
Naujausios
Nuo nusikaltimo iki bausmės praėjo dešimt metų
Dešimt metų praėjo, kol Šiaulių „zamolskiu“ vadinamas 52 metų Saulius Skėris su savo bendrais sulaukė bausmės už juvelyrinių dirbinių dirbtuvių apiplėšimą Šiauliuose.
Marius STAŠINSKAS
kriminalai@skrastas.lt
Pagrobė pusę kilogramo aukso
Už juvelyrinių dirbinių dirbtuvių apiplėšimą S.Skėris į teisiamųjų suolą sėdo kartu su sūnumi šiauliečiu 28 metų Audriumi Skėriu ir kauniečiu 29 metų Marku Kardišausku. Tėvui ir sūnui Skėriams skirtos laisvės atėmimo bausmės, o nusikaltimą atskleisti padėjęs M. Kardišauskas nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas.
Vytauto gatvėje įsikūrusios juvelyrinių dirbinių dirbtuvės buvo apiplėštos 1998-ųjų rugpjūčio 8-osios vakare. Trys nusikaltėliai sumušė ir surišo dirbtuvių savininką, tada iš aukos pagrobė 400 litų, mobiliojo ryšio telefoną su pakrovėju ir beveik pusę kilogramo aukso dirbinių, kainuojančių beveik 9 tūkst. litų.
Plėšimą tyrusiems Šiaulių teisėsaugininkams nustatyti įtariamųjų nepavyko. Tyrimą iš šiauliečių perėmė ir tęsė vertingos informacijos apie šį nusikaltimą gavę Lietuvos Kriminalinės policijos biuro pareigūnai.
„Šiaulių krašto“ žiniomis, juvelyrinių dirbinių dirbtuvių apiplėšimo tyrimas pagreitį įgavo prieš ketverius metus, sostinės pareigūnams aiškinantis kitus nusikaltimus, kuriuos galėjo įvykdyti, kaip įtariama, S.Skėrio ir 7 kartus teisto šiauliečio 56 metų Viktoro Mulos vadovaujama banditų gauja.
Parodymus duoti atsisakė
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Aleksandras Kazakovas „Šiaulių kraštui“ teigė, kad atskleisti juvelyrinių dirbtuvių apiplėšimą pareigūnams padėjo ne vienas faktorius. Pagal nukentėjusiojo apibūdinimą sudarytas veido kauke nedengusio vieno iš įsibrovėlių fotorobotas buvo gan panašus į teisėsaugininkams pažįstamą M. Kardišauską. Pas S. Skėrio sugyventinę pareigūnai rado 2 poras unikalių auskarų, kurie sukurti ir gaminami tik apiplėštose dirbtuvėse.
Teisėsaugininkams įkliuvęs M. Kardišauskas kaltę pripažino ir padėjo atskleisti šį nusikaltimą. Nusikaltimo organizavimu įtartas S. Skėris parodymus duoti atsisakė. Jo sūnus kaltę pripažino iš dalies — šiaulietis neneigė padėjęs realizuoti pagrobtą auksą, tačiau tikino pats plėšime nedalyvavęs.
Kartu su tėvu ir sūnumi Skėriais bei M. Kardišausku šioje byloje turėjo būti teisiamas ir pastarojo vienmetis šiaulietis Andrius Chrimli. Tačiau šis vyras kelerius metus slapstėsi nuo tyrimo, todėl jo byla buvo išskirta į atskirą. Šiemet, baigiantis teisminiam nagrinėjimui, jis pats atvyko į policiją ir buvo apklaustas. Įtariamasis neneigė dalyvavęs apiplėšime. Vyrui skirtas namų areštas, jo byla teismui dar neperduota.
Suplanavo viską iki smulkmenų
Paaiškėjo, kad nusikaltėliai juvelyrinių dirbinių dirbtuvių apiplėšimui rengėsi itin preciziškai. Jie iki smulkmenų aptarė planuojamo nusikaltimo detales, pasiskirstė vaidmenimis, apžiūrėjo būsimo nusikaltimo vietą. Pasirūpino kaukėmis, virvėmis dirbtuvių šeimininkui surišti, pistoletu bei metaliniu strypu, aptrauktu guma.
Pareigūnai įtaria, kad organizuoti planuojamą nusikaltimą ir realizuoti būsimą grobį apsiėmė Skėris vyresnysis. Plėšime jis pats nedalyvavo. Plėšti dirbtuves, kaip įtariama, buvo patikėta A. Skėriui, M. Kardišauskui ir A. Chrimli.
