
Naujausios
APKLAUSA
Ką manote apie referendumą dėl pilietybės išsaugojimo?
Kartu su Prezidento rinkimais gegužės 12 dieną rengiamas ir referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo. Reikės atsakyti į klausimą, ar sutinkame, kad Lietuvos piliečiams, kurie įgijo kitos europinius ar euroatlantinius integracijos kriterijus atitinkančios valstybės (ES, NATO) pilietybę, būtų leista išsaugoti ir Lietuvos pilietybę?
Šiaulietis SAULIUS, statybininkas:
– Man pačiam užtenka savos Lietuvos pilietybės – į užsienį neišvažiuoju gyventi. Bet dukra dirba Anglijoje, o kaip ten bus po „Brexit“ – neaišku.
Jeigu turėtų priimti britų pilietybę, dėl dukros ir anūkų balsuočiau už Lietuvos pilietybės jiems išsaugojimą. Jeigu grįš į Lietuvą, tai kas jie tada bus – užsieniečiai? Gimę Anglijoje vaikai – anglai? Gerai būtų, kad lietuviškos šaknys būtų išsaugotos.
MONIKA, pardavimų vadovė (kairėje), ir RAMINTA, dizainerė-projektuotoja:
– Aš būčiau už pilietybės išsaugojimą, – sako Monika. – Labai svarbu išlaikyti lietuvybę – toks mano pagrindinis argumentas. Lietuvių mažėja, tauta mažėja – tai išlaikykime pasaulyje tuos, kuriuos dar turime.
Turiu draugų, gyvenančių Amerikoje, jie yra Lietuvos piliečiai. Nuolat atskrenda čia lankyti giminių, socialiniuose tinkluose seka, kas Lietuvoje vyksta, visas mūsų šventes švenčia – ir Vasario 16-oji, ir Kovo 11-oji jiems labai svarbios. Jie yra ta grandis, kuri kitur, bet svarbi – išlaikykim ją, nenutraukim.
Kalbame apie kultūrinę vertę, tautos vertybių išsaugojimą. Tose šalyse kuriasi lietuvių bendruomenės, jos ryšį su Lietuva puoselėja.
– Šimtu procentų esu už pilietybės išsaugojimą tiems, kurie gyvena užsienyje, – teigia ir Raminta. – Jie ten susilaukia vaikų ir norisi, kad šeimos išlaikytų ryšį. Kai atimama pilietybė, atsiranda erzulys – gal nereikalingi, gal mūsų nenori? Norėtųsi, kad žmonės burtųsi, nes mažėjame, byrame.
VAIDOTAS, senjoras:
– Eisiu į referendumą ir balsuosiu „už“. Jūs klausiate tėvo, kurio sūnus gyvena Londone. Kaip kitaip aš galiu atsakyti?
Turiu jau ir anūkų, ir proanūkį. Sūnus išvažiavo seniai, kai tik Šengeno sienos buvo atidarytos. Jis irgi referendume dalyvaus. Dėl „Brexit“ svarbu, kad galėtų turėti dvigubą pilietybę, kad galėtų ir ten, ir čia grįžęs laisvai reikalus tvarkyti.
SIMONA, mama, auginantį vaikelį:
– Aš balsuosiu už tai, kad būtų dviguba pilietybė. Nes labai daug yra išvykusių giminaičių, draugų – ir į Ispaniją, Airiją, Angliją, ir Amerikoje gyvena. Ten jie jau įsikūrę, augina vaikus.
Esam su jais kalbėję pilietybės tema. Negaliu už juos kalbėti, bet, manau, jiems būtų skaudu, jeigu, priėmę tų šalių pilietybę, prarastų Lietuvos pilietybę.
Jie – Lietuvoje gimę, Lietuvoje augę, tik pasirinkę gyventi kitur. Ne vienas svarsto grįžti – dėl to labai džiaugiamės ir juos palaikome.
Justinas BLAŽYS, Fotografijos muziejaus darbuotojas:
– Dalyvausiu referendume, ir manau, jog sprendimas suteikti galimybę turėti dvigubą pilietybę būtų geras sprendimas. Aš į tai teigiamai žiūriu.
Man pačiam teko gyventi Anglijoje. Žinau, kaip emigrantai jaučiasi. Aišku, reikia pabūti emigranto kailyje, kad tai suprastum. Turėdami dvigubą pilietybę geriau ten integruotųsi, ypač po „Brexit“, ir neprarastų ryšio su Lietuva.
Šiaulietis VIRGILIJUS:
– Aš, ko gero, sakyčiau „ne“.
Tie žmonės, kurie seniai išvažiavo, jau priėmė tos valstybės pilietybę. Žinau tokių pavyzdžių. Tai ką ta dviguba pilietybė duoda – kad galės balsuoti Lietuvos rinkimuose?
Atvirai kalbant, man visiškai tas pats – nė nesvarstau dalyvauti referendume.
Būčiau jaunesnis, važiuočiau iš čia ir vargo nematyčiau. Bet prieš dvidešimt metų to nepadariau, o dabar – jau 60 metų. Kita vertus, geriau čia dienas baigti, nei gyventi užsienyje, jeigu nemokėdamas kalbos negali dirbti normalaus darbo.
Kalbino Rūta JANKUVIENĖ, fotografavo Giedrius BARANAUSKAS