Valčių boteliai išauga dviaukščiais namais

Valčių boteliai išauga dviaukščiais namais

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Valčių boteliai išauga dviaukščiais namais

Į „Šiaulių kraštą“ paskambinęs šiaulietis Viktoras kvietė pasidomėti Bubių tvenkinio pakrantėse kylančiais pastatais ir tvoromis. Vyriškio nuomone, naujakuriai savivaliauja — betonuoja, akmenimis grindžia ar net asfaltuoja pakrantes, nepalikdami žaliosios sanitarinės zonos, šalia vandens stato namus. Pradėjus domėtis, paaiškėjo, kad dažnai viskas daroma legaliai — namai ant kranto pavadinami “valčių boteliais“.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Pastatas prie vandens

Važinėdami aplinkui Bubių tvenkinį, įsitikinome, kad į daugelį netoli vandens pastatytų kotedžų teritorijų patekti sunku arba neįmanoma. Jos aptvertos, keliukus saugo užtvarai ir užrašai, jog čia privati teritorija — esą važiuoti ir vaikščioti draudžiama.

Tenka ieškoti aplinkinių kelių. Jakštaičiukų kaime prie pat vandens stovi dviaukštis pastatas, įrengtas tiltas. Pakrantės šlaitas klojamas akmenimis.

Gretimos sodybos savininkas įsirengė lieptą. Jo namas pastatytas toliau nuo kranto ir pakrante praeiti būtų galima, tačiau žvejojęs vyriškis patarė taip nesielgti. Jis sakė kartą perspėtas, jog ten yra nepageidaujamas.

Tai — „valčių namas“

Dviaukštį namą prie vandens parodėme Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Šiaulių rajono agentūros vedėjui Egidijui Kvasauskui.

Jam ši vieta žinoma, joje ne kartą lankytasi. Gamtosaugininkas paaiškino: dviaukštis prie pat vandens — tai botelis, arba elingas — „valčių namas“ valtims laikyti. Leidimas šiam statiniui buvo duotas, ir E. Kvasausko teigimu, viskas atlikta pagal projektą, kurį derino Šiaulių rajono savivaldybė ir Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių skyrius.

Klausiamas, kodėl „valčių namas“ dviaukštis, vedėjas atsakė, jog tai — patalpos inventoriui susidėti. Suabejojome, kam sandėliukui nereikia tokių didelių langų ir kambarių? E. Kvasauskas nesuabejojo.

Tarptautinių žodžių žodynas pateikia tokias elingo reikšmes: dengtas įrenginys laivams statyti, remontuoti ir laikyti; įrenginys aerostatams laikyti, remontuoti; patalpa sportiniams laivams laikyti.

Paklaustas, ar galima iki pat vandens grįsti akmenimis krantinę, vedėjas E. Kvasauskas sakė, jog tai irgi nėra pažeidimas, žmonės nori pagražinti aplinką, nors patartina visai prie vandens nepriartėti. Jo teigimu, praeiti pakrante ties šia vieta galima.

E. Kvasauskas aiškino, kad Bubių tvenkiniui galioja tie patys vandens telkinių pakrančių apsaugos reikalavimai, kaip ežerams ir upėms. Kategoriškai draudžiama užtverti priėjimą prie vandens tvoromis.

Gyventojams nedraudžiama tvarkyti pakrantes, šienauti meldus, valyti dumblą ir įsirengti poilsio zonas.

Neseniai buvo padidintos baudos už vandens telkinių apsaugos juostų pažeidimus. Ši juosta turi būti nuo 5 iki 10 metrų. Nesilaikant šio reikalavimo, galima prisišaukti baudą nuo 100 iki 500 litų fiziniams asmenims ir nuo 300 iki 1000 litų juridiniams.

Savininkas pavargo nuo skundų

Elingas arba botelis priklauso Edmundui Ledauskui. Vyriškis sakė, kad elingas suprojektuotas 2007 metais, priduotas 2008 metais: „O kas bus antrajame aukšte, net nežinau. Galvosiu tada, kai baigsis krizė. Dabar ten sandėliukas“.

Savininkas guodėsi, kad jį tikrina ir tikrina dėl skundų. Jis aiškino, kad dabar pastatas iš tikrųjų yra visai prie vandens, nes po liūčių smarkiai pakilo vandens lygis. Šiaip jau normaliomis sąlygomis palei elingą esanti kelių metrų sausa juosta praeiti.

