Šiaulių miškuose — nei grybų, nei uogų?

Šiaulių miškuose —  nei grybų, nei uogų?

Šiaulių miškuose — nei grybų, nei uogų?

Grybų sezonas prasideda. Taip vakar sakė grybautojai, Šiaulių centriniame turguje siūlę pirkti voveraičių. Beje, grybai ir uogos ant turgaus prekystalių šiemet keliauja iš Jurbarko apylinkių miškų.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Voveraitės ir mėlynės — iš Jurbarko miškų

Vakar, apie pusiaudienį, Šiaulių centriniame turguje dairėmės: ar jau prasidėjo uogų ir grybų metas?

Nors pirmadienį turgus buvo nedidelis, ant prekystalių iš tolo geltonavo voveraitės ir kvepėjo mėlynėmis. Pasikalbėjus su prekeiviais, paaiškėjo, jog daugiausiai miško gėrybės į Šiaulius atkeliavo iš Jurbarko apylinkių miškų.

Trijų vaikų mama jurbarkietė Sonata dirba, bet poilsio dienas kartu su visa šeimyna praleidžia miške, rinkdama mėlynes.

„Girdėjau kalbant, kad aplinkui Šiaulius uogų nėra,“ — paklausta, kodėl taip toli važiuoja prekiauti, sakė Sonata. Pas ją, kaip ir pas kitus pardavėjus, litras gražių, stambių mėlynių kainuoja 7-8 litai.

Alinanti kaitra uoliems uogautojams nė motais — į uogas jie traukia anksti ryte. Maždaug nuo ketvirtos valandos ryto iki pusiaudienio karščių vienas žmogus prirenka 12-15 litrų mėlynių. Šiuo metu, sakė Sonata, Jurbarko miškuose mėlynės jau eina į pabaigą.

Pajamos, gautos už uogas, šiek tiek papildys darbščios šeimos biudžetą ir padės tris atžalas paruošti mokyklai.

Kita mūsų pakalbinta prekiautoja mėlynėmis, beje, taip pat atvyko iš Jurbarko.

Praėjusį savaitgalį atvažiavusieji į miškus džiaugėsi galėję prisirinkti ne tiktai uogų, bet ir grybų. Tiesa, vakar ant prekystalių tebuvo tiktai voveraitės. Litro kaina — nuo 6 iki 8 litų.

Atsitiktinai pakalbinome jauną vyruką. Tomas, šiaulietis. Prekiauja mėlynėmis ir voveraitėmis. Nustembame sužinoję, kad ir jis mėlynių bei voveraičių prisirinko Jurbarko apylinkių miškuose.

Viešėdamas pas gimines, Tomas į Jurbarko miškus važiuoja tartum į darbą: kiekvieną dieną. Vyriškio žiniomis, „apie Šiaulius grybų iš viso nėra“.

„Ir darbo nėra, o ką daryt?“ — retoriškai klausė Tomas.

Beje, vakar rytą viena šiaulietė voveraičių rado Gilvyčių (Šiaulių rajonas) miškuose.

Grybautojai sakė, kad kitokie grybai dar nedygsta, bet grybų sezonas jau prasidėjo.

Derliui pakenkė ir šalčiai, ir karščiai

Prekiautojai siūlė daržų ir sodų derliaus. Nors vasara persirito į antrą pusę, kilogramas pomidorų kainuoja 4-5 litus, agurkų — 1,5-2,5 lito.

„Po Joninių agurkai atpigo beveik du litus, bet daugiau kažin ar pigs — dalį derliaus išdegino karščiai“, — prognozavo šiauliečiai Edvinas ir Justina, prekiaujantys agurkais, atsivežtais iš Linkuvos (Pakruojo rajonas) ūkio.

Kitoje turgaus pusėje ūkininkė Ramutė Petrauskienė iš Žadžiūnų (Šiaulių rajonas) siūlė įvairių veislių bulvių po 1,70-2,50 lito už kilogramą.

Ūkininkė sakė, jog šiemet bulvių derlius šiek tiek mažesnis nei pernai, „po keru užaugo mažiau“, todėl ir kainos didesnės. Be to, ji atkreipė dėmesį, kad šią vasarą bulvių augintojų turguje mažiau nei pernai, o bulvių paklausa — padidėjo.

Ramutė mano, kad po savaitės bulvės turėtų šiek tiek pigti, o rudenį jų kaina bus apie vieną litą už kilogramą.

Ant prekystalių dar raudonuoja paskutinės braškės, kurių kilogramo kaina 9-12 litų. Pernai tuo pačiu laikotarpiu braškės kainavo 5-7 litus. Pasak prekiautojos iš Gruzdžių, praėjusią šaltą žiemą nemažai braškių iššalo, todėl ir šiųmetis derlius buvo kone trečdaliu mažesnis.

DARBAS: Šiaulietis Tomas mėlynes ir voveraitės renka Jurbarko apylinkių miškuose, o parduoti veža į Šiaulius.

PROGNOZĖS: Prekiautojai daržovėmis prognozuoja, kad agurkai daugiau nepigs.

PAKLAUSA: Ūkininkė Ramutė Petrauskienė iš Žadžiūnų (Šiaulių rajonas) atkreipė dėmesį, kad šią vasarą bulvių augintojų turguje mažiau nei pernai, o bulvių paklausa — padidėjo.

Jono TAMULIO nuotr.