Mokyklų reitingai džiugina ne visus

Mokyklų reitingai džiugina ne visus

Mokyklų reitingai džiugina ne visus

Septintą kartą paskelbti šalies gimnazijų ir vidurinių mokyklų reitingai. Juose įvertinta beveik 500 ugdymo įstaigų, atsižvelgiant į tai, kiek kiekvienos mokyklos abiturientų įstojo į Lietuvos universitetus vadinamuoju pirmuoju pageidavimu ir kiek jaunuolių išvyko studijuoti į užsienį. Tokie kriterijai dalies pedagogų netenkina.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Duomenys ne visi

Reitingus paskelbė žurnalas „Veidas“. Tai — 2009 metų rezultatai. Duomenys apie tai, kiek mokinių įstojo į užsienio aukštąsias mokyklas, pateikiami tik prie kai kurių mokyklų. Šiemet reitingo lentelėje pateikiami pernykščių ir užpernykščių metų reitingai, todėl galima palyginti, kaip mokykloms sekasi.

Vaizdas gana kontrastingas. Antai Šiaulių „Santarvės“ vidurinė mokykla užpernai buvo 74-oji, pernai krito iki 291 vietos, o dabar lentelėje yra pakilusi net iki šeštosios vietos, į priekį praleisdama tik tokias žinomas gimnazijas, kaip Kauno technologijos universiteto, Vilniaus ir Kauno jėzuitų, Vilniaus licejų bei dar vieną privačią gimnaziją.

Aukštyn — žemyn

Ryškūs kasmetiniai reitingų svyravimai būdingi daugeliui Šiaulių mokyklų. Kaip joms sekėsi? Tik trys mokyklos — „Santarvės“ vidurinė, J. Janonio ir “Saulėtekio“ gimnazijos reitingo lentelėje pakilo. Pavyzdžiui, J. Janonio gimnazija iš keturioliktosios į vienuoliktąją vietą, “Saulėtekio“ gimnazija iš 318 vietos pakilo į 213-ąją. O vienuolikos mokyklų ir gimnazijų reitingai krito.

Pirmajame mokyklų šimtuke yra keturios — jau minėtos „Santarvės“ ir J. Janonio bei “Romuvos“ ir Didždvario gimnazijos, užimančios atitinkamai 43-ąją ir 50-ąją vietas.

Antrajame šimtuke yra trys: ŠU gimnazija (111), Lieporių (146) ir S. Šalkauskio (179) gimnazijos.

Trečiajame šimtuke — šešios ugdymo įstaigos: „Saulėtekio“ gimnazija, Aukštabalio, Dainų, Gytarių, Gegužių ir Vijolių vidurinės mokyklos. Ketvirtajame šimtuke 339 numeriu pažymėta S. Daukanto gimnazija. Penktajame šimtuke nėra nė vienos Šiaulių miesto ugdymo įstaigos.

Į penktąjį šimtuką nenusirito nė viena ir Šiaulių rajono mokykla. Antrojo šimtuko pabaigoje (194) yra Kuršėnų Pavenčių vidurinė mokykla. Trečiajame šimtuke atsidūrė trys mokyklos — Kuršėnų L. Ivinskio gimnazija, Bazilionų ir Meškuičių vidurinės mokyklos. Ketvirtajame šimtuke yra dvi mokyklos — Gruzdžių gimnazija ir Kužių vidurinė mokykla.

„Santarvės“ fenomenas

— Jau žinau, dėl ko skambinate, — nusijuokė „Santarvės“ vidurinės mokyklos direktorė Nijolė Kelpšienė, kai pakvietėme pokalbiui. Ji priminė, kad 2006 metais “Santarvė“ taip pat buvo šešta.

Paklausta, kas lemia tokius rezultatus, N. Kelpšienė pirmiausia nurodė visą bendruomenę — mokinių, tėvų, mokytojų glaudų bendradarbiavimą.

Pasiteiravus, ar turi įtakos, kad mokyklą baigia nedaug abiturientų (pernai jų buvo 16), N. Kelpšienė sakė, jog iš dalies turi: „Kai moksleivių mažiau, darbas yra tikslingesnis, gilesnis, yra galimybė mokinį geriau suorientuoti, jam patarti“. Mokiniai, anot direktorės, rinkosi įvairias specialybes ir jiems sekėsi.

Neblogų rezultatų tikimasi ir šiemet, nes iš 20 abiturientų du baigė su pagyrimu, mokykla turi anglų kalbos šimtuką.

„Primestas lenktyniavimas“

„Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su keliais mokyklų atstovais, ką jie mano apie tokį mokyklų reitingavimo būdą.

Mokytoja ekspertė Vida Marcišauskaitė sako, jog abiturientų laida laidai nelygu — vienos būna stipresnės, kitos silpnesnės: „Kartais stojantieji neobjektyviai pasirenka studijų programas ir patiria nesėkmę. O kartais ir gabiam abiturientui nepasiseka, nes jis neatlaiko nervinės egzaminų įtampos“.

Mokytojos manymu, šis reitingas yra vienpusis, tai primestas lenktyniavimas: „Tačiau tokie reitingai suformuoja visuomenės nuomonę, tik nežinia, kam ji naudinga“.

Panašiai kalbėjo ir Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos direktorius Albinas Jokubauskas.

„Tas reitingas — visiškai neatspindintis realios padėties. Jeigu būtų vertinamas ne tik pirmasis abituriento studijų pageidavimas, bet ir antrasis, būtų objektyviau. Dažnai pirmasis abituriento pageidavimas, ką studijuoti, yra utopiškas“.

Direktoriui atrodo neteisinga, kad reitingo balai vienodai skaičiuojami ir toms mokykloms, kur keliolika abiturientų ir kur 130 — 150.

MOKYKLA: Rusakalbius mokinius ugdanti „Santarvės“ mokykla yra viena mažiausių Šiaulių mieste.

VERTINIMAS: Šiaulių „Santarvės“ vidurinės mokyklos direktorė Nijolė Kelpšienė aukštą mokyklos reitingą vertina ne kaip kokį stebuklą, bet kaip visos bendruomenės pastangų vaisių.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

 

Šiaulių apskrities mokyklų reitingai (pirmieji du šimtukai)

Mokyklos pavadinimas Vieta

Šiaulių „Santarvės“ vidurinė mokykla — 6

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija — 11

Šiaulių „Romuvos“ gimnazija — 43

Šiaulių Didždvario gimnazija — 50

Radviliškio rajono Šiaulėnų M. Šikšnio vidurinė mokykla — 51

Joniškio „Aušros“ gimnazija — 58

Joniškio Mato Slančiausko gimnazija — 62

Akmenės rajono Papilės S. Daukanto vidurinė mokykla — 73

Pakruojo „Atžalyno“ gimnazija — 92

Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija — 101

Radviliškio rajono Baisogalos gimnazija — 108

Šiaulių universiteto gimnazija — 111

Radviliškio rajono Grinkiškio J. Poderio vidurinė mokykla — 114

Kelmės rajono Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazija — 127

Radviliškio Vaižganto gimnazija — 141

Kelmės Jono Graičiūno gimnazija — 155

Šiaulių S. Šalkauskio gimnazija — 179

Akmenės rajono Ventos gimnazija — 180

Šiaulių rajono Kuršėnų Pavenčių vidurinė mokykla — 194

„Veido“ žurnalo duomenys