Šiauliečio meistro instrumentus išsivežė į Arizonos muziejų

Šiauliečio meistro instrumentus išsivežė į Arizonos muziejų

Šiauliečio meistro instrumentus išsivežė į Arizonos muziejų

Penktadienį Arizonos (JAV) senovinių pasaulio liaudies instrumentų muziejaus atstovai išsivežė šiauliečio liaudies meistro Alberto Martinaičio sukurtus muzikos instrumentus. Meistras A. Martinaitis, išlydėdamas savo instrumentus — daudytes, basedlą, būgnus, pūslinę — į pasaulio tautų instrumentų muziejų už Atlanto, jais svečiams užgrojo.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Atsisveikinimas su instrumentais

Menotyrininkės, vargonininkės, Arizonos Senovinių pasaulio liaudies instrumentų muziejaus agentės Kiuli Erikson ir jos vyro Meelis— Lauris akys nukrypo į pūslinę — ne kiekvienam ir lietuviui matytą autentišką styginį muzikos instrumentą. Pūslinė atsirado dar akmens amžiuje iš paprasto medžioklinio lanko.

„Kažkam šovė į galvą, kad lanko stygos skambesys labai malonus, galintis privilioti žvėris. Tik vėliau, kad garsas būtų muzikalesnis, tarp stygų ir koto įdėjo gyvulio pūslę“, — užgrojęs pasakojo A. Martinatis. Pirmąją pūslinę A. Martinaitis pagamino pagal seno meistro, kuris gamino pūslines dar prieš 80 metų netoli Šiaulių, instrumentą.

Svečių akis patraukė ir meistro pagaminta basedla — liaudiškas kontrabosas. A. Martinaitis vienintelis visoje Lietuvoje gamina basedlas. Šio meno išmoko iš dabar jau mirusio šiauliečio basedlų meistro. Į Arizonos pasaulio senovinių liaudies muzikos instrumentų muziejų iškeliavo jau 35 per visą gyvenimą pagaminta A. Martinaičio basedla. Visus į Arizoną iškeliaujančius instrumentus meistras darė drauge su sūnumi Vydmantu.

Pirmąjį būgną, trauktą gyvulio oda, kaip pasakojo meistras, pagamino pamatęs tokį senovinį instrumentą praėjusio amžiaus pradžios fotografijoje.

Į JAV iškeliavo ir dvi daudytės, kuriomis pritariama dainuojant sutartines.

Svečiai domėjosi ne tik instrumentais, jų muzika, bet ir spalva, mediena — tai esą svarbu, nes muziejus nori surinkti kuo senoviškesnius instrumentus. „Reikia, kad surinktais instrumentais būtų galima ir groti, o ne tik žiūrėti į juos, sudėtus spintose. Tai ne komercinis, o mokslinis projektas. Ir mes renkame geriausių muzikos instrumentų meistrų darbus. A. Martinaitis Lietuvoje — geriausias basedlų, pūslinių, būgnų meistras“, — sakė K. Erikson.

Atsakydamas į viešnios pagyrimus A. Martinaitis užtikrino, kad brandžiausiu laiko savo bendradarbiavimą su Šiaulių universiteto ansambliu „Vaiguva“ ir “Saulėtekio“ mokyklos folkloro ansambliu “Vieversėlis“. “Būtent šie ansambliai groja mano padarytais instrumentais“, — sakė pripažintas meistras.

Renka liaudies lobyną

Estijoje gyvenanti Kiuli Erikson pasakojo, kad drauge su savo kolega restauratoriumi Aleksandru Eckertu Baltijos šalyse — Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje — renka senovinius instrumentus Arizonos muziejui. Apie šiauliečio Alberto Martinaičio gaminamus unikalius instrumentus sužinojo iš vilniečio profesoriaus Evaldo Vyčino.

„Arizonos muziejus — pasaulinė idėja surinkti autentiškus, charakteringiausius kiekvienai tautai liaudies instrumentus iš viso pasaulio ir juos eksponuoti su aprašymais, kada, kas jais grojo, kaip jie gaminami“, — pasakojo K. Erikson apie muziejų Arizonoje, kuris atsidarys 2010 metais.

K. Erikson pasakojo, kad muziejui Lietuvoje jie rinko autentiškus, bet ne senus, o pagal senovinius autentiškus pavyzdžius pagamintus instrumentus. „Senieji Lietuvos instrumentai beveik visi jau muziejuose, o tie, kurie turi išsaugoję instrumentus namie, nenori skirtis su jais už jokius pinigus“ — sakė K. Erikson.

Arizonos muziejui dar iš vieno vilniečio meistro agentai išsivežė lietuviškas kankles.

KOLEKCIJA: Alberto Martinaičio instrumentų kolekciją Kiuli Erikson išvežė į JAV, Arizonos pasaulio tautų senovinių instrumentų muziejų.

PŪSLINĖ: Meistras Albertas Martinaitis atsisveikino su dar viena savo pagaminta pūsline.

ATSISVEIKINIMAS: Meistras A. Martinaitis atsisveikindamas su savo instrumentais svečiams pagrojo basedle.

Alvydo JANUŠEVIČIAUS nuotr.