
Naujausios
Skaitytojai kreipiasi
Miesto tvarkytoja dangstosi baime dirbti
Privataus gyvenimo komfortas priklauso ir nuo kaimynų — tokia tiesa šiauliečiams, Vyturių gatvės gyventojams, pasitvirtino, kai prieš gerą mėnesį supleškėjo kaimynų ūkio pastatas. Gaisro suniokotas ir vandens sulietas statinys su jame buvusiais rakandais dabar ne tik „džiugina“ gyventojų akis, bet ir verčia kvėpuoti smalkių ir puvėsių prisotintu oru.
Apie netvarką žmonės pranešė Šiaulių savivaldybei, ant kurios žemės sudegęs pastatas stovi. Iš valdininkų pagalbos — tik šnipštas.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Pretenzijos
Šiauliečiai Genė ir Vytautas į „Šiaulių kraštą“ užsuko neslėpdami nusivylimo Šiaulių miesto savivaldybės darbu, papasakojo pavargę kovoti dėl savo šeimos ramybės ir sveikatos. Priežastis — kaimynystėje ant Savivaldybės žemės stovintis sudegęs kaimynų statinys.
Žmonės piktinosi ne tik po gaisro likusiomis pūvančiomis daiktų liekanomis, bet ir tuo, jog sklype, ant kurio stovi pastatas „vaiduoklis“, neįrengtas nei tualetas, nei pamazgų duobė, nėra netgi šiukšlių konteinerio. Todėl, anot gyventojų, atliekos paliekamos ir pūva bet kur sodybos teritorijoje.
Vytautas tik prieš kelias dienas sugrįžo iš ligoninės, kurioje buvo gydomas dėl hepatito sukelto toksinų. Žmona neabejoja, kad ligą sukėlė užterštas šulinio vanduo, sutekėjęs nuo už keliolikos metrų esančio prieš mėnesį sudegusio kaimynų ūkio pastato.
Gausiai lyjant netvarkomą medinį statinį bei pūvančią apdegusią patalynę, drabužius ir kitus daiktus plauna lietus, o vanduo skverbiasi į žemę užteršdamas aplinkinių kaimynų šulinius.
Žmonės dvokiančio vandens iš savo šulinio naudoti nebegali.
Vanduo naudoti netinkamas
Sukame į Vyturių gatvę. Gal žmonių nusiskundimas — tik buitinis greta gyvenančių šeimų ginčas?
Degėsių kvapas jaučiasi vos įsukus į greta „Berželio“ sodų bendrijos esančią atokią gatvelę. Sudegęs statinys — nesutarimų priežastis — boluoja iš tolo. Vaizdas nesikaiečia nuo gegužės 17-osios, kai gaisras nusiaubė namą.
Kaimynai papasakojo, kad sudegusiame name gyveno senyva moteris, kurį kelios dienos iki gaisro mirė.
Gatvelės gyventojai nori, kad sudegęs namelis su visu jame buvusiu turtu būtų sutvarkytas ir nešvaros židinys panaikintas. To žmonės esą ne kartą prašę ir mirusios senolės giminaites, tačiau veltui.
Kreiptasi į Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių. Tačiau gyventojai sako netrukus įsitikinę, kad valdininkai „dirba tik popieriais“.
Gyventojai sulaukė vandens tyrimo išvadų. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyriaus specialistai nustatė, kad šulinio vanduo yra užterštas organinėmis medžiagomis, todėl naudoti netinkamas.
Kontora rašo
Kaimynų nesutarimų dėl netvarkos toje sodyboje būta ir anksčiau. 2008 metų lapkričio 17 dieną savivaldybės Sanitarijos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė tuometinę sodybos šeimininkę įspėjo prižiūrėti, valyti ir dezinfekuoti ūkinės paskirties patalpas ir teritoriją. Savininkė tada įpareigota prie šulinio nebeganyti karvės, sutvarkyti vištų, galvijų mėšlą bei paskiepyti šunis.
Gal Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui vadovaujanti V. Pelenienė pasidomėjo, kaip laikomasi jos įpareigojimų?
Dabar, mirus sodybos šeimininkei, vėl gautas V. Pelenienės raštas. Šįkart Viešosios tvarkos skyriaus vedėja raštu prisipažino, jog gyventojų išdėstytos pretenzijos dėl netvarkos Vyturių gatvėje esančioje sodyboje pasitvirtino, mirusios savininkės dukra esą supažindinta su Šiaulių miesto tvarkymo ir švaros taisyklėmis.
Kontora rašo, o problema lieka.
Pasak V. Pelenienės, Savivaldybė gyventojams ne kažin kuo gali ir padėti. Esą sodybą turėtų sutvarkyti mirusiosios artimieji, tačiau kol paveldėjimo dokumentai nesutvarkyti nėra net ką įpareigoti apsikuopti.
„Mano darbuotojai ten lankėsi — situacija tikrai liūdna, tačiau kuo nors padėti, bent jau kol bus sutvarkyti paveldėjimo dokumentai, mes bejėgiai“, — sakė už miesto tvarką atsakinga Savivaldybės darbuotoja.
Kaimynai nuogąstauja dėl užteršto vandens, gal galima surasdti jėgų ir panaikinti taršos židinius?
Pasak V. Pelenienės, apie drastišką teritorijos tvarkymą ir svetimo turto sunaikinimą negali būti nė kalbos — tai prilygtų savavaliavimui.
Sudegę skudurai — turtas?
„Jums gal ten šiukšlės, o sodybos paveldėtoms galbūt turtas. Išvešim — gali būti tik problemų turėsim, kad išvežėm turtą“, — nukirto miesto viešosios tvarkos prižiūrėtoja.
Betgi užteršti aplinkinių sodybų šuliniai?
„O kas gali pasakyti, kad bacilos vandenyje — nuo tos sodybos? — klausimu atsakė V. Pelenienė. — Gal žmonės seniai šulinį valė. Tegu patys apsižiūri.“
TURTAS:Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė sakė šiukšlyno, keliančio sveikatos problemų kaimynams, valymo darbų neinicijuosianti — bijanti išvežti turtų.
GAISRAS: Kaimynų akis ir uosles, praėjus pusantro mėnesio po viską suniokojusio gaisro, vis dar džiugina šokiruojantis vaizdai ir degėsių kvapas.
KAIMYNAI: Nedidukės Vyturių gatvės gyventojų galvos skausmas — kaimynystė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.