Parką siūloma pavadinti grafų Zubovų vardu

Parką siūloma pavadinti grafų Zubovų vardu

Parką siūloma pavadinti grafų Zubovų vardu

Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza nusiuntė Šiaulių miesto merui Genadijui Mikšiui kreipimąsi, kad senasis miesto parkas su Kaštonų alėja būtų pavadintas grafų Nikolajaus ir Aleksandros Zubovų vardu. Idėją grafų vardą ir atstatyti istorinę tiesą inicijavo “Šiaulių kraštas“.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Idėja „Šiaulių krašte“

Apie idėją pavadinti senąjį Šiaulių miesto parką grafų Zubovų vardu rašėme ne kartą („Iniciatyvos įveikinėja abejingumą“, “Šiaulių kraštas“, 2010 07 16; “Užžėlė atmintis apie grafus Zubovus“, 2010 06 29). Šiaulių “Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Irena Nekrašienė laikraščiui pripažino, kad Zubovų giminės atminimas yra neabejotinai svarbus muziejui: “Muziejus populiarina, domisi, renka eksponatus apie šią iškilią giminę, rengėme parodą, rengiame knygą. Zubovų palikimas — labai svarbi Šiaulių miesto istorijos dalis. Todėl istorinę tiesą reikėtų miestui atstatyti“.

Pasiūlymą dėl Zubovų vardo parko palaiko ir grafų palikuonys, kurie, redakcijos žiniomis, taip pat kreipsis į Savivaldybę.

Nori atstatyti istorinę tiesą

Kreipimesi miesto merui muziejus siūlo senąjį miesto parką su Kaštonų alėja pavadinti grafų Nikolajaus ir Aleksandros Zubovų vardu.

Kreipimęsi primenama, kad grafų Zubovų giminė daugiau kaip du šimtmečius garsėjo savo nuopelnais Lietuvai, jos kultūrai, švietimui, ūkiniam gyvenimui. Grafų Zubovų paveldas šiandien yra Šiaulių miesto nuosavybė ir tarnauja miestiečių reikmėms. XX amžiaus 3— 4 dešimtmečiais parkas buvo už simbolinę kainą parduotas (faktiškai dovanotas) Šiaulių miestui. Zubovų paveldėtojai, dovanodami tam tikrus objektus miestui nurodė ir tam tikrų sąlygų miestui, kurios iki šiandien yra neįgyvendintos.

Kai Šiaulių miesto tarybos 1923 metų posėdyje svarstytas parko ir kaštonų alėjos dovanojimo Šiauliams klausimas, buvo nurodyta dovanotojų sąlyga — parką pavadinti Nikalojaus ir Aleksandros Zubovų vardu. Tada dovanojimo aktas nebuvo iki galo realizuotas, nes netrukus Zubovų žemė miesto centre žemės reformos komisijos buvo neteisėtai konfiskuota ir prasidėjo teisminiai procesai.

 

Dar kartą Šiaulių miesto taryba Zubovų parko dovanojimo reikalus ir sąlygas svarstė 1931 metais, kai miestui vadovavo burmistras Jackus Sondeckis.

PASIŪLYMAS: Senąjį Šiaulių miesto parką siūloma pavadinti grafų Nikolajaus ir Aleksandros Zubovų vardu.

Jono TAMULIO nuotr.

 

FAKTAI

Zubovai Šiauliams dovanojo dvaro rūmus, kur dabar įsikūręs Šiaulių universiteto Menų fakultetas. Palikimas miestui ir dvaro arklidės, kurios buvo perstatytos ir dabar ten įsikūręs Šiaulių apygardos teismas. Dovanota Kaštonų alėja, kažkada vedusi į rūmus.

Didždvario parke, Zubovų valdymo laikais, vykdavo žemės ūkio parodos, kurių pagrindiniai iniciatoriai buvo grafienės Aleksandros sūnūs Vladimiras ir Dimitrijus Zubovai. Parodų tikslas buvo skatinti pažangesnį ūkininkavimą, auginti veislinius gyvulius, derlingesnių veislių javus, modernesnius žemės ūkio padargus.

Nikolajus ir Aleksandra Zubovai Šiaulių mergaičių gimnazijos— pensiono pastatui 1898 metais skyrė savo žemės, 50 tūkstančių plytų, nes Aleksandrijoje turėjo plytų ir koklių fabriką. Mergaičių gimnazijos pastato (dabar— Didždvario gimnazija) statyboms davė 10 tūkstančių rublių.

Grafai Zubovai įkūrė lietuviškas mokyklas Ginkūnuose, Naisiuose, Medemrodėje, Bubiuose ir kitur, ten, kur buvo Zubovų dvarai.