
Naujausios
Apskrities reforma pakibo dėl žemės
Iki liepos 1— osios dienos, kai bus panaikintos apskritys, liko porą savaičių. Atsakingi asmenys dar aiškiai negali pasakyti, kaip bus padalytas turtas, kas laukia apskrities darbuotojų. Didžiausias klaustukas iškilo dėl apskrities žemėtvarkininkų po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo Žemės, Žemės reformos ir Kompensacijų už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą įstatymų pataisas.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Nebeaišku dėl žemėtvarkininkų
Šiaulių apskrities viršininkas Rimundas Domarkas tikino, kad prezidentei D. Grybauskaitei vetavus įstatymų dėl žemės reikalų pataisas, didžiausioje nežinomybėje liko apskrities žemėtvarkininkai. Apskrityje pusė dabartinių darbuotojų — žemėtvarkininkai.
„Man nebeaišku, ką daryti su žemėtvarka. Iš esmės reorganizacija dėl Prezidentės veto šią minutę sustojo. Jau ir iš Seimo tribūnos pasigirdo priekaištų, jeigu Prezidentė nepritaria, tada nebenaikins apskričių. Bet taip nebus, nors sumaišties dar bus daug. Ką nors sugalvosime, kad žemėtvarkininkų nereikėtų atleidinėti“, — sakė R. Domarkas.
Seimas, priėmęs įstatymų paketą dėl žemės, siekė, kad panaikinus apskritis valstybinės žemės valdymas kaimo vietovėse išliktų valstybės rankose, o valstybinės žemės valdymas miestuose būtų atiduotas savivaldybėms.
Tuo tarpu Prezidentės D. Grybauskaitės pateiktuose siūlymuose Seimui pabrėžiama, jog už valstybinę žemę ir mieste, ir kaime turi būti atsakinga viena valstybės institucija. Tai galėtų daryti Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, kuri šias funkcijas vykdytų per teritorinius padalinius visoje šalyje, išliksiančius ir panaikinus apskritis.
Prezidentės nuomone, Seimo siūlymas išskaidyti valstybinės žemės valdymą ne palengvintų, o apsunkintų ir pačių savivaldybių plėtros projektus, nes sprendimus dėl kaimo vietovių valstybinės žemės naudojimo priimtų viena valstybinė institucija — Nacionalinė žemės tarnyba, o dėl miestų teritorijose esančios valstybinės žemės — savivaldybės, kurių Lietuvoje šiuo metu yra šešiasdešimt.
Rengia dokumentus turto dalyboms
„Visi kiti reikalai dėl turto dalybų su savivaldybėmis ir ministerijomis vyksta — rengiame krūvas dokumentų“, — sakė viršininkas R. Domarkas.
Švietimo įstaigos, kaip jau buvo skelbta anksčiau, pereis nuo liepos 1 dienos savivaldybės, Šiaulių filharmonija — Kultūros ministerijai. Jungiamos keturios ligoninės — Šiaulių apskrities ligoninė, Šiaulių psichiatrijos ligoninė, Tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninė bei Šaukėnų psichiatrijos. Sujungtos jos priklausys nuo liepos 1 dienos Sveikatos apsaugos ministerijai.
Kurs regiono plėtros skyrius
Aišku ir tai, kad vietoj buvusių darinių bus kuriami ir nauji. Vidaus reikalų ministerijos (VRM) viceministro, kuruojančio apskričių Regionų plėtros departamentų pertvarką, Sigito Šiupšinsko teigimu, vietoje Šiaulių apskrities Regiono plėtros departamento nuo 2010 metų liepos 1 dienos Vidaus reikalų ministerijoje steigiamas savarankiškas Regionų plėtros skyrius su 10 teritorinių padalinių (poskyrių) apskrityse, taip pat — ir Šiaulių apskrityje.
Vadinasi, milijonai, skirti iš Europos Sąjungos Šiaulių regiono plėtrai, taip pat pereis ministerijos žinion?
„Planuojant ES struktūrinės paramos, skirtos regionų projektams, naudojimą ir atrenkant projektus dalyvauja regionų plėtros tarybos. Apskričių viršininkų administracijų įgaliojimai šioje srityje apsiribojo techninio pobūdžio funkcija — apibendrinti savivaldybių pasiūlymus dėl finansuotinų projektų ir teikti juos svarstyti regionų plėtros taryboms, — teigė viceministras. — Šią funkciją perima VRM.“
Šiuo metu Šiaulių apskrities viršininko administracijos Regioninės plėtros departamente dirba 9 darbuotojai. „Naujai steigiamame Regionų plėtros skyriaus Šiaulių apskrities poskyryje numatytos tik 4 darbo vietos. Politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybių steigiamo poskyrio sudėtyje nenumatoma. Vyriausybė arba jos įgaliota institucija paskirs 1 asmenį, atstovauti regiono plėtros taryboje“, — teigė viceministras S. Šiupšinskas.
Jo teigimu, VRM Regionų plėtros skyriaus Šiaulių apskrities poskyrio vadovas dar nepaskirtas.
KLAUSTUKAS: Šiaulių apskrities viršininkui Rimundui Domarkui daugiausiai klaustukų naikinant apskritį liko dėl žemėtvarkininkų.
Jono TAMULIO nuotr.