
Naujausios
REZONANSAS
Lapėms gyventi niekas netrukdo
Šiaulių rajono Kairių miestelio gyventoja Lili Margevičienė prieš mėnesį kreipėsi į seniūniją su prašymu padėti apsiginti nuo siautėjančių lapių ir kiaunių. Prašymas pasiekė Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorių. Tačiau viskas sustojo. O lapės šmirinėja ne tik Kairiuose.
Angelė MOCKUTĖ
angele@skrastas.lt
Baiminasi pasiutligės
Kai L. Margevičienė tvarte rado sudarkytas keturias dedekles vištas, kreipėsi į „Šiaulių krašto“ redakciją.
Selemonas Paltanavičius, Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairiovės skyriaus vedėjas tada paaiškino specialią tvarką: rajono savivaldybės atstovai arba seniūnas turėtų raštu kreiptis į Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentą su prašymu leisti ne medžioklės teritorijoje vykdyti laukinių plėšriųjų gyvūnų gausos reguliavimą. Departamenats per penkias deinas išduoda leidimą. Be to, kiekvienos rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo programos fonde yra lėšų, skirtų gyvūnų daromos žalos prevencijai — galima nupirkti užsiveriančių spąstų ir pasitikėjimo teise išdalyti gyventojams.
Rašydama prašymą Kairių seniūnui, moteris rėmėsi šia specialisto informacija.
Gegužės pabaigoje L. Margevičienė gavo seniūnijos atsakymą, kad jos prašymas perduotas Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktoriui.
Laukiama departamento žodžio
Stasys Lembutis, Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius, Kairių seniūno A. Šulčiaus prašymą gavo gegužės 22 dieną.
Rajono Aplinkos apsaugos skyrius birželio pradžioje kreipėsi į Lietuvos žvejų ir medžiotojų draugijos Šiaulių skyriaus pirmininką — prašyta Kairiuose organziuoti plėšrių žvėrelių gaudymą spąstais ir kitokiais būdais.
Birželio 9 dieną gautas valdybos pirmininko Algirdo Baikausko atsakymas: spąstais gaudyti lapių nesą galimybių. Jei būtų nustatytas pasiutligės židinys, lapių ir ūsūrinių šunų skaičių privalėtų reguliuoti Kairių būrelio medžiotojai.
Gavęs medžiotojų atsakymą, išaiškinti plėšriųjų gyvūnų gausos reguliavimo gyvenvietėse tvarką ir nustatyti, kas tai turi daryti, S. Lembutis raštu paprašė Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento.
Vienintelė išeitis — medžiotojai
Antradienį Vidmantas Svečiulis, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius, rašto dar nebuvo gavęs.
„Kito reguliavimo, kaip šaudymas, lyg ir nėra. Pačioje gyvenvietėje medžioti ir šaudyti pavojinga, bet viską galima suderinti. Reikėtų susėsti visiems ir apsitarti, suderinti su kitomis institucijomis“— V. Svečiulis mano, jog viskas yra įmanoma.
V. Svečiuliui perdavėme ir kitos rajono gyventojos Nijolės Magas pagalbos prašymą.
Pirmadienį į redakciją paskambinusi moteris kalbėjo Keblių kaimo gyventojų vardu: lapės būriais traukia į kiemus, nuo jų reikia saugoti ne tik naminius paukščius, bet ir kačiukus. Jos tiek įsidrąsinusios, kad šunų ėdalus išėda.
„Reikia kreiptis į seniūną. Jis galėtų susiekti su medžiotojais ir tą paprastą dalyką medžiotojas užbaigtų pagal medžioklės tvarką. Nieko čia ypatingo nėra“, — atsakė V. Svečiulis.
Tą patį patvirtino ir Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyriausiasis specialistas Rimvydas Stankevičius: lapės medžiojamos visus metus, jų medžioklei apribojimų nėra, tik reikia tartis su vietos medžiotojais. Tačiau R. Stankevičius pastebėjo, kad dabar lapės kailiai nėra vertingi ir jas nelabai kas medžioja. Be to, lapės yra vieninteliai gyvūnai Lietuvoje, kurie gamtoje sau neturi priešų, tad jos sėkmingai veisiasi.
LAPĖ: Lapių populiacijai didėti netrukdo medžiotojai ir gamta — čia jos neturi priešų.
ELTA nuotr.