
Naujausios
Buvusi mokytoja negali gyventi be rankdarbių
Buvusi Gasčiūnų pagrindinės mokyklos mokytoja Jakiškių kaimo (Joniškio rajonas) gyventoja Elena Vaitiekūnaitė sako, kad jai ne tik nenuobodu ilgais vakarais, bet dar ir pritrūksta paroje valandų. Moteris kūrybinėje studijoje Šiauliuose pramoko lipdyti iš molio ir su savo dirbiniais pasirodė ne vienoje mugėje. Kadangi užsiėmimas ilgas, kol molis išdegamas, glazūruojamas, dekoruojamas, o dar norisi ir karpinius prisiminti, atvirukus piešti, negana to – tvarte nekantrauja karvutė, triušių ir vištų pulkai, be to, jakiškietė vienam kitam kaimo gyventojui į punktą atvežtus laikraščius nuneša – tad nuoboduliui jokių laiko spragų nelieka.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
„Kai žmonės sako, kad nėra ką veikti, nuobodu, nesuprantu. Dar dirbdama mokykloje, būdavo, grįžtu namo, reikia gyvulius, visą ūkį apeiti, daržus ravėti. Vakare sėdi prie mokinių namų darbų sąsiuvinių, juos taisydama. Užtat ir išėjusi į pensiją, užtarnautą poilsį, negaliu sėdėti rankų sudėjusi. Vis kažką naujo išbandau, taip į mano gyvenimą atkeliavo lipdiniai, – iš tolo pasakoti pradeda buvusi pedagogė Elena Vaitiekūnaitė. – Į kūrybinę studiją „Menoja“ Šiauliuose turbūt prieš dvejus metus pakvietė joniškietė giminaitė. Ten savo pirmąją „produkciją“ pagaminome. Ir dabar ant sienos svetainėje kabo įrėmintas gėlės žiedas. Lipdėme ir lėkštes, vazeles, ąsotėlius.“
Molio gaminiai, kuriuos moterys sukurdavo studijoje, keliaudavo degti į specialią krosnį Ginkūnuose. Po to sekė glazūravimas, vėl degimas, ir trečias etapas – dekoravimas, kurį užbaigdavo dar vienas degimas.
Jakiškiuose gyvenančiai gražiadarbei nepakako studijos užsiėmimų, netrukus ji namuose jau minkė molį, lipdė, formavo naujus suvenyrus, priruošė specialiomis formomis išspaustų žiedlapių, lapų, kurie netrukus virto aguonomis, rožėmis, pinavijomis. Nusipirko glazūros ir aukso tirpalo, primenančio košelę, kurio penkių gramų talpos buteliukas kainuoja 50 eurų. Brangu, bet gražu.
Įsigijo ir specialių formelių atspaudams, o kai kurias pati pasigamino, radusi instrukcijas interneto platybėse.
„Kadangi namuose gamintų darbų degti studijos krosnyje negalėjome, teko galvoti, ką daryti. Bet ką čia tokio išmąstysi? Ėmėme ir nusipirkome krosnelę, tik nelaikau jos savo namuose, nes jei pastatysiu laisvesnėje vietoje koridoriuje, nė vienas nepraeis be klausimų: kas čia, kam reikalinga? Todėl išgabenau į Joniškį pas gimines. Kadangi ten yra vietos lauko virtuvėje, galime su pusbrolio žmona ir minkyti molį, ir glazūruoti“, – pasakoja moteris.
Gėlių žiedų ruošinių E. Vaitiekūnaitės namuose pilnos kelios dėžės. Iš jų galima sulipdyti puokštę, dekoruoti indus. Didelė dalis šių žiedų keliaus ant ovalaus veidrodžio rėmo, taip sukuriant prabangios interjero detalės įspūdį.
Moteris neša dėžutes, iš kurių vieną po kito traukia gaminius: kiauraraštę rudojo molio, raudona glazūra padengtą saldaininę, šviesią, beveik baltą žvakidę, rusvą vazelę. O štai ir gaminiai, dar nedegti krosnyje – smulkiomis gėlėmis, vijokliais ir kitokiais piešiniais bei lipdiniais puošti indeliai. Vieną tokį gaminį dekoruoti užtrunka 5–6 valandas – braižo, dailina smeigtuku, degtuku ar išrašytu tušinuku.
Kai prireikia dovanų, jos visada po ranką.
Be molio lipdinių, moteris dar mokėsi iš šiaudų kurti gėles, piešti. Išmėgino ir dekupažą, kada daiktai dekoruojami įvairiais piešiniais, tačiau ši technika „neprilipo“.
Pastaruoju metu moteris sugrįžo prie karpinių, kuriais užsiimdavo dar ir dirbdama mokykloje, bei atvirukų, kuriems pagaminti naudoja įvairią techniką. Dabar ją domina iškilus piešimas ant pergamento, kai pergamentinis popierius išraižomas iš išvirkščiosios pusės. Seniau mėgo juostelinį klijavimą, kada iš plonyčių spalvoto popieriaus juostelių susukami skritinėliai, kurie klijuojami vienas prie kito, dėliojant pageidaujamą vaizdą.
Autorės nuotr.
Elenos Vaitiekūnaitės rankose – dar nedegtas molio indas.
Šios gėlės keliaus ant ovalaus didelio vedrodžio rėmo.
Neseniai buvusi pedagogė vėl grįžo prie karpinių, kuriuos seniau mėgo.
Elenos Vaitiekūnaitės pagaminti ruošiniai, skirti daiktams dekoruoti.
Dar neglazūruotos gėlės.
Elena Vaitiekūnaitė kai kurias formas, kurios suteikia norimą raštą, pasigamino pati, suradusi instrukcijas internete.
Šis įrėmintas keramikos darbas jakiškietei buvo pirmasis.
Elena Vaitiekūnaitė saldaininę lipdė iš rudojo molio ir padengė raudona glazūra.
Susuktomis juostelėmis puošti atvirukai.