
Naujausios
Kitoks turgus įžengė į miestą
Vakar prie Šiaulių universiteto (ŠU) Humanitarinio fakulteto žmonių minia susižavėjusi klausėsi vienintelių Baltijos šalyse mugės vargonų „Ledy Janet“. Specialiai iš Kauno atvežti vargonai įprasmino ir papuošė universitete prasidėjusią dviejų dienų tarptautinę mokslinę konferenciją “Turgus kultūroje“.
Nijolė KOSKIENĖ
nikos@skrastas.lt
Turgaus renesansas
Anot Arūno Dirvinsko, vieno iš Gariūnų turgavietę valdančių bendrovių vadovo, šiais laikais, norint išlaikyti žmones turguje, nepakanka pirk--parduok strategijos, nepakanka investicijų į infrastruktūrą. Reikia įvairovės, bendravimo, šou, teatralizuotų renginių. Visa tai esą jau vyksta Gariūnų turgavietėje.
„Šiandieninis turgus prašyte prašosi atgimimo“, — sakė kaunietė verslininkė Jurgita Dovalcovienė, į Šiaulius iš Kauno atvežusi mugės vargonus. Pranešėja akcentavo turgaus, kaip teatro reikšmę, kalbėjo apie tokį turgų, kur galima pašnekėti, derėtis, nusivesti vaiką pažiūrėti teatro. “Mes labai domimės turgaus kultūra ir siekiame, kad Lietuvoje atgimtų buvusios miestų šventės su gausybe šurmulio, kalbomis ir visais turgaus akcentais“, — sakė ponia Jurgita.
Etnologė Gražina Kadžytė džiaugėsi, kad jai Šiaulių konferencija darosi tarsi pavasariniai atlaidai. Ji prisiminė savo vaikystės turgų ir pernai mirusią 99-erių metų krikštamotę, kuri Kalvarijos turguose mokėjo nusiderėti trečdalį kainos ar net pusę.
Turgus — ne tik prekyba
„Turgus — tai ne tik prekyba, bet ir kultūra, tai žmonių komunikacija. Juk turguje bendravimas — privaloma dalis, deja, dabar žmonės nebemoka derėtis, net pardavėjai kainą nustato, kaip parduotuvėje“, — sakė Džiuljeta Maskoliūnienė, ŠU Literatūros istorijos ir teorijos katedros vedėja, konferencijos mokslinio komiteto pirmininkė.
Anot jos, nors turgus yra tokia svarbi kasdienio žmogaus gyvenime tema, tačiau apie jį nėra išleista jokio rimto leidinio. Tad po konferencijos išleistas pranešimų rinkinys bus pirmasis bandymas.
ŠU Literatūros istorijos ir teorijos katedra, daugiau nei dešimt metų organizuojanti interdisciplinines mokslines konferencijas, šiemet žvilgsnį atkreipė į bene patį materialiausią dalyką — turgų. Ji bandyta pakelti iš sovietmečiui primesto spekuliantų ir perpardavinėtojų lygio į aukštesnes kultūrines, socialines, istorines prasmes. Diskutuota apie turgų lietuvių ir užsienio literatūroje, apie turgų kalboje bei istorijoje, etnokultūroje ir mene, apie turgų nuo Franko imperijos laikų iki sovietmečio turgaus specifikos ar „moterų turgų“ žiniasklaidoje bei literatūroje.
ŠVENTĖ: Mugės vargonai — šventės šaukliai, vakar šiauliečius džiugino šalia Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto rūmų. Šie 1970 metų gamybos iš Anglijos parvežti vargonai, planuojama, važinės per miestų ir miestelių šventes, gros per didesnius turgaus renginius.
KONFERENCIJA: Vakar Šiauliuose prasidėjo tarptautinė mokslinė konferencija „Turgus kultūroje“. Renginys vyksta dvi dienas. Šiandien rengiama konferencijos dalyvių ekskursija po Šiaurės Lietuvos miestelių turgaus aikštes.
TURGUS: Šiaulių universiteto Humanitariniame fakultete buvo surengta ir nedidelė mugė.
Jono TAMULIO nuotr.