
Naujausios
Nuo sunkmečio gelbėja motinystė
Nėštumas sunkmečiu gebėja ne tik mamas nuo bedarbystės, bet ir darbdavius, kuriems nereikia išlaikyti darbuotojų ar pranešti liūdnos žinios apie atleidimą. Bet motinystė — ir stebuklas, paneigiantis visas finansines krizes ir šalyje tvyrantį slogutį. Darbdaviai džiaugiasi, kad kartais net pusė iš kolektyvo moterų pasirinko motinystę.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
„Masiniai“ stebuklai
Per metus Šiaulių reklamos agentūroje „Pramuštgalvis“ šešios moterys pasirinko motinystę. Vienos jau sūpuoja mažylius, kitos dar laukiasi ir švelniai save vadina “nėštukėmis“. Dar vienas “masinis“ motinystės stebuklas įmonėje “Žalia linija“ — nedideliame kolektyve dvi moterys pasirinko ne darbą ir karjerą, o motinystę. Šiauliuose yra ir daugiau kolektyvų, kuriuose vyksta masiniai motinystės stebuklai.
Birželį „Pramuštgalvio“ darbuotoja Lina Galinienė susilaukė sūnelio. Linos šeimoje tai jau antrasis vaikutis.
„Kai pradėjau lauktis apie sunkmetį tikrai negalvojau. Bet vėliau supratau, kad pataikiau labai tiksliai. Sunkmečio aš nejaučiu, nuo jo mane išgelbėjo vaikelis“, — sūpuojanti mažylį džiaugėsi Lina.
Lina pripažįsta, kad ją nėštumas apsaugojo galbūt nuo atleidimo iš darbo, o realiai — nuo atlyginimo mažinimo.
„Sunkmetis mus grąžino į 2006-ųjų situaciją — tokius pat atlyginimus, nedarbo lygį, kainas. Tada aš irgi laukiausi“, — juokiasi Lina.
Lina ketina vaikelį namuose auginti dvejus metus. „Bet dabar dėl motinystės išmokų kas dieną vis naujiena, bet manau, kad išgyvensim. Darbdaviui tikrai lengviau, kad dalis moterų išėjo motinystės atostogų, o pas mus per kiek daugiau, nei metus šešios iš dvidešimties tuo metu dirbusių darbuotojų pranešėme darbdaviui, kad laukiamės. Sugrįžinėsime į darbą tuo laiku, kada krizė baigsis“, — sako Lina.
Krizės metu — socialinės garantijos
Įmonės „Žalia linija“ darbuotoja Sandra penktą mėnesį nešioja savyje džiaugsmą. “ Vaikelio laukiuosi visai ne todėl, kad išsigelbėčiau iš kažkokių darbinių situacijų. Vieną vaikelį jau turiu ir tikrai nesidairiau į jokias krizes“, — pasakojo Sandra.
Sandra sako iš sunkmečio realiai nieko nelaimėjusi, jai atlyginimas buvo sumažintas anksčiau. „Jau per gerklę lenda kalbos apie sunkmetį, o aš galiu į jas nekreipti dėmesio, nes turiu kuo džiaugtis. Jokios krizės nevertos vaikų, motinystės“, — įsitikinusi Sandra.
Sandra vardija, kad gali būti nelengva — kainos pakilusios, aplink sumaištis. „Bet jeigu neprapuoliau prieš šešerius metus gimdydama, neprapulsiu ir dabar“, — optimizmas ima viršų Sandros pasakojime.
Jos kolegė dizainerė Lina, sako, kad nėštumas neišgelbėjo nuo krizės nagų — vyras atleistas iš darbo.
„Vis tiek ryžomės planuoti gyvenimą savo ritmu — gyventi tik dėl šeimos. Išsigelbėjome bent nuo to, kad manęs, besilaukiančios jau negali atleisti iš darbo ir porai metų turiu visas socialines garantijas“, — pasakojo gruodį mažylio susilauksianti moteris.
