Augintinių atsikratoma ir šantažuojant

Augintinių atsikratoma ir šantažuojant

Augintinių atsikratoma ir šantažuojant

Į konteinerius išmesti kačiukai, iš važiuojančios mašinos išmestas gyvūnas — tokie ir panašūs atvejai tebėra dažni. Žmonės atsakomybės kratosi teigdami, kad nebemylimu augintiniu turi pasirūpinti gyvūnų globos namai. Šeimininkai atvyksta į globos įstaigas ir net šantažuoja: jeigu nepaims augintinio, padarys jį benamiu.

Gintarė DAGYTĖ

redakcija@skrastas.lt

Globos namai netuštėja

Šiaulių gyvūnų globos namai, vienintelė Šiauliuose su benamiais gyvūnais dirbanti įstaiga, kiekvieną mėnesį sulaukia apie 90 naujų gyventojų.

Gyvūnų namų įkūrėja Birutė Vaičiulevičienė prisimena, kad prieš kelias dienas važiavo gelbėti kačiuko, palikto ant daugiabučio namo stogo. Gyvūnas ten prabuvo kelias dienas, kol jį pastebėjo kito namo gyventoja. Iškvietusi pagalbą moteris sakė, kad gyvūnas šeimininkus turi, bet kur jie ir kodėl paliko augintinį, nežinojo. Išgelbėtas kačiukas savo šeimininkų laukia Gyvūnų globos namuose.

B. Vaičiulevičienė pasakoja, kad benamių gyvūnų padėtis itin priklauso nuo šalies ekonominės būklės: kai žmonių pragyvenimo lygis nukrenta, benamių gyvūnų padaugėja.

Baisiausias — abejingumas

B. Vaičiulevičienė žmones skirsto į tuos, kurie myli gyvūnus, kurie nekenčia ir — abejingus. Jos nuomone, abejingi žmonės pridaro baisiausių dalykų.

„Jei šeimininkas turi išvažiuoti ar jam nusibosta auginti gyvūną, jis atvyksta pas mus, pradeda šantažuoti: jeigu nepaimsim, padarys gyvūną benamiu. Tokių atvejų yra pakankamai daug“, — pasakoja B. Vaičiulevičienė.

Moteris pabrėžia, kad Gyvūnų globos namai pirmiausiai turi suteikti prieglobstį benamiams gyvūnams, o ne naminiams.

Didžiausia problema — benamės katės

Ir Šiaulių gyvūnų globos namų direktorė B. Vaičiulevičienė, ir Šiaulių miesto savivaldybės viešosios tvarkos vyriausioji inspektorė Lilija Vaičeliūnienė sutinka, kad didžiausia ir sunkiausiai sprendžiama yra benamių kačių problema. Sprendimo būdus jos mato skirtingus.

„Benamės katės dauginasi labai greitai, pagauti vienu metu jų neįmanoma, dėl jų sulaukiame daug nusiskundimų“, — sako L. Vaičeliūnienė.

Jos nuomone, padėtį dar labiau apsunkina žmonės, kurie kates šeria, taip didindami jų populiaciją, netoli gyvenamųjų namų kelia netvarką, didina ligų plintamumą. Viešosios tvarkos skyrius organizuoja reidus sugauti ne tik benames kates, bet ir jas šeriančius žmones. „Už benamio gyvūno šėrimą rašomi protokolai, skiriama bausmė — nuo įspėjimo iki 200 litų baudos“, — teigia L. Vaičeliūnienė.

Gyvūnų globos namų direktorė mano, kad taip kovojama tik su padarinių šalinimu, o prie tikrosios problemos neprisiliečiama. „Vienintelis būdas sumažinti benamių kačių populiaciją yra jų sterilizacija ir pažymėtų gyvūnų paleidimas atgal, — teigia B. Vaičiulevičienė. — Jos galėtų nugyventi savo gyvenimą, galbūt rastų namus, o mes netaptumėme žudikais“.

Tam, kad kačių sterilizacijai būtų skiriama pinigų reikėtų keisti įstatymus ir poįstatyminius aktus.  

Finansavimas sumažintas

Šiaulių gyvūnų globos namus finansuoja miesto Savivaldybė. Ji moka už gyvūnų pagavimą, 14 dienų išlaikymą, skiepus nuo pasiutligės ir eutanaziją.

B. Vaičiulevičienė sakė, kad šiais metais finansavimas buvo sumažintas, todėl turėjo sumažinti darbuotojų skaičių.

Surasti naujus namus pasiseka daugumai gyvūnų, tačiau juos dažnai tenka laikyti ilgiau negu 14 dienų, o to Savivaldybė jau nebeapmoka. Nėra finansuojami skiepai ir mažiems šuniukams, kurie būtini, siekiant, kad įstaigoje nekiltų karantinas.

 

DĖMESYS: Šiaulių gyvūnų globos namų direktorė Birutė Vaičiulevičienė: „Kai gyvūnai pajunta meilę, dėmesį, juose nebelieka žvėries“.

 

Nuomonės

Agnė BARANAUSKAITĖ su šuneliu Maja:

— Patys žmonės yra atsakingi už benamius gyvūnus — jeigu jie nemėtytų gyvūnų, benamių nebūtų. Reiktų, kad žmonės atsakingiau žiūrėtų į savo gyvūnų palikuonis.

Paulius BĖKŠTA, būsimasis studentas:

— Svarbiausia nenaikinti benamių gyvūnų. Reiktų, kad būtų gyvūnų globos namų, kurie visada galėtų jais pasirūpinti.

Antanas KARBAUSKAS, pensininkas: 

 

— Tikriausiai benamiais gyvūnais turėtų pasirūpinti miesto savivaldybė, skirti padorų finansavimą Gyvūnų globos namams.

JonoTamulio nuotr.

Giedriaus Baranausko nuotr.