Valdovas ir marionetės

Valdovas ir marionetės

Valdovas ir marionetės

VALSTYBĖ GALI GRIŪTI NUO PAKRUOJO RAJONO

Kiaulių srutos po Lietuvą pradėjo sklisti nuo Pakruojo rajono. Ir neatsitiktinai. „Šiaulių kraštas“ išsiaiškino, kad čia politikai ateina balsuoti į posėdžius net neįsigilinę į klausimą, opozicija sako nė negaunanti visų dokumentų. Prieš valandą iki Tarybos posėdžio jie neva susibėga į komitetus svarstyti, o po to eina balsuoti. Už kiaulių kompleksų statybas, už Varnų valstybę, už mokyklų uždarymą. Pakruojį net patys politikai lygina su Baltarusija, o čia vykdomą politiką vadina savivaldos laidotuvėmis. Vienos kišenės politikos iš Seimo ir Vyriausybės pakruojiškiai puikiai išmoko.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Baltarusija Pakruojyje

Šiandien Pakruojo rajono Taryba rinksis į eilinį posėdį. Internete „plaukioja“ 28 svarbūs švietimui, ūkiui, ekonomikai klausimai. Vienas iš jų — projektas uždaryti Pamūšio mokyklą (apie uždarymą “Šiaulių kraštas“ rašė šeštadienio numeryje “Valdžia šienauja mokyklas“), tačiau politikai šio klausimo net nediskutavo iš anksto Tarybos komitetuose.

„Pakruojo rajone seniai valdymo metodai, kaip Baltarusijoje. Veikia buldozeris, uždaras kelių žmonių klanas su meru socialdemokratu Sauliumi Gegiecku priešakyje, kurie viską valdo“, — atvirai įvardijo situaciją rajono Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys, opozicijos atstovas Vytautas Kilčiauskas.

Politikas pripažino, kad komitetų darbas — cirkas dėl akių. „Komiteto posėdžiai vyksta tik valandą prieš Tarybos posėdį. Ką galima nutarti, kaip galima įsigilinti į kelias dešimtis klausimų? Neįmanoma! Aštuoni opozicijos nariai prieš septyniolika valdančiųjų, kuriems meras aiškiai nurodo, kaip balsuoti, — nulis“, — politinę realybę viešino darbietis V. Kilčiauskas.

Politikas sako raginęs Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narius bent kartą realiai pasidomėti mokyklomis, važiuoti susitikti su mokytojais, bendruomenėmis, kalbėtis — ką nors realiai sužinoti ir sąžiningai nuspręsti.

„Bet tai neįmanoma. Komiteto pirmininkas Justinas Jasiukaitis, aklai klausantis mero nurodymų, numojo ranka — neturi laiko važinėti, kalbėtis. Juk, pavyzdžiui, politikai aiškiai žino, kad mokykliniai 12 vietų autobusiukai veža po 25 susigrūdusius vaikus. Tai net įstatymai draudžia, bet mūsų politikai ramiai į tai žiūri, nes taip liepta žiūrėti“, — mano V. Kilčiauskas.

Politikas pripažino: „Man net neįdomu eiti į komiteto, Tarybos posėdžius, nes ten vyksta farsas, cirkas — viskas iš anksto mero nutarta ir paliepta, tai kam dar gaišti laiką ir vaidinti, kad tariamasi? Man gėda posėdžiuose net balsuoti“.

V. Kilčiauskas neslėpė, kad vienose rankose sukoncentruota valdžia yra gera terpė papirkti, paveikti politikų sprendimus suinteresuotiems asmenims: „Ar tartis su vienu žmogumi, kuris viską gali nuspręsti, ar su visa Taryba — jaučiasi skirtumas“.

Savi važiuoja kartu

Politiko žodžius tik įrodė tai, kad į Pamūšio mokyklą pranešti apie jos uždarymą atvažiavo išskirtinai valdančiosios daugumos žmonės — socialdemokratas meras S. Gegieckas, Administracijos direktorė socialdemokratė A. Jasiūnienė, Pašvitinio mokyklos direktorius — Naujosios sąjungos narys Juozas Grigaliūnas.

Prie Tarybos dokumento dėl Pamūšio mokyklos uždarymo juodu ant balto parašyta, kad jis taip pat suderintas su savais: socialdemokrate A. Jasiūniene, mero padėjėju socialdemokratu V. Strielkūnu.

Gal todėl meras S. Gegieckas, pamatęs, kad į Pamūšio mokyklą atvažiavo ir „Šiaulių krašto“ žurnalistai, praeidamas mestelėjo: “O mes jūsų nebijome“.

Nei į komitetą, nei į Tarybos posėdį

Apie Pamūšio mokyklos uždarymą nebuvo girdėjęs nė pats Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas socialdemokratas Justinas Jasiukaitis. Pakruojo rajono sporto centre J. Jasiukaitis dirba metodininku — sunkiai, bet jį suradome. Politikas pranešė: komiteto posėdžio nebus, nes jis negalėsiąs dalyvauti. Turbūt nedalyvausiąs ir Tarybos posėdyje.

„Dėl mokyklos uždarymo nediskutavome komitete, nediskutavome dar ir su partijos frakcija“, — užvakar sakė J. Jasiukaitis. Jo komitetas — vienas svarbiausių Tarybos komitetų vien dėl to, kad apie 55 procentai viso rajono biudžeto atitenka švietimui.

