Likviduojamos šeimynos permainų neišsigando

Likviduojamos šeimynos permainų neišsigando

Likviduojamos šeimynos permainų neišsigando

Gegužės 27 dienos Šiaulių miesto tarybos posėdyje siūloma likviduoti vienintelę miestui priklausančią Vlado ir Dalios Gumuliauskų šeimyną „Vaiko ateitis“. Priėmus Šeimynų įstatymą būtina šeimynas perregistruoti kaip privačias. Kaip tai pakeis vaikų globą ir pačių šeimynų veiklą?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Neišsigando, bet vargo turės

Šeimynos tėvas Vladas Gumuliauskas sakė būtinai registruos naują, privačią šeimyną ir auginamų vaikų neatsisakys. Šeimynų, tokių, kokios yra dabar, nebeliks nuo liepos 1 dienos.

„Nervina tik tai, kad reikės gaišti laiko perregistruojant ir iš naujo tvarkant dokumentus. Apskaičiavau, kad perregistravimui reikės nuo 300 iki 500 litų. Kai ir taip sunku, tai — nereikalingas popierizmas ir daugiau nieko“, — sakė šeimynos tėvas V. Gumuliauskas.

Gumuliauskai algos iš Savivaldybės už tai, kad yra šeimynos tėvai, negaudavo ir iki šiol. Jų šeimyna ir dabar — privatūs vaikų globos namai, kuriems Savivaldybė  turėjo išduoti leidimą. „O Savivaldybės įsteigtas šeimynas naikina todėl, kad naikindami šeimynų tėvų etatus sutaupys pinigų“, — mano šeimynos tėvas.

Pašalpos vaikams, pasak V. Gumuliausko, liks kaip ir iki šiol — 1040 litų per mėnesį už vieną nepilnametį vaiką. Šiuo metu Gumuliauskų šeimynoje auga 12 vaikų. Šeimyna įkurta 1999 metais. Per tuos metus į gyvenimą jau išleido 28 tėvų globos netekusius vaikus.

Vietoj algos — išmoka

Milvydžių kaime (Joniškio rajonas) gyvenanti Vida Ercupienė, kurios įkurtoje šeimynoje auga 9 nepilnamečiai vaikai ir vienas pilnametis, taip pat nesibaimina, kad reikės likviduoti šeimyną. Registruos naują — privačią šeimyną.

V. Ercupienė, kaip šeimynos motina, yra įdarbinta Žagarės socialinių paslaugų centre ir iš ten gauna algą. Nuo liepos 1 dienos, kai įsigalios Šeimynos įstatymas, ji algos nebegaus, tačiau gaus kitas socialines išmokas.

„Šeimynų finansavimas išliks panašus. Algos nebegausiu, bet Joniškio rajono savivaldybė šeimynai skirs kas mėnesį išmoką socialinėms reikmėms. Paskaičiavo, kad ji bus beveik tokia pati, kaip ir buvusi alga. O vaikams pašalpos nesikeis iš viso“, — sakė V. Ercupienė.

Draustis turės patys

Šiaulių miesto savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Mažeikytė paaiškino, kad iki šiol tebuvo tik šeimynų nuostatai, o šį vasarį priimtas Šeimynų įstatymas.

„Iki šiol šeimynos buvo steigiamos savivaldybių tarybų sprendimais, o nuo liepos 1 dienos, kai įsigalios Šeimynų įstatymas, Savivaldybės nebegali būti šeimynų steigėjais. Steigėjais gali tapti tik fiziniai asmenys“, — sakė specialistė.

Jos teigimu, įsteigus arba perregistravus šeimyną, be vaiko pašalpos, vietoje algos yra numatytos šeimynos dalyvio pajamos, kurias gaus šeimynų tėvai, steigėjai. Šeimynos dalyvio pajamos bus apskaičiuojamos kiekvienam individualiai pagal nustatytas metodikas.

„Šeimynos dalyvio pajamas mokės ta Savivaldybė, kurioje yra registruota šeimyna, o vaiko pinigai — 1040 litų yra mokami iš valstybės biudžeto, todėl nesvarbu, iš kokio rajono kilęs vaikas gyvens šeimynoje“, — paaiškino E. Mažeikytė.

Joniškio rajono Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolita Puidokienė paaiškino, kad nuo liepos 1 dienos už socialinį ir privalomąjį sveikatos draudimą šeimynų tėvai turės mokėti patys. Iki šiol įdarbinti Savivaldybėse šeimynų tėvai buvo socialiai draudžiami, kaip Savivaldybės darbuotojai.

Kas nusprendžia, ar vaikas, netekęs tėvų globos, turi gyventi šeimynoje, ar valdiškuose globos namuose?

E. Mažeikytė paaiškino, kad pagal Civilinį kodeksą, Vaiko globos organizavimo nuostatas pirmenybė vaikui gyventi yra teikiama ne valdiškuose globos namuose, o būtent šeimynose.

ATEITIS: Vlado ir Dalios Gumuliauskų šeimynos „Vaiko ateitis“ tėvas Vladas Gumuliauskas mano, kad naujasis Šeimynų įstatymas nesumažins šeimynų Lietuvoje.

Jono TAMULIO nuotr.