„Dabar vandens lygis pradėjo slūgti, ir nebeatrodo, kad nėra praėjimo“, — aiškino vyriškis ir prisipažino, jog planuoja nutiesti paaukštintą medinį taką, kurio neapsemtų pakilęs vanduo, ir baigtųsi visi tikrinimai.

E. Ledauskas tikino, kad niekada neveja žvejų nuo tiltelio, ir jokių nesusipratimų nebūna.

Reikalavimai pasikeitė

Šiaulių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus taip pat klausėme, ar „valčių namas“ gali būti ir dviejų aukštų?

Skyriaus vedėja Vitalija Šukytė sakė, kad iki 2009 metų balandžio pirmosios pagal statybos reglamentą nebuvo apibrėžiamas elingų aukštingumas. Ir tuo buvo naudojamasi. Tačiau ir tada buvo nustatyta, jog elinge negali būti apgyvendinimo, maitinimo, poilsio ir pramogų patalpų.

Nuo 2009-ųjų balandžio elingo apibrėžime atsirado naujas reikalavimas — pastatas negali būti aukštesnis kaip vieno aukšto nuo žemės. Gali būti įrengtos remonto, persirengimo ir inventoriaus saugojimo patalpos. Išliko ir aukščiau minėti apribojimai dėl kitokios patalpų paskirties.

Elingas prie Bubių tvenkinio buvo suprojektuotas ir pastatytas dar esant seniesiems reikalavimams.

Alfonsas Dankisas, to paties skyriaus Statybos valstybinės priežiūros poskyrio vedėjas, paklaustas, ar dabar savininkai, kurie formaliai stato elingus, negali juose įsirengti kambarių, atsakė: gali visko būti. „Kai pastatas teisiškai įregistruotas, mūsų niekas nebeįleis ko nors viduje tikrinti. Jeigu norės, tai šeimininkas padarys, ką jam reikia, bet negali pastato keisti iš išorės, jo padidinti“.

Į klausimą, ar neapibrėžtas elingų aukštingumas nebuvo savotiška landa pasistatyti pilaites pakrantėse elingų pavadinimu, A. Dankisas pripažino, kad nesant apribojimų, inspektoriai negalėjo drausti.

Šiauliai — ne pajūris

V. Šukytė, paklausta, ar daug pažeidimų prie vandens telkinių Šiaulių apskrityje, atsakė, jog Šiaulių regionas — ne pajūris, ne Zarasų kraštas ir ne Alytaus apskritis, kur graži gamta ir daug pagundų.

Pernai vienas kelmietis turėjo nuardyti tvorą, užtvėrusią ežero pakrantę. Šiemet buvo surengtas reidas Tytuvėnų krašte. Inspektoriai aplankė 7 vandens telkinius. Pažeistų pakrančių neaptiko, tie, kurie ką nors statėsi ar rekonstravo, turėjo leidimus. Šiame krašte prie ežerų nustatytu atstumu dabar rekonstruojami keli ūkiniai, administraciniai pastatai ir namai.

A. Dankisas teigia, kad Šiaulių apskrityje „nėra tokių ežerų, prie kurių žmonės veržte veržtųsi ir darytų pažeidimus“.

Lietuvoje šia prasme jautriausi rajonai yra Kuršių nerija, pajūris, Ignalina, Utena, Anykščiai, Zarasai, Trakai — visi ežeringi rajonai.

Viena iš paskutinių botelių istorijų — UAB „Sabonio klubas ir partneriams“ priklausančio Preilos botelio. Viešąjį interesą gynę prokurorai prašė nugriauti mažiausiai penkiolika galimai neteisėtai pastatytų botelio pastatų. Aukščiausiasis Teismas nutarė palikti nepakeistą Apeliacinio teismo sprendimą, įpareigoti nugriauti neteisėtai pastatytus ir statomus botelio bei kitus pastatus.

ABEJONĖS: Į gyvenamąjį namą panašus elingas prie pat vandens Bubių tvenkinio lankytojams sukėlė abejonių, ar jis pastatytas laikantis reikalavimų.

TVORA: Ši tvora visiškai buvo užtvėrusi kelią prie vandens. Ją teko perkelti toliau nuo kranto. Savininkas nubaustas 750 litų bauda.

Jono TAMULIO nuotr.

SITUACIJA: Šiaulių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus Vedėja Vitalija Šukytė sako, kad dėl vandens telkinių pakrančių apsaugos pažeidimų Šiaulių regionas turi mažiau problemų negu pajūris ar Zarasų kraštas.

Jono TAMULIO nuotr.

.