
Naujausios
ŽURNALISTO TYRIMAS
Ieškau darbo
PRIE DARBO UŽSIENYJE JAU RIKIUOJASI EILĖS
Darbo biržos dūsta nuo bedarbių antplūdžio, o darbo pasiūlyti gali vienetams. Ar įmanoma darbo susirasti pačiam? „Šiaulių kraštas“ atliko tyrimą: ieškojo darbo pagal skelbimus laikraščiuose. Stebuklų nesiūlo, bet šiokio tokio darbelio dažniausiai už minimalų atlyginimą dar galima rasti.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Priverstinė emigracija
Maždaug 70 procentų visų skelbimų laikraščiuose siūlo darbą ne Lietuvoje. „Anglija! Nuolatinis, ilgalaikis, legalus darbas vyrams ir moterims. anglų kalba nebūtina. Greitas išvykimas“.
Atsiliepusi mergina paaiškina, kad siūlo darbą žemės ūkyje, pakavimą, „miksus“ (žemės ūkis plius pakavimas), darb1 viešbučiuose, jeigu moku anglų kalbą. Išvykstama kiekvieną savaitę, kai tik susidaro aštuonių asmenų grupė. Apgyvendina darbdavys. Atlyginimas — 5,73 svaro per valandą, arba vadinamasis Anglijos minimumas. Dirbama 40 valandų per savaitę. Darbas su viršvalandžiais iki 10 valandų per parą. Už viršvalandžius moka pusantro karto daugiau.
„Masiškai išvažiuoja, ko jūs dar dvejojate? Lietuvoje vis tiek darbo nesurasite. Vasarą kiek mažiau važiuoja, bet ateis ruduo — išvažiuos visi. Skubėkit, kad gautumėt geresnį darbą“, — paaiškina mergina.
„Legalus darbas Anglijoje! Mokesčių grąžinimas dirbusiems užsienyje“ — dar vienas skelbimas.
„Reikės laukti eilėje, darbo iš karto negausite“, — perspėja atsiliepusi telefonu registratorė. Ji aiškina, jog teks dalyvauti atrankoje ir tik ją išbandžius paaiškės, ar esi laimingas — gausi darbo.
„Atranka? Pokalbis ir tada vertiname. Kol nemačiau jūsų, nežinau, nei kur jūs dirbote, nei ką sugebate, nieko negaliu pasakyti. Mes dar patys renkamės rekomendacijas iš buvusių jūsų darbdavių“, — paaiškina registratorė.
Ji dar pasidžiaugia, kad esu moteris, nes moterims darbo greičiau suranda, o vyrai sustatyti į eilę metams į priekį. „Vyrų turime užsiregistravę apie šimtą, o jeigu dar kartu su vyru poroje norite išvažiuoti, tai labai ilgai lauksite“, — paaiškina įdarbinimo registratorė.
Moterims siūlomas darbas sandėliuose pakuoti, rūšiuoti. „Darbai sunkūs, ant kojų, būna ir 12 valandų per parą. O atlyginimas — Anglijos minimumas 5,73 svaro per valandą“, — aiškino mergina. Moterims išvykimas ne greičiau, kaip po mėnesio.
Tinka ne kiekvienas
Darbo paieškos agentūros Šiauliuose UAB „Euro kryptis“ savininkė ir vadovė Lina Paulauskienė sako, kad labiausiai orientuojasi į specialistų įdarbinimą ir jaunimo programas užsienyje.
„Jau maždaug nuo lapkričio mėnesio padaugėjo besikreipiančių į agentūras dėl darbo užsienyje. O šiuo metu daugiausia į mus kreipiasi jaunimas, nes baigę mokyklas, universitetus, kolegijas žmonės Lietuvoje neranda darbo. Turime klientų, kurie net ir nebaigę mokyklos skuba išvažiuoti dirbti į užsienį. Daugiausia — vienuolika klasių baigę žmonės, jeigu tik turi aštuoniolika metų“, — pasakojo L. Paulauskienė.
Įdarbinimo bendrovės vadovė tikino, kad ir studentai šiuo metu ima akademines atostogas ir važiuoja iš Lietuvos dirbti į užsienį.
„Ne visus registruojame. Būtina, kad žmogus galėtų susikalbėti užsienio kalba. Jeigu siunčiame ne pagal jaunimo programas, žiūrime, kad žmogus turėtų darbo patirtį, kvalifikacijos pažymėjimą. Jeigu ateina neturintys vidurinio išsilavinimo, neregistruojame“, — sakė L. Paulauskienė.
Darbo paieškos bendrovė tikrina, ar žmogus yra greitos orientacijos, ar moka bendrauti, kad nuvažiavus į užsienį nebūtų problemų. Už darbo suradimą ir išsiuntimą bendrovė ima mokestį.
„Emigracijos lygis Lietuvoje labai auga. O ką daryti? Ko tikėtis? Mokesčių didėjimo ir skurdo?“ — sakė L. Paulauskienė.
Apskrityje darbdaviai — įnoringi
Bandome ieškoti darbo arčiau namų. „Gėlių salonui Šeduvoje reikalinga floristė. Pageidautina baigusi floristikos kursus“. Gėlių salono šeimininkė praneša, kad jau turi susiradusi floristę, bet ieškotų kitos, labiau patyrusios: “Turiu mergaitę, bet ją reikia apmokyti“.
Darbo valandos nuo 9 iki 19 valandos. Sekmadienis — pirmadienis išeiginė.
