Už slėptuvės slepiasi žemės interesai

Už slėptuvės slepiasi žemės interesai

Už slėptuvės slepiasi žemės interesai

Šiaulių benamiai, gyvenantys slėptuvėje, ruošiasi trečiadienio šturmui. Savivaldybės atstovai atvažiuos juos mesti iš blusomis apėjusio būsto. Žadama užvirinti slėptuvės duris tiek kartų, kiek jos bus išplėšiamos. Valdininkai dangstosi humaniškais tikslais — ištraukti iš užribio benamius. Kitą priežastį nurodo slėptuvės gyventojai: esą žemė domina kaimyną — Romą Mikšį, Šiaulių oro uosto direktorių, kuris šalia nuomojasi 60 arų sklypą.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Versijos

Šiaulių valdžia užsispyrė iškeldinti benamius iš slėptuvės Dubijos gatvėje. Staigiai, rudenį, atšalus orams.

Pirmoji versija — humaniškoji. Atjungus benamiams šildymą, elektrą ir vandenį, norima juos apgyvendinti šiltuose Nakvynės namuose ir juos „socializuoti“.

Antroji versija — pinigai. Benamiai per praėjusį sezoną miesto biudžetui kainavo apie 8 tūkstančius litų. Kiek sutaupys Savivaldybė, apgyvendinusi bėdžius Nakvynės namuose, kai ir ten kainuoja šildymas, vanduo ir elektra? Seimo narys Andrius Šedžius pasisiūlė sumokėti už benamių išlaidas slėptuvėje — Savivaldybė atsisakė.

Trečioji versija — žemė. Slėptuvė stovi komerciškai patrauklioje vietoje — šalia degalinė, Šiaulių oro uosto direktoriaus Romo Mikšio prekybos įmonė „Asmi“, įsikūrusi 60 arų išsinuomotame sklype.

Žemės interesai

Seimo narys šiaulietis Andrius Šedžius vakar „Šiaulių kraštui“ tvirtino išsiaiškinęs, kam prireikė žemės po slėptuve.

„Iš Registrų centro gavau dokumentus: sklypas Dubijos gatvėje 22 priklauso Romo Mikšio įmonei “Asmi“, o slėptuvė, taip pat esanti Dubijos gatvėje 22, jokio sklypo neturi. Slėptuvė dabar pakibusi ore — sklype be žemės. Vienintelis variantas ir pats lengviausias, kaip jam (R. Mikšiui — red. past.) pasiimti tą Savivaldybės turtą — slėptuvę? Nurašyti, kaip nenaudojamą ir viskas. Nes slėptuvė, taip išeina, yra R. Mikšio teritorijoje. Aišku, jam (R. Mikšiui) toks svetimkūnis trukdo jo teritorijoje“.

Romas Mikšys gynėsi: „Slėptuvė yra Savivaldybės ir stovi ant Savivaldybės žemės, tik nežinau to sklypo ribų. Slėptuvė, mano žiniomis, yra be adreso ir su mano sklypu nieko bendro neturi“.

R. Mikšys pripažino, kad savo sklypui turi parengęs detalųjį planą, ten vysto veiklą ir atėjus geresniems laikams žada plėsti savo įmonės „Asmi“ veiklą.

„O ką, ar Savivaldybė jau pardavinėja tą slėptuvės sklypą? Jeigu ji tą sklypą pardavinės ar slėptuvę, reikia žiūrėti, už kokią sumą“, — galiausiai susidomėjo R. Mikšys.

Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Rasa Budrytė sakė, kad galėjo būti sutapatinti adresai — R. Mikšio įmonės ir spėltuvės. Bet esą yra du sklypai: vienas jų priklauso įmonei „Asmi“, o kitas, kuriame yra slėptuvė, — nesuformuotas.

Reikia tik stogo

Aplankome slėptuvės gyventojus. Rima su Sigiu vakar neišėjo į „trasą“ rinkti butelių. Pasidėję į plastmasinį buteliuką įpiltos balzganos “šilumos“ jie sėdi ir laukia tikrintojų, kurie šiomis dienomis ypač dažnai aplanko benamius ir įkalbinėja juos trauktis iš slėptuvės. Kaip tik vakar buvo atvažiavę meistrai išmatuoti durų — trečiadienį atvažiuos virinti grotų.

Tokių kaip Rima ir Sigis kasnakt į slėptuvę pareina apie penkiolika.

„Mes jau susitarėme ir trečiadienį nė vienas nepajudėsime iš slėptuvės. Gausim iš banano — nu ir kas. Paleis dujas — iškęsim, mes dar ne to gyvenime matėme. Bet nesikelsime ir niekur neisime iš slėptuvės“, — vienas per kitą šaukia Rima su Sigiu.

Pora slėptuvėje gyvena jau penktus metus. Šiemet pavasarį atvažiavo ir nupjovė vandens, šilumos vamzdžius, atjungė elektrą.

