
Naujausios

Aplinka pritaikyta turistams
Įgyvendinus projektą, atkurtos dvaro sodybos takų dangos, padarytas įvažiavimas. Įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Pastatytas tualetas muziejaus lankytojams ir garažas.
Teritorijoje neliko stulpų. Nutiesti požeminiai elektros kabeliai. Pastatyti šviestuvai. Atnaujintas apšvietimas. Teritorijoje pastatyta suoliukų.
Už kairiojo muziejaus fligelio įrengtas amfiteatras su apvalia scena ir sėdimomis vietomis žiūrovams. Amfiteatre galės vykti vasaros koncertai. Čia persikels ir kasmet muziejaus teritorijoje vykstantis Valstybės dienos minėjimas.
Kaip teigia istorijos šaltiniai, Kelmės dvaras ir didžiulės jo valdos minimi jau XV amžiuje. XVI amžiaus pabaigoje dvaras su Kelmės miesteliu, Padubysio, Pagryžuvio, Gerdžiogalos dvarais, 33 kaimais ir 312 baudžiaunininkų parduotas Jonui Gruževskiui. Kelmės miestelį tuo metu sudarė 54 šiaudais dengtos medinės trobos. O dvaro sodyboje buvo du ponų gyvenamieji namai, kelios dvariškių trobos, virtuvė, dvi arklidės, dvi karvidės, kiaulidė, svirnas, kelios daržinės, jauja, bravoras, dengti vartai su seklyčia ir kamarėle bei vaismedžių sodas.
Per Antrąjį pasaulinį karą Kelmės dvaras trumpam buvo tapęs iš Vokietijos atsikėlusio barono fon Hareno nuosavybe. Tačiau iki šių dienų jis laikomas Gruževskių dvaru.
Sovietiniais laikais Kelmės dvaro centriniuose rūmuose buvo įsikūrusi tarybinio ūkio kontora, todėl pastatas nebuvo labai nuniokotas. Atkūrus Nepriklausomybę, dvaras restauruotas, atkurtas autentiškas išorinis pastato vaizdas. Jame įkurdintas Kelmės krašto muziejus.
Iki šių dienų dvaro sodyboje išliko svirnas, kuris laikomas seniausiu svirnu Lietuvoje. Prieš keletą metų restauruotas. Išliko ir dvaro vartai, kurių pirmajame aukšte veikė baudžiavinis, vėliau politinių oponentų kalėjimas, o antrajame aukšte – biblioteka. Išliko ir dvaro parkas.
Dvaro sodyboje įsikūręs Kelmės krašto muziejus dėl turtingos istorijos, palyginti neblogai išsilaikiusio paveldo, aplinkos ir kūrybingų darbuotojų organizuojamų edukacinių užsiėmimų tampa vis populiaresnis. Pavyzdžiui, į prieškalėdines edukacijas didmiesčių mokyklų mokinių grupės registruojasi jau dabar.
Muziejų lanko turistų grupės iš Lietuvos ir užsienio. Kai kurios poros išreiškia norą čia susituokti, atvyksta foto sesijoms.
Autentika ir dvaro viduje
Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė pasakoja apie naujus užmojus Kelmės dvarui suteikti dar daugiau autentikos. Pagalbos šaukiasi dvaro parkas. Kai kurie medžiai jau seni, avarinės būklės. Juos reikėtų nupjauti ir pakeisti naujais. Parko teritorija užima 7,6 hektaro plotą.
Be to, parke buvo tvenkinių sistema. Tačiau tvenkiniai dabar užakę. Reikėtų atgaivinti sistemą ir suteikti parkui autentiškumo.
Pagal parengtą projektą parke bus įrengti takai, suformuota kalvelė, nutiestas takas palei Vilbėno upelį, įrengtas informacinis stendas, pastatyta suoliukų.
Reikėtų atkurti ir autentišką dvaro interjerą. Atlikti tyrimai, Valstybės investicijų programai teikiamas projektas "Kelmės dvaro rūmų restauravimas ir naujos ekspozicijos įrengimas".
"Dvaro pastato ir dvaro vartų fasadas sutvarkytas, pakeistas stogas, – pasakoja D. Žalpienė. – Tačiau muziejaus vidus primena ne dvarą, o sovietinių laikų ūkio kontorą. Iš tų laikų likęs parketas, durys. Reikėtų atkurti dvaro sienas, lubas, grindis, pakeisti duris.
Yra interesantų, kurie dvare nori nuomotis konferencijų salę. Tačiau neturime modernios įrangos. Neturime net rūbinės, kur į edukacinius užsiėmimus atvykstančios grupės galėtų palikti paltus."
Pagal parengtą projektą įėjimas į muziejų būtų nukeltas į fligelį. Ten būtų atidengti dvaro rūsiai, įėjimas pritaikytas neįgaliesiems.
Muziejaus patalpose būtų įrengtas ir Turizmo informacijos centras. Atnaujinta ekspozicija. Pirmajame aukšte ekspozicija būtų skirta dvaro temai.
Jeigu projektui bus skirtas finansavimas, bus sutvarkytas ir dvaro vartų pastato vidus. Sovietiniais laikais dvaro vartų pastato pirmajame aukšte buvo laikomos trąšos. Tai sugadino patalpas. Nors fasadas restauruotas, viduje laikosi drėgmė.
Dvaro vartų pastate ketinama atkurti autentišką baudžiavinį kalėjimą, o antrajame aukšte įrengti ekspoziciją ir skaityklą. Įėjimas į pastatą bus pritaikytas neįgaliesiems.