„Klausykit, jums labai brangiai kainuos kelionė pirmyn atgal, nes mes mokėsime tik minimumą. Nebent esate labai patyrusi floristė ir tada gausite dalį ir nuo pelno. Anksčiau dirbusi patyrusi floristė ir tūkstantį susirinkdavo per mėnesį“, — paaiškina salono šeimininkė.
„Darbas siuvėjoms, sukirpėjoms“. Iki sunkmečio siuvyklų savininkai jau labai sunkiai rasdavo darbininkių, o dabar?
„Su patirtimi?“ — pirmiausiai nuskamba klausimas. Kviečia užeiti, jeigu mokėsiu siūti čiužinius, užvalkalus, antklodes, tada galėsiu dalyvauti atrankoje, bet šansų nedaug, kolektyvas siuvėjų jau beveik sukomplektuotas. Atlyginimas — pagal susitarimą.
Žinoma baldų gamybos įmonė. „Siūlo darbą minkštųjų baldų dizaineriui, pardavimų vadybininkui eksportui“. Reikia siųsti gyvenimo aprašymą. Kalba telefonu — trumpa. Reikia tik profesionalų. Pardavimo vadybininkui reikia mokėti anglų, vokiečių, prancūzų kalbas. Besisiūlančiųjų daug, jau nebeskaičiuoja.
„Transporto įmonė Šiauliuose ieško vairuotojų— ekspeditorių dirbti Vakarų Europoje. Reikalavimas — patirtis“. Tolimųjų reisų vairuotojų ieškančių skelbimų — keletas. “Ieškome tik patyrusių tokiame darbe vairuotojų. Nedaug trūkstame žmonių, o pasiūlymų turime. Atlyginimas — ne telefonu. Ateikit, jeigu tiksit, susitarsim“.
Vienos įdarbinimo agentūros registratorė paaiškino, kad tolimųjų reisų vairuotojams dabar moka grašius. Anksčiau už savaitę vairuotojai uždirbdavo po kelis tūkstančius, dabar — apie 400 litų.
Trūksta kirpėjų
Viename skelimraštyje randame apie dešimt skelbimų, kuriuose grožio salonai ieško kirpėjų Šiauliuose ir Panevėžyje.
Skambiname į Šiaulių „Aivos“ grožio saloną. Šį kartą prisistatome. Grožio salono savininkė Diana Balsienė paaiškina, kodėl trūksta kirpėjų: “Nėra jaunų kirpėjų. Jos, tik atėjusios dirbti, iš karto nori daug klienčių, kad galėtų kuo daugiau užsidirbti. Bet savo kliento turi išlaukti. Neseniai mūsų salone jauna panelė pasėdėjo savaitę be darbo. Susikrovė daiktus ir išvažiavo į Angliją“.
Pasak D. Balsienės, dvidešimt litų dienos uždarbis jaunoms kirpėjoms, — ne pinigai, todėl daugelis jų renkasi emigraciją. Lietuvoje trūksta kirpėjų, o pas patyrusias ir likusias kirpėjas tenka ilgokai plaukti eilėje.
„Pavyzdžiui, Anglijoje kirpimo paslaugos kainuoja žymiai daugiau ir mūsų specialistai gerai kerpa. Lietuvoje kirpėjų klientai yra išlepinti, o Anglijoje klientai nereikalauja tokios aukštos kokybės. Juk ne paslaptis, kad ir mūsų emigrantai, atvažiavę į Lietuvą, skuba užsirašyti pas kirpėją nusikirpti, nes lietuvės labai gerai kerpa“, — pasakojo D. Balsienė.
CITATA
Darbai sunkūs, ant kojų, būna ir 12 valandų per parą. O atlyginimas — Anglijos minimumas 5,73 svaro per valandą
PAIEŠKA: Pagal skelbimus pačiam susirasti darbo įmanoma nebent užsienyje, o Lietuvoje darbdaviai kelia labai aukštus reikalavimus.
TRŪKUMAS: Grožio salono savininkė Diana Balsienė sako, kad labiausiai šiuo metu Šiauliuose trūksta kirpėjų, joms siūloma apie 10 laisvų darbo vietų.
KOMENTARAS
Nedarbo problemą aštrina ir įstatymai
Relonda JONAITIENĖ, Šiaulių įdarbinimo agentūros „Darbintera“ direktorė:
— Jau po naujųjų metų prasidėjo gana tragiška situacija darbo rinkoje. Darbo pasiūlymų gauname labai mažai. Lietuvos darbdaviai kreipiasi su labai dideliais reikalavimais norintiems įsidarbinti. O atlyginimą siūlo minimalų.
Darbdaviai pradėjo rečiau kreiptis į įdarbinimo agentūras dar ir dėl priimtų įstatymų. Pagal dabar galiojančius įstatymus darbdavys, o ne įdarbintas darbuotojas, turi mokėti agentūrai pinigus už atsirinktą darbuotoją. Taip numato Tarptautinė darbo organizacijos konvencija.
Kategoriškai galiu tvirtinti, kad toks įstatymas tik kenkia. Žmonės prašo darbo įdarbinimo agentūrose, patys sutiktų mokėti agentūrai, bet tai draudžia įstatymas. Manau, kad reikėjo keisti tik apmokėjimo terminą, pavyzdžiui, žmogus, atidirbęs mėnesį, tik tada susimokėtų agentūrai susitartą sumą. Šis įstatymas gal ir tinka užsieniui, bet tik ne Lietuvai.
Kol nebuvo priimta šio įstatymo, bent jau mūsų agentūra gyveno iš įdarbinimo Lietuvoje, o dabar dominuoja užsienis.