
Naujausios
Kam pensininkui pensija? Vis tiek išleis
"Respublikos" redakcijos skiltis
Alfredas ZDRAMYS, “Respublikos” žurnalistas
Tarptautinis valiutos fondas vakar pranešė pastebėjęs, kad Lietuvoje atsiranda vis daugiau piliečių, išsisukančių nuo mokesčių.
Stuktelėjo pilietei 60 metų - per jubiliatės gimtadienį ir netekome mokesčių mokėtojos. Stuktelėjo vyrui 62-eji su puse - ir jis išbraukiamas iš mokesčių mokėtojų sąrašo. Per metus maždaug 4 tūkstančiai (kasdien - po 11) tokių išleidžiama arba išvaroma užtarnauto poilsio. Jiems net pensija mokama!
Tarptautiniam valiutos fondui pensininkai primena elementarius sukčius. Valstybė senjorams širdį rodo, net pensijas dovanoja. O senjorai net gyventojų pajamų mokesčio nemoka.
Dar gyvena, bet jau nebemoka.
Šių metų pradžioje šalyje buvo net 596,8 tūkstančio pensinio amžiaus piliečių. Šiemet prieš Kalėdas turėsime ir jubiliejinį 600-tūkstantąjį pensininką.
Ir jam, ir kitiems - po pensiją. Ne mažiau kaip po 650 litų kas mėnesį. Kaip socialinių reikalų ir darbo ministras Donatas Jankauskas išsireiškė, tai apatinė riba. Už ją mažesnės pensijos šiemet išvis nebuvo mažinamos. Smunkančią ekonomiką sukūrusi Vyriausybė šių metų išvakarėse įtarė, kad sumažinusi apatinę pensijų ribą gali pensininkus ir be apatinių palikti. Gaila buvo. Sušals gi viduržiemy.
Ir savęs gaila buvo. Maža kas šaus sužvarbėliui pensininkui į galvą. Ateis langų mušti viduržiemy.
Gegužę visai kas kita. Pensininkas ir be apatinių nebesušals. Jei sėdės saulėkaitoj, kur vėjas neužpučia.
Tarptautinis valiutos fondas pirštu bakstelėjo, koks didelis šis dykai besišildantis potencialas. Net jei pensijukė tesiekia 650 litų, iš pensininko irgi verta paimti gyventojų pajamų mokestį. 24 procentai yra pinigai. 156 litai. Du pensininkai - jau visi 312 litų. O senučiukų tuoj turėsime, oho, kiek tūkstančių! Ir ne vien 650 litukų gaunančių.
Lietuvos Vyriausybė, pasinaudojusi Tarptautinio valiutos fondo rekomendacijomis, per mėnesį papildomai į biudžetą surinktų daugiau nei po 100 milijonų litų. O jei dar patobulinus rekomendacijas, pritaikius jas atgaline data (kaip renkant privalomojo sveikatos draudimo mokestį)? Ne tik iš Tarptautinio valiutos fondo skolintis nereikėtų, bet dar ir patys galėtume fondui paskolinti.
Tik Konstitucinis Teismas gerų pasaulio idėjų pritaikymui Lietuvoje koją kiša. Išaiškino, kad pensininkai turi teisę į orią senatvę.
Bet kas tas Konstitucinis Teismas prieš Andriaus Kubiliaus koaliciją? Įstatymus kurti jam nesuteikta galių. Kuria, priima ir skelbia klibančioji koalicija. O aiškinti teismas gali ką tik nori. Nepaaiškins. Derėtų ir teisėjams žinoti premjero valią: įstatymo nesupratimas nuo bausmės neatleidžia.
Teisė į orią senatvę yra tik teorinė. Ir nė kiek ne didesnė už teisę svajoti. Vyriausybė jų pažeidinėti neketina.
Jau dabar suskaičiuota, kad minimalią pensiją, t.y. 650 litų, gaunantis senjoras išgyventi gali tik nusikalstamu būdu. Žiemą už kiaurasienio buto šildymą paklojus 800 litų, už elektrą - 5, už šiltą ir šaltą vandenį - 10, už dujas - 12, kiek lieka pensininkui? 177 litai... skolos. Doras žmogus neišgyventų, o pensininkas, žiūrėk, kiekvieną pavasarį išdygsta kieme. Eina į laukus, neapmokestintas pavasario rūgštynes skina, be patento turgelyje pardavinėja. Paskui dar neapmokestintų grybų sezono sulaukia. Irgi parduoda. Skolas grąžina ir vėl sniego laukia.
Turėtų pensininkas sąžinės, būtinai pabėgtų iš Lietuvos. Ten, kur nepasiekia gimtosios Vyriausybės ir Tarptautinio valiutos fondo kibios rankos. Juk tuoj sugalvos į pensiją paleisti tik po mirties.