Į dirbtuvių duris paskambino M. Kardišauskas ir įstūmė jas atidariusį vyrą vidun. Banditai metaliniu strypu ir pistoleto rankena ne mažiau 8 kartų smogė aukai į galvą bei kitas kūno vietas, surišo rankas ir kojas. Sumuštam vyrui ant galvos buvo užmaukšlinta kaukė, į smilkinį įremtas pistoletas ir pagrasinta nušauti, jeigu jis mėgins priešintis ar nesakys, kur laikomi pinigai bei kitos vertybės. Iš atrakinto seifo susišlavę auksą, čiupę kitas vertybes niekdariai išsinešdino. Plėšimas truko vos kelias minutes.
Auksą banditai pasidalijo į keturias dalis. Dalį aukso nusikaltėliai pardavė uostamiestyje, o vienas jų iš savosios dalies pasigamino grandinėlę ant rankos.
Temidės rankos neišvengė
Anksčiau ne kartą psichiatrijos ligoninėse priverstinai gydytas ir taip nuo baudžiamosios atsakomybės už įvairius nusikaltimus išsisukęs S. Skėris, kurį policija tapatina su žiauriais nusikaltimais išgarsėjusiu Romu Zamolskiu, šįsyk Temidės rankos neišvengė.
Nors jam yra diagnozuotas lėtinis psichikos sutrikimas, tačiau ekspertizę atlikę specialistai nustatė, kad vyras ir nusikaltimo, ir ekspertizės atlikimo metu galėjo suprasti savo veiksmų esmę bei juos valdyti. Ekspertai konstatavo, kad vyras gali būti apklausiamas ir dalyvauti teismo posėdžiuose.
Šią bylą išnagrinėjęs Šiaulių miesto apylinkės teismas S. Skėriui skyrė 5,5 metų nelaisvės. Nuteistojo sūnui už grotų teks praleisti 8 metus. Nusikaltimą atskleisti padėjęs M.Kardišauskas nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas, byla jo atžvilgiu nutraukta. Visi trys nuteistieji savo aukai solidariai privalės atlyginti beveik 10 tūkst. litų žalą.
Teisiamas žmogžudystės byloje
Šių metų gegužę S.Skėris su savo bendrais stojo prieš teismą dėl 2000-aisiais Šiauliuose įvykdyto vaistinės vedėjos pavaduotojos nužudymo.
S. Skėriui šioje byloje pateikti kaltinimai subūrus organizuotą grupę bei jai vadovavus, organizavus ginkluotą plėšimą bei nužudymą dėl savanaudiškų paskatų.
Jo sūnus A.Skėris, M.Kardišauskas, V.Mula ir 5 kartus teistas kaunietis 37 metų Šarūnas Juodžbalys šioje byloje kaltinami ginkluotu plėšimu bei nužudymu dėl savanaudiškų paskatų.
„Jautros“ vaistinės vedėjos pavaduotoja savo bute Gardino gatvėje esančiame daugiabutyje buvo nužudyta 2000-ųjų rugpjūčio 18-osios pavakarę. Moters gyvybė nutraukta 3 šūviais į krūtinę ir galvą iš pistoleto su garso bei liepsnos slopintuvu.
Slegia sunkūs įtarimai
S. Skėrio bei jo sėbrų įvykdytus nusikaltimus šiuo metu aiškinasi Lietuvos kriminalinės policijos biuro (KPB) ir šalies Generalinės prokuratūros pareigūnai. Vienoje bylų, kuri jau greitai turėtų atsidurti ant teisėjų stalo, S. Skėris įtariamas dar 3 nužudymais bei pasikėsinimu nužudyti.
Pareigūnai su S.Skėriu sieja telšiškio verslininko Hilerijaus Sasnausko, vienos Kauno nusikalstamos grupuotės lyderiu laikyto Ramūno Kuzmino bei šiaulietės Rimos Bielskienės žmogžudystes. H. Sasnauskas savo namų kieme Telšiuose nušautas 1993-ųjų sausį, R.Bielskienė savo bute Šiauliuose nužudyta 2000-ųjų balandžio 11-ąją, R.Kuzminas, pravarde Ramaškė, prie savo namų Kaune nušautas tų pačių metų birželio viduryje.
Redakcijos archyvo nuotr.
RYŠYS: Dėl sąsajų su itin žiauriais nusikaltimais bei laviravimo tarp nepakaltinamumo ir bausmės Saulius Skėris tapatinamas su iki šiol ieškomu Romu Zamolskiu