
Naujausios
"Suopio" tragedija ir valdžios vištakumas
Užvakar ryte prie visą naktį alkoholiu prekiaujančio „Suopio“ baro buvo nužudytas jaunas medikas. Policininkai tvirtina, kad tokie "taškai" Šiauliuose yra tiksinčios bombos. Miesto vicemerė Alma Javtokienė šaltakraujiškai aiškina, esą ažiotažas kilo dėl to, kad buvo nužudytas žinomo žmogaus anūkas, ir kad šis įvykis — ne priežastis lopyti mūsų seimūnų paliktas įstatymo spragas.
Tuo tarpu Seimo nariai iš tiesų net neįsivaizduoja, kad yra priveisę legalių tautos girdyklų, kur pardavėjos stovi už grotų. Apie visą naktį veikiančių girdyklų keliamą grėsmę ne kartą rašė „Šiaulių kraštas“.
Nijolė KOSKIENĖ
nikos@skrastas.lt
Legalios tautos girdyklos
„Suopio“ baras tuščias. Už grotuotos užuolaidos — virtinės butelių, žmogaus nematyti. Po kelių minučių išlenda šešerių septynerių metų vaikas ir praneša: "Mama, du klientai atėjo".
Taip atrodo baras Lietuvoje — Europos centre, kur užvakar girtų klientų buvo mirtinai suspardytas jaunas medikas, Šiaulių darbo biržos direktorės G. Kuprevičienės anūkas, neseniai atšventęs 25-metį.
Vykstame į J.Basanavičiaus gatvėje įsikūrusią parduotuvę „Kogas“. Už grotų stovinti pardavėja pasakoja, kad savininkai vilniečiai šiuo metu atostogauja Egipte ir jiems neprisiskambinsime.
Jie Šiauliuose turi keturis barus, šis — ramiausias. Moters teigimu, penktadienio šeštadienio naktimis klientų netrūksta, susidaro netgi eilės. Daugiausiai žmonių nusipirkti alkoholio užsuka po vidurnakčio, paryčiui — mažiau, o paskui ateina „pachmieliuko“ prieš darbą.
Tilžės gatvėje įsikūrusio baro savininką Borią aptinkame remontuojantį patalpas — tikrintojai liepė. Boria kaltina policiją, kuri nenori dirbti, mat nuo 10 vakaro iki trijų ryto čia esą daug žmonių.
Ar daug naktinių klientų sulaukia parduotuvė? Boria prisipažįsta: „do chrena“.
Barą parduotuvę vyras laiko jau daugelį metų, tačiau naktinė prekyba, anot jo, suklestėjo tada, kai Seimas priėmė sprendimą uždrausti prekybos centrams prekiauti alkoholiu nuo 10 vakaro.
„Ar reikia girdyti žmones naktį?“ — tiesiai šviesiai klausiame savininko. “Aš tiesiai šviesiai pasakysiu: naktį žmogus turi ne gerti, o pailsėti. O tokia naktinė parduotuvė yra bardakas. Kaip tu eisi po tokios nakties į darbą“,— sako Boria.
Jis sako nematąs tragedijos, jei valdžia apribotų prekybos alkoholiu laiką. Bet tik jei visiems kartu, ne jam vienam.
Tokių rizikingų barų, liaudiškai vadinamų girdyklomis ar kur kas negražiau, prekiaujančių alkoholiu ištisą naktį, Šiauliuose — per dešimtį, kiti barai restoranai, naktį atliekantys elementarios alkoholio parduotuvės funkcijas — civilizuotesni.
Tokį, anot Borios, "bardaką", pagimdė Seimas, priėmęs Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, ribojančias naktinę prekybą alkoholiu parduotuvėse, bet palikęs visiems akivaizdžią spragą girdyti tautą pro grotuotus langus.
Vicemerė nemato tragedijos
Po įvykusios tragedijos praėjus parai, iš ryto skambiname Šiaulių vicemerei Almai Javtokienei ir teiraujamės, kokių imtasi priemonių, norint ateityje išvengti skaudžių nelaimių.
Vicemerės A. Javtokienės atsakymas šokiruoja: „Mes ir svarstome, kad visas ažiotažas, visi laikraščiai šaukia dėl to vieno įvykio. Kiek tokių įvykių atsitinka, kiek žmonių žūsta, kiek nužudo“.
