Reforma vaiko žmones

Reforma vaiko žmones

Reforma vaiko žmones

Ūkininkams prie pavasario sėjos darbų dar prisidėjo ir gaišatis dėl valstybinės žemės nuomos sutarčių. Norintiems jas gauti tenka gerokai pavargti.

Antanas STAPONKUS

redakcija@skrastas.lt

Rimtas dokumentas

„Norint deklaruoti pasėlius, reikia turėti atnaujintą valstybinės žemės nuomos sutartį. Ją gauti šiemet — vienas vargas. Turi dukart važiuoti į Šiaulius, ten viena darbuotoja tepriiminėja, dažnai sutartį pasirašyti nėra kam“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Šakynos seniūnijos ūkininkas.

Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriuje kasmetines valstybinės žemės nuomos sutartis tvarko žemėtvarkininkė Vitalija Jucikienė ir specialistė Daiva Ščiupokienė. Jų teigimu, šiomis dienomis į jas kasdien kreipiasi po keliasdešimt žmonių.

„Tai, ką iki šiol atlikdavo dešimt mūsų skyriaus darbuotojų dešimtyje kaimiškųjų seniūnijų, dabar turime atlikti dviese“, — apgailestavo V. Jucikienė.

„Mes negalime skubėti. Nuomos sutartis — rimtas dokumentas, susijęs su žemės mokesčiu, nemažais išmokų už pasėlius pinigais. Reikia perskaičiuoti iš naujo žemės vertes, patikrinti sklypų numerius. Dažnas nuomojasi ne po vieną sklypą. Kiekvienam nuomojamam sklypeliui privaloma atskira nuomos sutartis, o jeigu žmogus nuomojasi kelioliką sklypų — darbo geram pusdieniui“, — sakė D. Ščiupokienė.

Valstybinę žemę nuomojasi vidutiniškai kas trečias — ketvirtas rajono ūkininkas.

Pataikaujama

Dalies rajono ūkininkų nepasitenkinimą sukėlė ir tai, kad, apskrities viršininko įsakymu, pasirašyti žemės nuomos sutartis turi teisę tik rajonų žemėtvarkos skyrių vedėjai arba jų pavaduotojai. Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriaus vedėja Regina Rimeikienė dvi savaites buvo išleista atostogų, o jos pavaduotojas serga.

R. Rimeikienė sako, kad seniūnijos buvo informuotos: jeigu išsinuomojami žemės plotai nesikeičia, ūkininkai gali užsisakyti naują sutartį telefonu. Pakanka pasakyti, kada sudaryta pernykštė žemės nuomos sutartis, kokie sklypų numeriai, plotai ten nurodyti.

Pasak vedėjos, nemažai gaišaties būna dėl pačių ūkininkų: pasitaiko, jog jie praradę pernykštes sutartis, nemoka parodyti savų sklypų žemėlapiuose, nebeturi žemių planelių arba šie planeliai taip sutrinti, jog jų rekvizitų neįžiūrėsi.

Sėdima nežinioje

Apskrities Žemės tvarkymo departamento žemės reformos skyriaus vedėjas Vytautas Varnas teigia, jog eiti po dvi savaites atostogų buvo pasiūlyta visiems apskrities žemėtvarkos darbuotojams.

Dėl to, kad įstaiga nuo liepos 1-osios likviduojama, kitur įsidarbinę darbuotojai šiemet liktų be atostogų, be to, nėra pinigų sumokėti už nepanaudotas atostogas, atleidžiant iš pareigų darbuotojus. Valstybinės žemės nuomos sutartis gali pasirašinėti ir apskrities viršininkas.

„Sėdime visiškoje nežinioje. Seimo posėdžio darbotvarkėje numatytas Žemės įstatymo 40 straipsnių pakeitimas ir dar keturių įstatymų dėl žemės keitimas, susijęs su apskričių reformos įgyvendinimu. Tik po to ir po Vyriausybės nutarimų paaiškės, kaip toliau bus tvarkomasi su valstybine žeme.

Tai, kas iki šiol buvo daroma, vadinama valdžios priartinimu prie žmonių. Nesinori tikėti, kad ūkininkai nuo Akmenės, Žeimelio ar Kražių bus verčiami tvarkyti žemių reikalus tiktai kokioje nors Nacionalinės žemės tarnybos įstaigoje Šiauliuose„, — sakė V. Varnas.

LAIKAS: Šiaulių rajono Žemėtvarkos skyriaus vedėja Regina Rimeikienė: „Nematau didelės tragedijos — sutartys ne kiekvienam ūkininkui reikalingos, o laiko pasėliams deklaruoti — dar visas mėnuo“.

LAUKIMAS: Apskrities Žemės tvarkymo departamento žemės reformos skyriaus vedėjas Vytautas Varnas: „Visiškai nežinome, kas čia dėsis po pusantro mėnesio.“

Autoriaus nuotr.