Darbdaviams motinystė patinka
Svajūnas Penkauskas, „Pramuštgalvio“ personalo ir rinkodaros direktorius atviras: “Sunkmečio laikotarpiu besilaukiančios moterys gelbėja įmones. Ir moterims gerai, ir įmonei. Joms nereikia bijoti būti atleistoms, o darbdaviui nereikia atleidinėti žmonių“.
Direktorius S. Penkauskas sako, kad darbdaviui ne tik materialiai, bet ir psichologiškai lengviau, kai kolektyve atsiranda besilaukiančių moterų. „Nes pasakyti žmogui, kad esi atleidžiamas iš darbo — yra labai sunku“, — sako S. Penkauskas.
Direktorius prisimena, kaip vos ne paeiliui šešios jo kolektyvo moterys atėjo pasisakyti, kad laukiasi. „Galvojau, kad juokauja kolektyvas“, — juokėsi direktorius.
S. Penkauskas pasakojo, kad paskutiniosios net bijojo ateiti pasisakyti, kad laukiasi.
Šiaulių „Sodros“ specialistai skaičiuoja, kad ypatingai rugpjūčio— rugsėjo mėnesiais padidėjo skaičius besikreipiančių moterų dėl motinystės pašalpų.
Medikai skaičiuoja
Šiaulių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos Konsultacijų skyriaus vedėja Romualdas Vaineikienė, kruopščiai suskaičiavusi visas besilankančias jų skyriuje, džiaugiasi: „Krizė motinystės nesustabdė.“
Šiuo metu skyriuje lankosi per 800 moterų. Dar gydytoja skaičiuoja, kad nuo 2006 metų gimdančiųjų skaičius Šiaulių apskrityje auga po kelis šimtus per metus.
Pas gydytoją R. Vaineikienę šiuo metu lankosi 62 besilaukiančios moterys — iš Šiaulių miesto ir rajono, keliolika moterų važinėjasi iš Kelmės ir Akmenės rajonų.
Su pirmuoju nėštumu — apie trečdalis moterų, su antruoju nėštumu — daugiau nei pusę, visos kitos — laukiasi trečią, ketvirtą ar penktą kartą.
„Šiuo metu daugiausia moterų besilaukiančių antrą kartą, nors daugiausia turėdavau pirmą kartą besilaukiančiųjų“, — skaičiuoja gydytoja.
Daugiausia nėščiųjų — nuo 21 iki 30 metų. „Toks amžius — pats geriausias gimdyti, tai moterys ir žino, ir jaučia“, — sako gydytoja.
Iki 18 ir nuo 18 iki 21 metų — apie penktadalis nėščiųjų. Apie penktadalis nėščiųjų — nuo 31 iki 35 metų. Vyresnės — tik kelios.
Niekur nedirbančių moterų tarp gydytojos R. Vaineikienės pacienčių — nėra. Darbo biržoje stovinčios — šešios. Dirbančiųjų — du trečdaliai, kitos — auginančios vaikus arba besimokančios.
CITATA: „Kai pradėjau lauktis apie sunkmetį tikrai negalvojau. Bet vėliau supratau, kad pataikiau labai tiksliai. Nuo sunkmečio mane išgelbėjo vaikelis.“
Skaičiai
Šiemet balandžio mėnesį gyvybė pirmąkart po ilgo laiko Šiauliuose aplenkė mirtį. Balandį 117 gimė — 110 mirė. Liepą gyvybė pasiekė apogėjų — gimė 151 mirė — 96.
STEBUKLAS: Sunkmečiu besilaukiančios moterys ne verkšlena, o laukia didžiojo savo stebuklo — vaikelio gimimo.
GIMDYMAI: Gydytoja Romualda Vaineikienė džiaugiasi, kad sunkmečiu moterys ne verkšlena, o gimdo vaikus.
Jono TAMULIO nuotr.