Valdininkė pateikia pavyzdį: „Jei mano vaikas nebūtų važiavęs motociklu ir viršijęs greičio, nebūtų atsitikusi nelaimė. Jeigu vaikas ketvirtą nakties nebūtų ėjęs į barą, nebūtų nelaimės“.
A. Javtokienė patikina, kad kitam Tarybos posėdžiui, kuris įvyks rugpjūčio 19 dieną, bus teikiamas projektas apriboti 10 kavinių, tarp jų ir „Suopio“, darbo laiką.
„Šiaulių kraštui“ užsiminus apie įstatymo landą ir apie tai, ar po tokios tragedijos nebūtų laikas savivaldybei uždrausti naktinę prekybą alkoholiu, A. Javtokienė atšauna nematanti logikos: “Buvo išduotos licencijos, mes šiaip sau žmonėms neuždrausim. Mes turime iš policijos raštus, patys Tarybos nariai sprendžia, visoms ar ne visoms apriboti laiką“.
O dėl „Suopio“ baro?
„Ar tik vien prie “Suopio“ atsitinka tokie dalykai, sakykit? Paprasčiausiai tai atsitiko su žinomo žmogaus anūku“, — atsako vicemerė.
Anot vicemerės, uždrausti naktinės prekybos alkoholiu negalima, nes taip atversime „bobučių taškus". “Ar jūs galvojate, kad tuo uždarymu uždrausime žmonėms gerti?“ — klausė viena iš miesto galvų.
„Tikiuosi, kad mūsų vaikai neskaito, ką ta moteris šneka“, — “Šiaulių kraštui“ sakė verslininkas Ramūnas Karbauskis, paprašytas pakomentuoti miesto valdžios poziciją. R. Karbauskis praėjusį savaitgalį šokiravo dalį Lietuvos, surengdamas festivalį Naisiuose, kur nebuvo leidžiama prekiauti alkoholiu.
„Mačiau, kaip žmonės ėjo į Naisių parduotuves ir rėkė ant pardavėjų, kodėl jos neparduoda alkoholio, jų teisės atseit pažeistos. Jie nebegali kitaip. Bet mes atlaikėme, nes nuo mažų dalykų prasideda pokyčiai“, — sakė verslininkas.
R.Karbauskio nuomonė apie naktinę prekybą alkoholiu kategoriška: „Ką per naktį veikti barui? Tam, kad per naktį nusigėrinėtų žmonės, kurie yra ligoniai? Pirma, jie nepakaltinami, antra, mes juos savo rankomis darome nusikaltėliais, duodami jiems galimybę viešose vietose, praradus mąstymą, daryti tai, ką jie nori. Tokių barų veikimas logiškai nepaaiškinamas“.
Nelaimę prie „Suopio“ baro jis įvardija kaip nacionalinę tragediją: ir nesvarbu, ar vienas, ar du, ar 25 žmonės užmušti.
Bejėgiškumo sindromas
„Aš peržiūrėčiau įstatymą ir skubiai Tarybos vardu priimčiau sprendimą kreiptis į Seimą ypatingos skubos tvarka pataisyti tą įstatymą. Aš neabejoju, kad ten yra paliktos landos“, — sakė Šiaulių savivaldybės tarybos narys Vytautas Juškus, buvęs Šiaulių meras, paklaustas, kaip elgtųsi, jei būtų miesto galva.
Kai V. Juškaus iniciatyva Šiauliuose buvo įvesta blaivi rugsėjo pirmoji, prisimena politikas, labiausiai priešinosi prekybininkai, tvirtindami, atseit bobutės prekiaus.
„Jei bobutės prekiaus, policija padarys savo darbą. O nurašydami problemą “ant bobučių“, mes parodome savo bejėgiškumą“, — tikino V. Juškus.
Anot politiko, miesto savivaldybė lengvai galėtų sutvarkyti šią problemą, tačiau, kai nenorima daryti, randama šimtai priežasčių. „Visų pirma reikia, kad miesto vadovų požiūris į alkoholizmo problemą būtų visai kitoks“, — sakė V.Juškus.
Švedijoje, Kristianstado mieste, pasakojo politikas, alkoholiu prekiauja vos viena parduotuvė ir niekas nekelia problemos, kad reikia daugiau. „O dabar didžiulė problema, kad negalime suvaldyti alkoholio. Nenorime ir nedarome“, — piktinosi V. Juškus.
