Savivaldybė tarnauja girtuokliams

Savivaldybė tarnauja girtuokliams

Savivaldybė tarnauja girtuokliams

Daugiabučių pašonėje kiaurą parą veikiantys alaus barai varo į neviltį gyventojus. Jie priversti kęsti naktinius teistų ar asocialių girtuoklių šūkaliojimus, keiksmus ir muštynes. Alaus pergėrę barų klientai be skrupulų šlapinasi prie balkonų, čia pat ir miega. Leidimus prekybai alkoholiu visą parą išdavusi Šiaulių miesto savivaldybė negina blaivių gyventojų. Jos nesujaudino ir policijos rekomendacijos riboti prekybos alkoholiu laiką. Tokią galimybę Savivaldybei suteikia Vietos savivaldos įstatymas. Radviliškio rajono savivaldybė įstatymu jau pasinaudojo.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Varginanti kaimynystė

Aušros tako 7-ojo namo bendrijos pirmininkas Antanas Arlauskas į „Šiaulių kraštą“ atėjo įniršęs dėl namo kieme įsikūrusios kavinės— baro “Žibutė“ veiklos.

„Pavargau. Visi namo gyventojai pavargo kiekvieną naktį klausytis riksmų ir nešvankių kalbų, — sakė A. Arlauskas. — Žinau visą pijokų dainų repertuarą atmintinai, nes kai užbliauna pirmą, trečią ar ketvirtą valandą nakties jų negirdėti tiesiog neįmanoma.“

Pasak bendrijos pirmininko, kieme naktimis dažni ne tik keiksmai, o ir kruvinos muštynės, kurias nutraukia policijos patruliai.

Savininkas žada... ramybę

Nuvykome patys prie Šiaulių katedros ir daugiabučio namo pašonėje veikiančiame baro „Žibutė“. Dvokas artėjant užlaužė nosį. “Žibutė“ padalyta į dvi atskiras patalpas: dešiniau esančioje maisto produktų ir alkoholinių gėrimų skyrius, kairiau — keli staliukai bei suolai (su alumi sumišusio šlapimo kvapas sklinda iš šios pusės). Prie stalo sėdi visiškai girtas vyras. Kitas pardavėjos, įsakmiai prašo dviejų bokalų alaus.

Būrelis alaus verslo rėmėjų sėdi ant suolelio šalia kavinės— baro. Nuo pat ryto apgirsti spėję vyrai šmaikštauja norintys pakliūti į laikraštį kaip "reklaminiai veidai", tačiau, išsiėmus fotoaparatą, „manekenai“ kaip matant išsivaikšto.

„Ar norėtumėte tokio kaimyno, kaip kiaurą parą veikiantis alaus baras?“, — klausiame vilniečio “Žibutės" savininko Dariaus.

Darius tokios kaimynystės nepakęstų. Verslininkas stebisi, kad „Žibutės“ kaimynystėje gyvenantys šiauliečiai pakantūs.

„Kad baras kelia problemų, iš policijos sužinojau tik praėjusią savaitę, — sakė vilnietis. — Ieškosime kompromiso ir jį rasime -- galbūt pastatysime kameras. Gyventojai ramybę tikrai turės“.

Pažadėta keisti darbo laiką

Šiemet patruliai į „Žibutę“ dėl muštynių, grasinimų bei girtų miegojimo greta baro ir jo patalpose vyko 26 kartus, dažniausiai naktimis. Du kartus — kovo 26-ąją ir gegužės 26-ąją — “Žibutėje“ buvo sužaloti žmonės, todėl pagalbą teikė ne tik policija, bet ir medikai.

Būta „Žibutėje“ ir vagysčių. Pernai lapkričio 4-osios naktį trys girti vyrai išlaužė pagalbinių patalpų duris ir pavogė 50-ies litrų alaus statinę.

Dėl incidentų gausos Šiaulių apskrities policija miesto Savivaldybės Ekonomikos skyriui pateikė rekomendaciją, kuria patarė koreguoti kavinės— baro „Žibutė“ darbo laiką.

Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Bernotienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad licencijoje numatytą darbo laiką apriboti galima tik esant rimtai situacijai. Po dienos specialistė informavo, kad “šiokio tokio“ pagrindo pakeisti “Žibutės“ darbo laiką yra.

Incidentų — dešimtys

Šiauliuose šiuo metu veikia penki naktiniai barai, kuriuose pardavinėjami alkoholiniai gėrimai. Naktiniai klientai dažniausiai svaiginasi alumi, o, prisigėrę iki sąmonės netekimo, kimba vienas kitam į atlapus, užkabinėja praeivius, šlapinasi, spjaudosi.

Šiaulių policijos pareigūnai į naktinius alubarius nuo sausio 1-osios vyko 70 kartų. Savivaldybei pateiktos rekomendacijos apriboti aludžių „Suopis“, “Dubijos svetainė“ darbo laiką.

