
Naujausios
Valdžios „žirklės“ kirps dar skaudžiau
Vyriausybė apsisprendė dar labiau apkarpyti motinystės pašalpas, nutolinti pensinį amžių. Šie žingsniai kelia ir jaunų šeimų, ir pensijos laukiančių žmonių nusivylimą. Aktyvių mamų sambūris bando gintis nuo valdžios „žirklių“ — dėl sausį sumažintų motinystės išmokų į teismus jau kreipėsi 75 procentai mamų (daugiau negu 7000). Šiaulių dramos teatro direktorius aktorius Antanas Venckus, kurio kolektyve yra priešpensinio amžiaus aktorių, su siaubu žiūri “į tuos pensijų kataklizmus“.
Petras BALČIŪNAS
„Kataklizmai“
Vyriausybė apsisprendė: ne nuo 2012, bet nuo 2011 metų pradėti ilginti priešpensinį amžių po du mėnesius kasmet.
Pensininkų laukia dar vienas akibrokštas — nusavinta pensijų dalis bus pradėta grąžinti nuo 2013 metų ir tai gali trukti net dešimtmetį, kai daug kas to grąžinimo nebesulauks.
Vertindamas situaciją, Šiaulių dramos teatro direktorius aktorius Antanas Venckus pensijas pavadino labai skaudžia tema. „Nežinau, aš su siaubu žiūriu į tuos pensijų kataklizmus“.
Jis sakė, kad tokio brandaus sulaukę aktoriai nebeturės intensyvaus darbo. „Sugalvos dar ką nors — gal įves kokį valandinį atlyginimą, ką jį dar prikirptų“.
Direktoriaus teigimu, visiškai neatsižvelgiama į skirtingų profesijų ypatumus, visiems rėžiama vienodai. „Ko čia stebėtis, kai šalyje nėra kultūros politikos, nėra ir atitinkamo požiūrio. Juk mes — ne menininkai, mes paslaugų teikėjai, — apgailestavo A. Venckus dėl taip nuvertinto aktorių, gydytojų, mokytojų statuso.
Jis svarstė, gal vertėtų atsisakyti mokėti valdiškas įmokas pensijoms ir pinigus kaupti spintelėje? „Juk pas mus nėra pensijų paveldėjimo įstatymo. Pritaupysiu, bet įpėdiniai nieko negaus. Tai žmonių marinimas“.
„Va, ir gyvenk“
Vyriausybės sprendimu, kuriam dar turės pritarti Seimas, jaunų tėvų pasirinkimas galės būti dvejopas: auginti namuose vaiką iki metų ir gauti 100 procentų atlyginimo dydžio pašalpą; auginti vaiką iki dvejų metų, pirmaisiais metais gaunat 70 procentų atlyginimo, o antraisiais metais — tik 40 procentų.
Nuspręsta įvesti 2,5 draudžiamųjų pajamų mokitinystės išmokų lubas. Tai reiškia, kad maksimali išmoka „į rankas“ sudarys apie 2,5 tūkstančio litų. Taip planuojama sutaupyti 670 milijonų litų.
„Šiaulių krašto“ sutikta Jovita prie Moters ir vaiko klinikos, nešėsi kūdikį. Kai šeima pradėjo lauktis naujagimio, apie motinystės pašalpų mažinimą dar tik buvo pradėta kalbėti. Niekas nesitikėjo, kad viskas tokiu greičiu ims suktis motinų nenaudai.
Jovita už vaikelį pirmaisiais metais gaus po 92 litus per mėnesį, o antraisiais — po 54, nes niekur nedirbo. Šeima neteko ir vyresnėlio vaiko pinigų. „Va, ir gyvenk. O dar nuolat priekaištauja, kodėl toks mažas gimstamumas. O koks jis gali būti?“, — liūdnai kalbėjo Jovita.