J. Jasiukaitis tvirtino, jeigu ko nesupranta, į posėdžius pasikviečia paaiškinti situaciją Švietimo skyriaus vedėją.

J. Jasiukaitis tikino galbūt prieš posėdį susitiksiąs tik su „partijos bičiuliais“ mokyklos klausimu.

Tiesa, po pokalbio su „Šiaulių kraštu“ J. Jasiukaitis neva persigalvojo. Vakar rytą, meras S. Gegieckas tvirtino, kad J. Jasiukaitis buvo sukvietęs komiteto posėdį. “Bet kiek žinau, nė vienas iš komiteto narių neatėjo. J. Jasiukaitis sėdėjo vienas“, — aiškino meras S. Gegieckas. Bet “Šiaulių kraštui“ komiteto nariai sakė nežinoję, kad taip staiga sugalvotas komiteto posėdis.

Savivaldos parodija

„Pasižiūrėkite, kas valdo rajoną — amžinieji socialdemokratai, Naujoji sąjunga ir valstiečiai. Kokia jų valia, tokią muziką jie ir užsakinėja“, — pripažino Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys Tėvynės sąjungos atstovas Vidmantas Palujanskas.

„Komitetuose darbas faktiškai nevyksta, esame paralyžiuoti kelių žmonių valdžios valios. Tarybos posėdžiai retai užtrunka ilgiau, negu valandą, nes viskas iš anksto nutarta valdančiųjų. Kaip statistai pakilnojam rankas ir viskas. O Taryboje priiminėjami kai kurie aiškiai korupciniai sprendimai“, — sakė didžiausios opozicinės — Tėvynės sąjungos frakcijos vadovas Jonas Jurgeliūnas.

„Baisu, kas vyksta Pakruojo Taryboje. Savivaldos ir demokratijos parodija. Viskas vyksta pagal principą: mes pasitarėme, aš nusprendžiau“, — pripažino J. Jurgeliūnas.

Jo nuomone, tokie metodai kenkia ne tik rajonui, bet ir visai Lietuvai. „Ne kitaip buvo ir dėl danų kiaulininkų invazijos į rajoną. Opozicija, draskykis nesidraskiusi. Valdančiosios daugumos, kuri klauso vieno žmogaus — mero, sprendimu rajonas atvėrė vartus ekologinei visos Lietuvos katastrofai“, — prisiminė J. Jurgeliūnas.

J. Jurgeliūno net nebestebina, kai opozicijos nariams nesiteikiama net duoti svarbių Tarybos posėdžiuose svarstomų dokumentų. Pilną dokumentų paketą esą gauna tik valdančiosios daugumos nariai.

Marionetės

Po tokių „atvirumų“ abstulbome. Ne, ne tas žodis. Buvome šokiruoti. Kodėl politikai, išrinkti tautos, nors ir opozicijoje, iki šiol tylėjo?

„Supraskite, darbas politikoje — tik visuomeninė veikla, mes visi turime savo verslus, darbus. Jeigu rimtai užsiimti politika, reikia aukoti savo laiką, žinant, kad tavo auka neduos rezultato prieš galingą valdančiąją koaliciją. Man įdomu tik tai, kodėl rinkėjai, matydami, kas vyksta ir kaip valdo socialdemokratai, vis tiek jiems atiduoda daugiausiai savo balsų“, — svarstė J. Jurgeliūnas.

Demagogija iš Pakruojo plinta

Labai norėjome pakalbėti su meru S. Gegiecku. Lygiai 15 minučių ir 14 sekundžių jis gyrėsi, kaip gerai valdo rajoną. Panašiai, kaip A. Lukašenka prieš vizitą atsakinėjo į LTV žurnalistų klausimus.

„Mane kaltina autoritarizmu? — stebėjosi S. Gegieckas. — Niekas netrukdo opozicijai reikšti nuomonę“.

O apie Pamūšio mokyklos uždarymą jau turėjo kitokią nuomonę: „Tai mes ir esame tie geriečiai, kurie iš paskutiniųjų bandome išlaikyti mokyklą.“

CITATA: Ten vyksta farsas, cirkas — viskas iš anksto mero nutarta ir paliepta, tai kam dar gaišti laiką ir vaidinti, kad tariamasi? Man gėda posėdžiuose net balsuoti„.

VALDŽIA: Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas, ne tik opoziciją, bet ir valdančiąją daugumą pavertė politinėmis savo interesų marionetėmis.

LYDERIS: Nuo valdžios olimpo jau kelias kadencijas nenulipantį merą Saulių Gegiecką opozicija kaltina autoritarizmu.

PAKRUOJIS: Ne pirmą kadenciją Pakruojis išgyvena politinę vienvaldystės krizę, tik apie tai nebuvo garsiai kalbama.

IŽDAS: Prieš kelerius metus net patys pakruojiečiai šventinėje eisenoje juokėsi iš rajono iždo.

VARNOS: Pakruojis už kelis šimtus tūkstančių litų rajono biudžeto pinigų politikų buvo paverstas pajuokos objektu — varnaėdų respublika.

Redakcijos archyvo nuotr.