
Naujausios
Patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti kapus
Kapų tvarkymas – šventa pareiga, perduodama iš kartos į kartą. Kai išeina seneliai ar tėvai, pakankamai jauni žmonės turi rūpintis laidotuvėmis. Daugelis jų visiškai nesupranta, kaip tvarkyti kapavietes, todėl šiame straipsnyje „Tyli kalva“ kapų tvarkymo specialistai papasakos, kaip tinkamai prižiūrėti kapus.
Kryžiams arba paminklams gali reikėti remonto. Tuomet kryžius reikia padengti šviežiais dažais ir kartais atkurti nuotrauką ant paminklo, jei originalas nebuvo tinkamai įrėmintas ir prarado savo išvaizdą.
Jei paminklai kapams buvo pastatyti per pirmuosius mėnesius po palaidojimo, dirvožemis po metalo ar akmens mase gali įdubti. Kai tai atsitiko, turėsite pasirūpinti paminklo suderinimu ir dirvožemio užpildymu. Tos pačios problemos gali pasireikšti daug vėliau, jei kapavietės dirvožemis yra smėlio struktūros.
Paprastai tokių problemų galima išvengti po kelių mėnesių, kai po pakartotinio nusodinimo ir sutankinimo, pastatomas nuolatinis paminklas. Tikslinga pastatyti nuolatinį paminklą ne anksčiau po šešių mėnesių ar net po metų po laidojimo. Jei reikia greito kapo dizaino, antkapio vieta turi būti su pagrindu, ant betono plokštės ar sijų.
Tuo atveju, kai laidotuvės vyko gana šiltu sezonu, tikslinga suformuoti mažą bei laikiną gėlyną ant kapo. Tai turėtų būti daroma atsižvelgiant į tai, kokie augalai galės būti pasodinti tuo metu arba turės pakankamai laiko augti. Šiuo atveju artimiausiais mėnesiais kapavietė bus gerai prižiūrima.
Sodinti daugiamečius augalus ir kurti sudėtingą gėlyną nėra verta, tai geriau padaryti kitais metais po laidotuvių. Kaip ir paprasto gėlyno įkūrimui, reikia atsižvelgti į dirvožemio kokybę. Kadangi paviršius gali būti nederlingoje žemėje, jis turi būti tręšiamas ir prižiūrimas. Jei nėra tvoros, patartina apibrėžti sodinimo ribas akmenimis ar plytomis.
Nepriklausomai nuo to, ar planuojate kažką pasodinti ant kapo, vis tiek reikia reguliariai išnaikinti piktžoles, naudojant herbicidus.
Svarbiausias dalykas yra kapų valymas pavasarį ir antroje vasaros ar rudens pusėje. Pagrindinis uždavinys yra išvalyti kapavietę nuo išaugusių piktžolių ir kasmetinių augalų, kurie išaugo vasaros sezono metu.
Mūsų šalyje yra įprasta sodinti vienmečius ir daugiamečius augalus ant kapo. Tai gali būti narcizai, krokai, tulpės, ramunėlės arba visžaliai augalai. Ši tradicija padeda išlaikyti kapavietę tvarkingą pirmaisiais metais ir išvengti piktžolių išaugimo. Nepaisant to, ne mažiau kaip 2-3 kartus pavasarį ir rudenį reikėtų aplankyti kapą ir išvalyti jį nuo žolių, lapų ir šiukšlių.
Taip pat galite pasodinti jauną beržą ar akacijos šaknį, tačiau reikia nepamiršti, kad pirmaisiais metais jis turi būti dažnai laistomas, o po to reguliariai valomas ir apipjaustomas, kad medis neužaugtų labai didelis ir netrukdytų žmonėms, kurie ateis į gretimus kapus.
Rūpinimasis kapaviete gali būti suskirstytas į du etapus: prieš pastatant paminklą ir po jo. Iškart po laidotuvių galima pastatyti paminklą, tačiau tai nepageidautina. Geriau leisti žemei nusistovėti ir tik tada statyti paminklą. Pagal katalikų tradicijas ant kapo turi būti įrengtas kryžius. Pirmaisiais metais tai gali būti lengvas kryžius, pagamintas iš medžio ar metalo. Vėliau, kai ateis laikas, jis gali būti pakeistas paminklu arba gražiu kryžiumi, pagamintu iš geležies, granito ar marmuro.
Taigi neskubėkite statyti paminklo ir leiskite dirvožemiui nusėsti. Tik paruoštas dirvožemis yra tinkamas įvairių augalų sodinimui. Nepamirškite jo patręšti bei prižiūrėti. Daugiamečiai ir vienmečiai augalai pavasarį ir rudenį turėtų būti prižiūrimi.
Užs. Nr. 415358