„Mes pripratome ir be elektros, ir be šilumos, ir be vandens. Bet mums palikit bent stogą!“ — prašo Rima.

Į slėptuvę nusileidžia „Šiaulių energijos“ specialiais drabužiais apsirengę vyrai su prožektoriais. Tikrina, ar nepavogtos šilumos vamzdžių sklendės, ar benamiai nesugalvojo patys pasijungti šilumos. Pažeidimų neradę vyrai dar žvilgteli, ar tikrai atjungta ir elektra.

„Į viešnamį neisim“

Rimai su Sigiu sakome, kad jiems siūlomos šiltos Nakvynės namų patalpos, gal ten būtų geriau.

„Mes į tą viešnamį neisim, — atkerta slėptuvės benamiai. — Mes ten vis tiek neišsilaikysim, mes pripratę gyventi kitaip. Kartais iš trasos grįžtam ir pirmą valandą nakties. Per dieną nueinam po kokį keturiasdešimt kilometrų, kol susirenkam butelių tiek, kad užtektų pavalgyti. Kas mus įleis pirmą valandą į Nakvynės namus? Kartais mes jau ketvirtą valandą ryto išeinam knistis po konteinerius, kas išleis taip anksti?“, — klausia Rima.

„Šiemet Šiaulių valdžia galės rankioti sušalusius benamius ir laidoti už valstybės pinigus, jeigu jau tikrai išvarys mus iš slėptuvės. Į Nakvynės namus mes neisim. Sušalsim po krūmu ir tegul“, — piktai sako Sigis.

Benamiai ilgai pasakoja, kodėl jie nepritapsią Nakvynės namuose. „Ir tegul tie Savivaldybės viršininkai susikiša į s.. tą mūsų socializaciją“, — pyksta Rima.

„Mes ne durniukai, nors ir biedni. Žinom, kokiam ponui prireikė slėptuvės žemės ir pačios slėptuvės. “Kaimynas“, kuris turi savo firmą “Asmi“ šalia slėptuvės, nori čia viską nupirkti. Mikšys jo pavardė“, — klojo Rima ir Sigis.

Socializacija ar naikinimas?

Šiaulių savivaldybės Administracijos direktorius Vladas Damulevičius pranešė, kad Savivaldybės Statybos skyrius jau surado firmą, kuri užvirins Šiaulių benamių slėptuvės duris. O visi benamiai bus nusiųsti į Nakvynės namus. „Keturi jau sutiko“, — tikino V. Damulevičius.

Nakvynės namuose benamiams esą jau paruošti trys kambariai po tris — keturias miegamas vietas. Direktorius V. Damulevičius tikino, mokėti benamiams už gyvenimą Nakvynės namuose nereikėsią: šiluma, vanduo, elektra — nemokamai.

„Šiaulių kraštui“ vakar Nakvynės namams laikinai vadovaujanti Danutė Bogušienė drauge su buhaltere suskaičiavo, kad už 2008 metų tris pirmuosius mėnesius, bei lapkritį, gruodį slėptuvė miestui kainavo 6,8 tūkstančio litų. 3,4 tūkstančio litų kainavo, šildymas — per 2 tūkstančius litų, vanduo — 0,3 tūkstančio litų. Mokėta ir greitajai už benamių pavežėjimą iš slėptuvės iki ligoninės. 2009 metų pirmus tris mėnesius slėptuvė miesto biudžetui kainavo 3,2 tūkstančio litų.

„Slėptuvės išlaikymas metams mums kainuodavo apie 8 tūkstančius litų. Mes šituos žmones norime integruoti į visuomenę, socializuoti juos, sudaryti jiems minimalias gyvenimo sąlygas“, — ir toliau tikina Savivaldybės admnistracijos direktorius V. Damulevičius.

citata: O ką, ar Savivaldybė jau pardavinėja tą slėptuvės sklypą? Jeigu ji tą sklypą pardavinės ar slėptuvę, reikia žiūrėti, už kokią sumą.„

 

SLĖPTUVĖ: Benamių slėptuvę nuo verslininko ir Šiaulių oro uosto direktoriaus Romo Mikšio sklypo skiria tik tvora.

VERSLAS: Kol kas verslininko Romo Mikšio sklype veikla vos matyti, bet verslininkas žada plėstis.

VERSLININKAS: Slėptuvės kaimynas Romas Mikšys sakė, kad sulaukęs geresnių laikų plėstų verslą.

BENAMIAI: Benamiai Rima ir Sigis sakė neisią gyventi į Nakvynės namus net ir nuodijami dujomis.

NAMAI: Benamių slėptuvėje glaudžiasi apie penkiolika Šiaulių bėdžių, kur jie permiega šaltose patalpose be elektros, vandens ir vėl išeina į savo trasas.

Jono TAMULIO nuotr.