Pasiteiravus politiko, kaip galėjo atsitikti, kad Seimas paliko tokią plačią landą naktinei alkoholio prekybai, šis paaiškino esą visuomet nuo senų laikų Seime paruoštas įstatymo projektas yra pats švariausias, o kadangi procedūros yra trys (pateikimas, svarstymas ir priėmimas), tai per tą laikotarpį jį „prifarširuoja“ įvairių interesų.
V. Juškus sakė neabejojantis, kad ir šįkart įstatymas buvo taip surežisuotas, kad naktinė prekyba vyktų, o už tai turėtų prisiimti atsakomybę Seimo nariai.
Seimo nariai nežino, ko pridirbo
Vakar pavyko susisiekti su Seimo nariais šiauliečiais Andriumi Šedžiumi ir Valerijumi Simuliku.
A. Šedžius bandė aiškinti, kad iš tiesų įstatymai pakankami geri ir jų daug, tik reikia užtikrinti, kad teisėsaugos institucijos kontroliuotų, kad įstatymų būtų laikomasi. A. Šedžius nepamiršo užsiminti, jei jo partija ateis į valdžią Šiauliuose, jis padarys, kad tokia netvarka Šiauliuose baigtųsi.
Užsiminus, kad tokią betvarkę įteisino Seimas, A. Šedžius nustebo: „Aš neįsivaizduoju, kaip taip galėjo būti“.
Seimo narys Valerijus Simulik „Šiaulių kraštui“ irgi sakė įsitikinęs, kad tokiuose baruose galima prekiauti tik pilstomais gėrimais prie stalelių. Išgirdęs, kad barai su Seimo palaiminimu legaliai prekiauja kaip naktinė parduotuvė, V. Simulik žadėjo dar kartą pasižiūrėti įstatymą.
Kontrolieriai bejėgiai
Ar viešojo maitinimo įmonės iš tiesų gali prekiauti alkoholiu ištisą parą? „Taip, viešojo maitinimo įmonės gali prekiauti visą parą alkoholiu išsineštinai. Bet savivaldybėms yra suteikta teisė riboti tokių “pseudobarų“ veiklą“, — sakė Česlovas Balsys, Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos direktorius.
Jis tikino, kad apie šią problemą žino ne tik tarnyba, bet ir Seimas. Esą tarnyba Seimui rašiusi raštą, tačiau niekas jos atstovų į jokius svarstymus nekvietė.
„Jei yra staliukas ir pašildomas kebabas, aš asmeniškai nemanau, kad tai — viešojo maitinimo įmonė. Bet Maisto ir veterinarijos tarnyba išduoda pažymėjimą, kuriame parašyta, kad tai yra viešasis maitinimas. O savivaldybė, remiantis tuo pažymėjimu, išduoda leidimą prekiauti visą parą“, — paaiškino galiojančią sistemą Č.Balsys.
Pareigūno nuomone, tokia įstatymo spraga „palikta kažkam tai dėl kažko tai...“
Audronė Mikalauskienė, Šiaulių apskrities maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja, patvirtino, kad tokių „girdyklų“ augimas stebimas nuo tada, kai buvo priimti naktinės prekybos draudimai parduotuvėse. Tačiau tarnyba negalinti neišduoti pažymėjimų viešosioms maitinimo įstaigoms, nes viešoji maitinimo įstaiga — “tai maisto tvarkymo subjektas, kuriame gaminami ir/ ar realizuojami maisto patiekalai, skirti viešajam žmonių maitinimui“. Tegul ir kebabai.
LIETUVA: Simboliškas Lietuvos portretas: trupantys Gedimino stulpai šalia gėrimų visą parą.
NUOSTABA: „Ar tik vien prie Suopio baro atsitinka tokie dalykai, sakykit? Paprasčiausiai tai atsitiko su žinomo žmogaus anūku“, — Šiaulių vicemerė Alma Javtokienė nesuprato, kam reikalingas toks laikraščių sukeltas ažiotažas dėl vieno nužudyto jaunuolio.
EUROPA: Europos mieste Šiauliuose dieną-naktį be apribojimų galima nusipirkti alkoholio dešimtyje tokių Seimo įteisintų „girdyklų“.
NIŠA: Prekybos centrams uždėjus draudimą prekiauti alkoholiu nuo dešimtos vakaro, šią nišą sėkmingai užpildė barai su pora suolų ir pašildytu kebabu ar silkės galva.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.