
Naujausios
Kurtuvėnų regioninio parko direkcija kasmet sausio pabaigoje rengia Pusiaužiemio žygį. Šiemet žygis pritraukė dalyvių iš Šiaulių, Kauno, Kelmės, Tytuvėnų, Joniškio, Raseinių, Pakruojo ir kitų miestų, miestelių.
Žygiui vadovavo Kurtuvėnų regioninio parko kraštotvarkininkas Darius Ramančionis ir ekologas Vidmantas Lopeta.
Žygeiviai startavo nuo Geluvos ežero (Šiaulių r.) ir keliavo apie 10 kilometrų po Pageluvio ežeryną. Aplankė 9 ežerus: be Geluvos, dar Šermukšnyno, Raudoniuko, Barsukyno, Dubuko, Širvos, Bijotės, Juodežerio, Niaukos ežerus. Perėjo Barsukyno ozą, kopė į Pageluvio pirmąjį ir antrąjį piliakalnius, aplankė Zuikiškės ąžuolą.
Šalyje Kurtuvėnų regioninis parkas vienintelis turi gamtos zoologinio paveldo objektą – barsukų koloniją.
Pagal barsuko elgseną pusiaužiemį, nuo seno buvo sprendžiama, kokia bus žiema? Jei barsukas jau pabudęs, prie urvo pripėdavęs – žiema bus trumpa, jei ne – tai ilga.
"Juokavom, kad eisim žiūrėti, ar barsukas šiemet iš viso bus užmigęs, o jis iš tiesų užmigęs, – sakė Darius Ramančionis, "Šiaulių kraštui" komentuodamas žygio rezultatus. – Prie urvo matyti, kad jis olą išsivalęs iš rudens ir užmigęs. Prieš pat urvą lapų prikritę, jie nuo rudens nejudinti. Tai reiškia, kad barsukas dar nepabudęs."
Tai ar ateis dar žiema?
"Labai prieštaringi yra vertinimai, – teigė kraštotvarkininkas. – Jeigu pusiaužiemį barsukas atsibunda, išlenda apsidairyti, pamato saulutę, lenda atgal ir gula ant to paties šono – tai pavasaris greitai ateis. O jeigu išlenda, pasivaikšto ir verčiasi ant kito šono – pavasaris bus ne greitai. Dabar gal nosį ir buvo iškišęs, bet pėdsakų nėra – greičiausiai miega ant to paties šono. Tai gal greitai ateis pavasaris?"
Žygeiviai jau matė lazdynų išleistų žirginėlių. Pasak D. Ramančionio, kai kur pietinėje pusėje yra ir raudonų lazdynų žiedelių, žydinčių snieguolių.
"Oras toks, kaip kovo viduryje, – palygino D. Ramančionis. – Tad jau turime pavasarį."
Jis neprisimena tokio šilto sausio mėnesio."Pusiaužiemio žygį rengiame penkiolika metų, nėra dar taip buvę, kad barsukas iš savo olos nebūtų išlindęs, – stebisi ilgametis žygio vadovas. – O matėm bebrus, kurie prie Barsukyno ežero verčia didžiules drebules, 40–50 centimetrų diametro kamienų. Matosi, kad bebrai ruošiasi rimtai žiemai. Ir suprask, kas čia vyksta? Kažkas keisto darosi. Galime tik prieiti išvados, jog gamta keičiasi."
