktologą?

Norint, kad gydytojas galėtų tiksliai įvertinti situaciją ir pateikti tinkamiausią gydymo planą, reikia šiek tiek pasiruošti.

Mityba ir virškinimo sistemos paruošimas

Dieną prieš vizitą rekomenduojama laikytis lengvos dietos – vengti riebaus, kepto, aštraus maisto bei alkoholio. Geriausia rinktis lengvai virškinamus produktus, pavyzdžiui, košes, sriubas ar garintą maistą. Jei gydytojas informavo apie būtinybę atlikti rektoskopiją ar kitą diagnostinį tyrimą, gali būti reikalingas specialus žarnyno išvalymas.

Asmeninė higiena

Prieš vizitą svarbu pasirūpinti švara, tačiau nereikėtų naudoti stiprių chemikalų ar klizmų, jei gydytojas jų nerekomendavo. Pakanka nusiprausti šiltu vandeniu ir įprastu muilu.

Ankstesni tyrimai ir informacija apie simptomus

Jeigu anksčiau jau buvo atlikti kokie nors tyrimai (pavyzdžiui, kolonoskopija, rektoskopija ar kraujo tyrimai), būtina juos turėti su savimi. Tai padės gydytojui susidaryti pilnesnį vaizdą apie jūsų būklę. Taip pat verta apgalvoti, kada prasidėjo simptomai, kaip jie kinta, kas juos pablogina ar pagerina.

Ką tikėtis vizito metu?

Pirmiausia gydytojas užduos klausimus apie jūsų savijautą, simptomus, gyvenimo būdą. Vėliau atliekama apžiūra – priklausomai nuo situacijos, gali būti naudojami įvairūs tyrimai. Vienas dažniausių – anoskopija arba rektoskopija, leidžianti įvertinti tiesiosios žarnos būklę.

Daugelis žmonių baiminasi šios procedūros, tačiau ji yra greita ir beveik neskausminga. Jei nustatoma, kad reikalingas hemorojaus gydymas, gydytojas gali rekomenduoti įvairius metodus – nuo gyvenimo būdo pakeitimų iki minimaliai invazinių procedūrų.

Ką daryti po vizito?

Po konsultacijos gydytojas gali skirti papildomus tyrimus, paskirti gydymą arba pateikti rekomendacijas, kaip koreguoti mitybą ir gyvenimo būdą.

Svarbiausia – nebijoti kreiptis į specialistą. Kuo anksčiau bus pradėtas gydymas, tuo greičiau galėsite grįžti prie įprasto gyvenimo be diskomforto. Jei jaučiate bet kokius nemalonius simptomus, neatidėliokite ir pasirūpinkite savo sveikata dabar.