Šiaulių meras: turime puikią vietą Laisvės šventėms rengti

Šiaulių meras: turime puikią vietą Laisvės šventėms rengti

Šiau­lių me­ras: tu­ri­me pui­kią vie­tą Lais­vės šven­tėms reng­ti

Su­ki­lė­lių kal­ne­lio komp­lek­se bus at­kur­ta is­to­ri­nė tie­sa – su­si­tar­ta, kad bus iš nau­jo įreng­tos pa­mink­li­nės len­tos su 1863–1864 me­tais nu­žu­dy­tų su­ki­lė­lių pa­var­dė­mis. Pro­jek­to au­to­rius ar­chi­tek­tas Da­rius Ja­ku­baus­kas ne tik pa­ren­gė rei­ka­lin­gą do­ku­men­ta­ci­ją ir su­rin­ko is­to­ri­nius duo­me­nis, ta­čiau prie pa­mink­li­nių len­tų ga­my­bos pa­ža­dė­jo pri­si­dė­ti ir as­me­ni­nė­mis lė­šo­mis. Mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas pa­dė­ko­jo šiau­lie­čiui ar­chi­tek­tui už pa­trio­tiš­ku­mą ir ini­cia­ty­vą.

Jau ar­ti­miau­siu me­tu Su­ki­lė­lių kal­ne­lio komp­lek­se vėl bus de­ra­mai įpras­min­tas 1863–1864 m. su­ki­li­mo au­kų at­mi­ni­mas. Iš­si­va­da­vus iš so­viet­me­čio, ant Su­ki­lė­lių kal­ne­lio esan­čio Nep­rik­lau­so­my­bės pa­mink­lo šo­nuo­se bu­vo įmon­tuo­tos žal­va­ri­nės len­tos su įra­šy­to­mis nu­žu­dy­tų su­ki­lė­lių pa­var­dė­mis. Šios len­tos pa­rū­po me­ta­lo va­gims ir grei­tai din­go. Da­bar pa­gar­bos ženk­lai vėl bus grą­žin­ti. Tuo rū­pi­na­si šiau­lie­tis ar­chi­tek­tas Da­rius Ja­ku­baus­kas, jau pa­ren­gęs tam rei­ka­lin­gą do­ku­men­ta­ci­ją. Nau­jų me­mo­ria­li­nių len­tų įren­gi­mo klau­si­mus ar­chi­tek­tas ap­ta­rė su­si­ti­ki­me su Šiau­lių mies­to me­ru Ar­tū­ru Vi­soc­ku. Da­rius Ja­ku­baus­kas pa­tvir­ti­no, kad šis is­to­ri­nės at­min­ties įpras­mi­ni­mas jam svar­bus ne tik pro­fe­si­ne, bet ir idė­ji­ne pra­sme, to­dėl yra pa­si­ruo­šęs iš sa­vo as­me­ni­nių lė­šų skir­ti 1000 eu­rų me­mo­ria­li­nių len­tų ga­my­bai. Ar­tū­ras Vi­soc­kas, pa­si­džiau­gęs D. Ja­ku­baus­ko ini­cia­ty­va, pa­ža­dė­jo da­lį su­mos ras­ti sa­vi­val­dy­bės biu­dže­te, o jei pi­ni­gų dar trūk­sią, bus ban­do­ma ieš­ko­ti pa­trio­tiš­kai nu­si­tei­ku­sio vers­lo pa­ra­mos.

„Esu ma­lo­niai nu­ste­bin­tas Da­riaus Ja­ku­baus­ko en­tu­ziaz­mu ir kar­tu nuo­šir­džiai dė­ko­ju Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­riui Rai­mun­dui Bal­zai, at­krei­pu­siam dė­me­sį į Su­ki­lė­lių kal­ne­lio reikš­mę ir jo būk­lę. Ma­nau, kad tai tik­rai ne­pel­ny­tai pri­mirš­ta vie­ta, ku­rio­je ga­li­ma mi­nė­ti įvai­rias mū­sų tau­tos Lais­vei svar­bias da­tas“, – po su­si­ti­ki­mo sa­kė Šiau­lių mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas.

Nuo 1863 m. birželio14 d. iki 1864 m. ko­vo 6 d. ant Su­ki­lė­lių kal­ne­lio įvyk­dy­tas mir­ties nuo­spren­dis 11 Šiau­lių su­ki­lė­lių: tarp jų ir kil­min­giems ba­jo­rams, ir pa­pras­tiems mies­tie­čiams bei vals­tie­čiams. Po mir­ties au­kų kū­nai bū­da­vo už­ka­sa­mi vie­to­je, že­mė su­ly­gi­na­ma, kad ne­lik­tų nė ženk­lo. Mies­tie­čiams pa­sta­čius to­je vie­to­je kry­žių, ca­ro val­džia jį ne­del­siant nu­ver­tė ir su­nai­ki­no. Nep­rik­lau­so­my­bės pa­mink­las, pa­sta­ty­tas pa­gal gar­saus in­ži­nie­riaus ar­chi­tek­to Ka­ro­lio Rei­so­no pro­jek­tą, bu­vo ati­deng­tas 1935 me­tais.

Užs. Nr. 417934