Didžiausią nerimą policijai kelia Geležinkelio stoties pašonėje veikiantis alubaris „Dubijos svetainė“, šiauliečiams geriau žinomas kaip “gudokas“. Pasak policijos atstovės Gailutės Smagriūnienės, pernai pareigūnams į incidentus prie šio baro teko vykti 68 kartus, šiemet — 26.

„Geležinkelio stotis — reprezentacinė vieta, o girtuokliai vakarinėmis valandomis ir naktį čia vartosi ne tik prie baro, bet ir perone, ant bėgių perėjimų, — miesto svečius šokiruojančius vaizdus žodžiais nupiešė G. Smagriūnienė. — Gavę pranešimą, skubame, kad girtas žmogus nenusiridentų ant bėgių.“

Vien apie šioje viešoje vietoje miegančius dažnai teistus ar nuolatinės gyvenamosios vietos neturinčius girtus asmenis policija šiemet jau sulaukė šešiolikos pranešimų.

Pranešimų apie perone ar laukiamajame besišlapinančius girtus asmenis bei dėl triukšmo — dešimtys.

Ištyrė situaciją, ir tvarka

Policijos rekomendacija riboti visą parą veikiančio alaus baro „Dubijos svetainė“ darbo laiką dėl incidentų miesto Savivaldybės Ekonomikos skyriui nieko nereiškia — baro darbo laikas iki šiol neapribotas. Specialistė K. Bernotienė sako, kad, gavusi rekomendaciją, ji kartu su komisija nuvykusi į šalia geležinkelio stoties veikiantį barą ir ištyrė situaciją —–pažeidimų nerado, švaru, tvarkinga.

Policijos pastebėjimus K. Bernotienė vadina abejotinais. Anot jos, gali būti, kad pareigūnus į „Dubijos svetainę“ kviečia alubario konkurentai. O perone ar ant bėgių perėjimų greičiausiai miega ne “Dubijos svetainės“ klientai, o nežinia kur prisigėrę tipai.

„Uždaryti barą nakčiai nėra pagrindo, — įsitikinusi miestiečiams tarnauti turinčios Savivaldybės darbuotoja. — Niekas ten neguli ir nesišlapina. Tvarka.“

„Jei įmonę rengiamasi įkurti pačiame name, reikalingas gyventojų sutikimas, — į klausimą, kaip išvengti nepageidautinos kaimynystės, atsakė K. Bernotienė. — O jei namo kieme, joks gyventojų sutikimas nereikalingas. Toks įstatymas.“

Ekonomikos skyriaus vedėjas Stanislovas Gurėjevas „Šiaulių kraštui“ pažymėjo: pradėdamas veiklą verslininkas įsipareigoja laikytis įstatymų bei užtikrinti viešąją tvarką.

RAKŠTIS: Kavinė— baras „Žibutė“ tapo rakštimi daugiabučio gyventojams.

NEŽINIA: Aušros tako 7-ojo namo bendrijos pirmininkas Antanas Arlauskas neberanda būdų, kaip apginti gyventojus, nuo kiaurą parą namo kieme šlitinėjančių ir triukšmą keliančių girtuoklių.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KREIPIMASIS: Dėl alubario „Dubijos svetainė“ darbo laiko apribojimo, esant įtemptai kriminogeninei situacijai, Šiaulių apskrities policija kreipėsi į Savivaldybę. Šioji nusprendė: netvarkos prie alubario nėra.

Jono TAMULIO nuotr.

KOMENTARAS

Verta suabejoti ir mero kompetencija

Seimo narys, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas MATULAS:

— Vietos savivaldos įstatyme prieš trejus metus priimta pataisa, kuria naudojasi kai kurios šalies savivaldybės, beje, ir Šiaulių pašonėje esanti Radviliškio rajono savivaldybė. Pataisoje sakoma, kad bendruomenės, bendrijos, policijos prašymu Savivaldybės taryba gali apriboti alkoholio prekybos taškų, kavinių barų veiklą ir darbo laiką.

Jei alubaris daro neigiamą įtaką arba teikia diskomfortą aplinkiniams, Savivaldybė privalo į tai atsižvelgti ir situaciją įvertinti kuo atsakingiau. Nesuprantu Savivaldybės aiškinimo, kad peržiūrėti darbo laiką nėra pagrindo, jei esama konkretaus policijos pastebėjimo apie dėl baro veiklos suprastėjusią kriminogeninę situaciją, kuri kelia grėsmę.

Situaciją privalu įvertinti ir išduodant licenciją. Argi ne Savivaldybės darbuotojų apsileidimas neįvertinti, kur bus naktinis alubaris? Ar netoli nėra gyvenamųjų namų, mokymo įstaigų, bažnyčios, masinio susibūrimo vietų ir panašiai?

Mane šokiruoja, kad Savivaldybė yra išdavusi leidimą kiaurą parą veikti alubariui, kuris yra keliasdešimt žingsnių nuo gyvenamojo namo. Manau, „tokį kaimyną“ turintys gyventojai turi teisę suabejoti Savivaldybės darbuotojo, gal net mero, kompetencija. Tai tarnystė girtuokliams, o ne ramybę praradusiems gyventojams.