
Naujausios
Iš stendų žvelgia Lietuvos kūrėjai
Visą kovo mėnesį pėsčiųjų take prie Joniškio kultūros centro eksponuojama paroda „Jie kūrė Lietuvą“, kurioje galima susipažinti su tarpukariu Lietuvoje gyvenusiomis ir kūrusiomis žymiausiomis Lietuvos asmenybėmis.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Lauko parodoje ant šešių 1 metro 72 centimetrų aukščio ir 3 metrų 34 centimetrų pločio dvipusiais statybiniais stovais sutvirtintų tentų eksponuojamos tarpukario Lietuvos pedagogų, muzikų, menininkų ir kitų garsių bei valstybei nusipelniusių žmonių nuotraukos ir platesnė informacija apie juos, kurią pateikia šios parodos savininkas Lietuvos švietimo istorijos muziejus, papildęs ją ir iš kitų Lietuvos muziejų rinkinių.
Į praeivius žvelgia Lietuvos muzikos patriarchas Juozas Naujalis, kompozitorius Stasys Šimkus, vienas pirmųjų profesionalių skulptorių Juozas Zikaras, sukūręs Lietuvos simboliais tapusias Laisvės statulą, Knygnešio skulptūrą, pirmąsias lietuviškas monetas, poetas, dramaturgas Kazys Binkis, pedagogas, chorvedys, tarpukario Lietuvos Švietimo ministerijos Pradžios mokslo departamento direktorius Juozas Vokietaitis, vaikų rašytojas, vadovėlių autorius Pranas Mašiotas, kalbininkas Kazimieras Būga, dailininkas tapytojas, skulptorius, pedagogas, moderniosios lietuvių akvarelės pradininkas Kajetonas Šklėrius, taip pat – mokytojas, švietėjas ir vadovėlių autorius Juozas Damijonaitis, kalbininkas, norminęs lietuvių kalbą, Jonas Jablonskis, vertėja literatė Kostancija Jablonskienė, operos solistė Veronika Podėnaitė.
Tarp šių Lietuvos kūrėjų pristatoma ir kraštietė dailininkė, grafikė Marcė Katiliūtė, 1912 metais gimusi Joniškio rajone Ivoškių kaime.
1929–1935 metais ji Kauno meno mokykloje studijavo grafiką, o nuo ketvirtojo kurso – ir tapybą, dirbo konservatore Mikalojaus Konstantino Čiurlionio meno muziejuje Kaune, kurį laiką dėstė Palangos progimnazijoje.
Jautrios sielos menininkė savo valia pasitraukė iš gyvenimo, nesulaukusi nė 25 metų. Menininkė pripažinimo sulaukė tik po savo mirties, 1937 metais Paryžiuje vykusioje Pasaulinėje parodoje jos darbai apdovanoti aukso medaliu.
Parodos savininkas – Lietuvos švietimo istorijos muziejus yra Kauno naujamiestyje, Vytauto prospekte, greta Senųjų Kauno kapinių, kurios priglaudė ne tik paprastus miestiečius, karius, karo didvyrius, bet ir daugelio iškilių, švietimui ir kultūrai nusipelniusių tarpukario asmenybių palaikus. Kapinės tapo pasyvios rezistencijos vieta, tautos didvyrių panteonu. 1959 metais jos buvo sunaikintos, toje vietoje suprojektuotas poilsio parkas, pavadintas Ramybės parku.
Šia paroda siekta priminti Senųjų Kauno kapinių istoriją ir ten amžinybėn palydėtus žymius Lietuvos kūrėjus, įtraukti vietos bendruomenes, paskatinti diskusiją dėl šios išskirtinės miesto erdvės ateities.
Lietuvos kultūros tarybos remiamos parodos organizavimu Joniškyje rūpinosi Joniškio kultūros centras, bendradarbiaudamas su Lietuvos švietimo istorijos muziejumi ir Joniškio turizmo ir verslo informacijos centru.
Autorės nuotr.
Tarp Lietuvą kūrusių ryškių asmenybių pristatoma ir iš Joniškio rajono kilusi dailininkė Marcė Katiliūtė.
Parodoje iš stendų žvelgia Lietuvos kūrėjai.