
Naujausios
Nustatyta reta liga atvėrė duris į Oksfordą
Gabrielė GEDVILAITĖ
Liepos 9-10 dienomis Šiaulių apskrities ligoninės gydytoja gastroenterologė Gitana Acutė lankėsi Jungtinėje Karalystėje, Oksforde, kur skaitė pranešimą apie diagnozuotą retą kepenų ligą.
Reikalavimai — klinikinis atvejis
Jau kelerius metus G. Acutė priklauso Europos kepenų ligų studijų grupei, iš kurios gauna informacijos apie vykstančias stažuotes ar tobulinimosi kursus. Gegužės pradžioje gavusi pranešimą, jog vyksta konkursas į profesionalų tobulinimosi kursus apie cholestazines kepenų ligas Oksforde, gastroenterologė nusprendė jame sudalyvauti.
„Sužavėjo stažuotės programa, bei galimybė būti renginyje kartu su žymiausiais Europos lektoriais, hepatologais, gastroenterologais, chirurgais. Vienas iš konkurso reikalavimų buvo surasti klinikinį atvejį, atspindintį cholestazines kepenų ligas“, — pasakoja G. Acutė.
Suserga vienas iš milijono
Gydytoja prisiminė vieną įdomesnių atvejų gydymo praktikoje. 2008 metais į Šiaulių apskrities ligoninės gastroenterologijos skyrių buvo paguldyta dėl neaiškios priežasties karščiuojanti ligonė. Ši problema moterį kamavo jau kelerius metus.
Echoskopijos tyrimo metu buvo rasti neįprasti pakitimai kairėje kepenų skiltyje. Atlikti kompiuterinio tomografo, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai parodė, jog kairėje kepenų skiltyje yra daug akmenų.
„Tokį atvejį matėme pirmą kartą. Kadangi mūsų prioritetas yra ne tik diagnozuoti, bet ir gydyti, nukreipėme pacientę į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas“, — teigia gydytoja.
Ten atlikti sudėtingesni tyrimai patvirtino, kad kepenų latakuose yra akmenys, kurie gali būti infekcijos priežastis ir kelti karščiavimą. Ligonei rekomenduotas radikalus gydymas: kairės kepenų skilties pašalinimas. Po sėkmingos pirmosios Lietuvoje laparoskopinės kairės kepenų skilties pašalinimo operacijos 2009 metais pacientė pasveiko.
„Ši liga pirmą kartą aprašyta 1958 metais prancūzų mokslininko Jacque Caroli, kurio garbei ir pavadinta. Gydytojams ji girdėta tik iš vadovėlių, nes realių atvejų pasitaiko tik vienas iš milijono. Caroli liga yra įgimta, kuomet kepenų latakai turi silpnesnes sieneles ir dėl to pradeda plėstis“, — aiškina gastroenterologė.
Scenoje — tik keturiolika iš šimto
Diagnozuotos ligos aprašą G. Acutė išsiuntė konkurso organizatoriams ir po kelių savaičių buvo pakviesta ne tik dalyvauti stažuotėje, tačiau ir pristatyti Caroli ligos atvejį kitiems dalyviams.
Europos kepenų ligų studijų grupės ir jungtinės Europos gastroenterologų federacijos organizuotame renginyje dalyvavo šimtas žmonių iš 27 pasaulio šalių, tačiau savo pranešimus skaitė tik 14 dalyvių.
„Džiaugiuosi kaip gydytoja, kad nustačiau šį klinikinį atvejį ir išgydžiau pacientę. Džiaugiuosi ir kaip akademinio pasaulio žmogus, nes buvo didelė garbė skaityti pranešimą renginyje, į kurį suvažiuoja visa Europos akademinė medicinos profesūra, garsiausi gydytojai. Tai galbūt vienintelė proga gyvenime. Gali ne tik diskutuoti ar gauti naudingų patarimų, bet ir susirasti kontaktų, padėsiančių patekti į europinę akademinę bendruomenę“, — savo įspūdžiais dalinasi medikė.
Giedrius Baranauskas
GARBĖ: Gastroenterologė G. Acutė teigia, jog galimybė skaityti pranešimą Oksforde — didelė garbė.