
Naujausios
Žemdirbiai linkėjo ministrui, kad baltoji knyga netaptų juodąja
Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys penktadienį susitikime su Akmenės rajono žemdirbiais išsamiai pasakojo apie šalies žemės ūkio viziją, kuri dešimtmečiui apibrėžta vadinamojoje baltojoje knygoje.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Akmenės rajono „Metų ūkininko“ klubo prezidentas, Lietuvos ūkininkų sąjungos Akmenės skyriaus pirmininko pavaduotojas Stanislovas Bačiulis sakė esąs nustebintas ministro.
Į Akmenės rajoną kalbėtis su ūkininkais yra atvykę mažne visi anksčiau dirbę žemės ūkio ministrai.
„Tačiau nė vienas jų nežvelgė tiek toli į priekį, – sakė S. Bačiulis. – Tačiau realybė ne visada tokia, kaip lengvai žodžiais nusakoma“.
Ir palinkėjo: „Kad baltoji knyga nevirstų juodąja“.
Ministras G. Surplys reagavo pajuokavimu: „O gal – ne raudonaja?“
S. Bačiulis apgailestavo, kad nenumatyta keisti iš Europos Sąjungos gaunamos paramos žemės ūkiui skirstymo tvarkos.
„Visa ta parama turėtų būti išskirstoma tik per tiesiogines išmokas, – siūlė S. Bačiulis. – Jos nepasiekia kiekvieno žemdirbio pagal dabartinę skirstymo tvarką. Antai nesurenki reikalingų balų ir nieko negauni, nors labai nori dirbti“.
Dar S. Bačiulis stebėjosi, kad Lietuvos žemdirbiai, gaudami mažesnes išmokas, negu mokama kitose Europos valstybėse, turi įvykdyti tokius pat aukštus reikalavimus.
„Kai gerėja gyvenimas, daugėja apribojimų žemės ūkyje, pavyzdžiui, dėl ekologijos, aplinkosaugos, o tam reikia nemažai kapitalo, kurį pirmaujančių Europos šalių ūkininkai pasipildo iš gaunamų išmokų“, – detalizavo S. Bačiulis.
Ministras G. Surplys teiginį papildė statistika: Lietuvoje bazinė vidutinė išmoka už hektarą žemės yra 174 eurai, o Maltoje – maždaug 600 eurų, Graikijoje – apie 500 eurų.
„Lietuvoje ūkininkas gauna ir triskart mažesnę išmoką, nors kuras, trąšos, pesticidai kainuoja kaip visoje Europoje“, – konstatavo ministras.
Pokyčius prognozavo: „Dedame visas pastangas – ir aš, ir Premjeras, ir Prezidentė, – kad tą nelygybę pakeistume. Bet tokių valstybių Europos Sąjungoje yra daugiau kaip dešimt, tai šansai yra nebūtinai garantuoti“.
Ūkininkas iš Žerkščių kaimo Jonas Gricius priminė maždaug prieš pusmetį iš Žemės ūkio ministerijos pasklidusią nuostatą – parama bus koncentruota stambiesiems ūkiams.
Ministras paneigė.
J. Gricius Lietuvos ūkininkų pastangas apibūdino: „Su plikomis šakėmis – prieš visą Europą“.
Nes Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu maža saujelė ūkininkų susipirko kolūkių techniką, gamybinę bazę, o dauguma kitų puolė auginti derlių, gavę tik pliką žemę. Darbo našumas tapo keliais šimtais kartų mažesnis.
Ministras G. Surplys sakė: finansinė pagalba gal būtų įmanoma, jei Rusija atlygintų dėl okupacijos padarytą žalą.
Ūkininkas siūlė situaciją vertinti realiau: „Bet tuos kolūkių kombainus ne Rusija išsivežė, o prichvatizavo mano kaimynas, nors mokesčius mūsų valstybei už jį ir aš moku“.
Ministras diskusiją nutraukė pasiūlymu, neprisirišti prie žemės derliaus auginimo, o pačiam iš jo gaminti įvairius produktus ir pardavinėti.
Jaunasis ūkininkas iš Akmenės seniūnijos Vladas Chockevičius domėjosi, ar įmanoma, kad ekologišką žemės ūkio produkcija sudarytų daugiau negu 15 procentų visos produkcijos – kaip numatyta baltojoje knygoje.
Ministro G. Surplio teigimu, daugiau neįmanoma realizuoti tokios produkcijos, tad neskiriama daugiau išmokų už ekologinį ūkininkavimą.
Papilės seniūnijoje ūkininkaujantis Pranciškus Zaramba stebėjosi, kad valstybė savotiškai nacionalizavo privačią žemę.
„Jei per mano žemę eina griovys, kelis metrus išilgai jo negali arti, tad negauni pajamų ir dar išleidi pinigus, neapleisdamas piktžolėmis“, – sakė P. Zaramba.
Kiti ūkininkai pasakojo apie sumokėtas baudas, neišsaugojus griovių apsaugos zonų.
„Akmenėje tos baudos tokios didžiulės vienintelės Lietuvoje“, – sakė Akmenės rajono ūkininkų sąjungos viena iš lyderių S. Bačiulis.
Ministras G. Surplys pažadėjo kreiptis į Aplinkos ministeriją ir atsiųsti aiškinamąjį raštą rajono ūkininkams.
Autoriaus nuotr.
Ūkininkas iš Žerkščių kaimo Jonas Gricius domėjosi, kaip smulkiesiems ūkininkams gauti didesnę paramą.
Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys (dešinėje), kurį į susitikimą su Akmenės rajono žemdirbiais atlydėjo ir patarėjas Alvydas Aleksandravičius, daug pasakojo apie šalies žemės ūkio viziją.