
Naujausios
SAVAITĖS DISKUSIJA
Ar pakeliame numestą šiukšlę?
Pamatę šiukšlyną, neretai skambiname visais varpais ir piktinamės valdžia, kad nevalo, nevaleikomis, kad teršia O patys — ar pakeliame numestą šiukšlę?
Vega VILČINSKIENĖ, socialinė darbuotoja:
— Kartą nuvažiavome prie ežero. Norėdami įsikurti, pirmiausia surinkome svetimas šiukšles. Susiruošę į gamtą, visada vežamės šiukšlių maišus, grįždami — į mašiną ir parsivežame jas atgal. Labai pykstu ant tų, kurie negerbia nei gamtos, nei žmonių: ai numečiau, kažkas pakels. O patys atvažiavę ieško švarių vietų. Keisčiausia, kad šiukšlina ne vien jaunimas, bet ir pagyvenę žmonės. Kartą vieną bandžiau gėdyti. Reakcija buvo priešiška: atseit, koks tavo reikalas?
Jonas ANDRUŠKA, šiaulietis, verslo vadybos magistras:
— Pats mėtau. Štai dabar ieškau, kur galėčiau išmesti nuorūką, bet nelabai matau, kur? Na ką daryti? Negi ją nešiosies? Bet nemetu bet kur, dairausi bent šaligatvio grotelių. Ar kompleksuoju, taip darydamas? Ne. Jeigu valdžia nesusitvarko su savo šiukšlėmis, aš nejaučiu jokios gėdos numesti „kancarą“.
O jeigu rimtai, prisimenu vieną paskaitą apie aplinkosaugą. Buvo pasakyta: jeigu kiekvienas pasaulio žmogus, tie šeši milijardai, per dieną pakeltų po vieną šiukšlelę, žemė būtų visiškai išvalyta nuo šiukšlių. Mes, nuvažiavę į gamtą, visas šiukšles sudeginam laužavietėje arba kitas užkasame. Kartą nepilnamečiai chuliganai gėrė, teršė po balkono langais, tai iškviečiau policiją — ir viso gero.
Vida PAŽARAUSKIENĖ su anūke Akvile:
— Šiukšlių nemėtau, bet svetimų, tenka pripažinti, nerenku. Dirbu Ispanijoje, į Lietuvą grįžau atostogų. Džiaugiasi širdis: koks gražus, malonus ir švarus miestas, nepalyginsi su Ispanijos tvarka, ten visi viską mėto, kur pakliuvo. Pavyzdžiui, kuo baras labiau prišnerkštas, tuo jis populiaresnis. Patyriau, kad lietuviai yra žymiai darbštesni ir tvarkingesni nei ispanai. Pabūnu, ir traukia į tėvynę, kurioje taip žalia, švaru ir miela.
Martynas KOLODAVIČIUS, moksleivis:
— Svetimų šiukšlių niekada nepakeliu. Tačiau savo bet kur nemėtau. Ir netiesa, kad jaunimas šiukšlina: pavyzdžiui, po iškylos su draugais, ką atsivežę visada išsivežame. Aš manau, jog tokių, kurie po savęs susirenka, mažuma. Kodėl? Nuvažiuokit į gamtą, pažiūrėkit, kas darosi.
Viktoras TRIMAILOVAS, šiaulietis pensininkas, buvęs ekonomistas:
— Na, eidamas gatve, šiukšlių nerenku, bet pats bet kur nemėtau. Net panaudotą autobuso talonėlį tol saujoje laikau, kol pamatau šiukšliadėžę.
Teko lankytis pietų kraštuose, ten žmonės nerūpestingi, ėmė ir numetė po kojom, tuo tarpu Švedijoje, Norvegijoje, daug švariau nei pas mus. Man atrodo, viskas „pareina“ nuo šeimos: jeigu tėvai tvarkingi, vaikai nešiukšlins.
Kalbino Sigita STONKIENĖ, fotografavo Giedrius BARANAUSKAS
PIRŠTU Į ŠIUKŠLYNĄ
Kviečiame skaitytojus savo mieste, kaime, gatvėje, gamtoje fotografuoti šiukšlynus ir nuotraukas siųsti redakcijai adresu: budintis@skrastas.lt. Parašykite, kur tas šiukšlynas yra, kada ir kodėl jis atsirado? O gal netyčia pavyks užfiksuoti ir šiukšlintoją? Pradėkime nuo mažų dalykų, kad iš jų gimtų — dideli.