Jokio stabilumo
Šiaulietė Jurgita Treigutienė, auginanti 1,3 metų dukrelę, įsijungė į aktyvių mamų judėjimą. Šiauliuose šiame sambūryje dar tik apie dvi dešimtys jaunų mamų.
„Blogiausia, kad nėra jokio stabilumo. Žmonės planuoja šeimą, o ką dabar gali suplanuoti? Jaunos šeimos ir paskolų turi paėmusios. O jei namuose du vaikai? Jei dar mažins išmokas, nežinia kas bus“, — baiminasi mama.
Jurgita dirbo vadybininke, tikisi grįžti į savo darbo vietą. Pirmaisiais motinystės atostogų metais gavo 100 procentų atlyginimo dydžio išmoką. Antraisiais metais — 80 procentų. Bet moteris sako, jog tai nebe tie 80 procentų, kokie buvo anksčiau, gal tik kokie 75, nes išmoka sumažėjo vidutiniškai 40 litų.
Į darbą planuoja grįžti, kai vaikeliui sueis dveji. Bet nežino, kur jį reikės dėti. Geriausiu atveju į lopšelį dukrelė gali patekti tik apie trečius metus. „Ką daryti iki tol, kai auklei reikia mokėti po 800 litų?“.
Jurgita svarsto, kad leisti vaiką į lopšelį nuo metų — vargas ir jam, ir tėvams. Amžinos ligos, kitas nemoka ir vaikščioti, jam būtinai reikia mamos.
„Antraisiais vaiko auginimo metais žadama 40 procentų atlyginimo pašalpa. O jeigu atlyginimas — minimumas, nesusidarys nė 400 litų. Vaikas greitai išauga ir batukus, ir drabužėlius. Tai kaip išgyventi?“.
Artėja teismų banga
Į kovą už jaunų šeimų žmogišką gyvenimą ryžtingai stojo neseniai susikūrusi asociacija „Aktyvių mamų sambūris“. Jis rengė akcijas prie Prezidentūros ir Seimo.
Ką sambūris ketina daryti dabar? Rasa Paulavičienė, šios asociacijos atstovė spaudai, sakė, jog ne tik ketina, bet ir daro: „Tylėti nesirengiame. Parengėme pasiūlymus valdžiai apie gimstamumo skatinimą“.
Sambūris siūlo dvigubus gimstamumo skatinimo šaltinius: iš biudžeto ir, atsižvelgiant į motinos uždarbį, — iš „Sodros“.
„Nesąžininga gimstamumą skatinti vien tik iš visų žmonių mokesčių “Sodrai“, kaip yra dabar“, — sakė R. Paulavičienė.
Kitas darbas — teismai. Dėl sausį sumažintų motinystės išmokų 75 procentai mamų, per 7000, kurioms buvo sumažintos draudžiamosios pajamos, kreipėsi į teismus. „Atsisakymas kompensuoti šį sumažinimą prieštarautų Konstitucijai“, — teigia R. Paulavičienė.
Ji prognozuoja, kad bus ir antroji teismų bangą po liepos pirmosios, kai bus mažinamos išmokų lubos.
Tačiau teismų procesai dar neprasidėjo, R. Paulavičienė nesiėmė prognozuoti, kuo jie baigsis.
SAVIJAUTA: Lietuvoje beveik nebėra nė vienos žmonių socialinės grupės, kur jaustųsi gerai.
APGAILESTAVIMAS: Jurgita Treigutienė sako, kad jai gaila ir jaunų šeimų, ir visą gyvenimą dirbusių pensininkų dėl valdžios nehumaniškų sprendimų.
ATEITIS: Jovita baiminasi dėl šeimos ir vaikų ateities, kai tik tokia parama.
KATAKLIZMAI: Šiaulių dramos teatro direktorius Antanas Venckus prisipažįsta, jog su siaubu žiūri „į tuos pensijų kataklizmus“.
Jono TAMULIO nuotr.