
Naujausios
Pirmieji Kelmės krašto savanoriai
Kelmės krašto muziejuje surengta pilietiškumo pamoka „1919 metų Lietuvos Nepriklausomybės kovos ir pirmieji savanoriai Kelmės krašte“.
Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo metams skirtame renginyje pranešimus apie savo krašto savanorius parengė gimnazijų ir mokyklų mokiniai. Vienas iš mūsų krašte kovojusių savanorių yra Prezidento Valdo Adamkaus žmonos Almos tėvas Stasys Nutautas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pilietis privalo kritiškai mąstyti
Pilietiškumo pamoką gausiai susirinkusiems mokiniams vedė Krašto apsaugos Kelmės savanorių kuopos štabo seržantas Viktoras Ruseckas. „Buvau toks pat mokinys kaip jūs, kai 1991 metų sausio 13-ąją pamačiau, jog valstybės kariai, kuriuos mes laikėme draugais, išvaduotojais, žudo mūsų žmones. Tuomet pirma mintis buvo ne apie šalį, o apie savo šeimos saugumą“, – sakė karys.
Jis akcentavo, jog kiekvienas žmogus privalo mąstyti kritiškai, nebūtinai galvoti taip, kaip minia, mokėti pasverti, kas bloga, kas gera. Kritinis mąstymas – pagrindinė piliečio savybė. Pilietis privalo būti aktyvus, pats priimti daugybę sprendimų.
Meilė ir pagarba savo Tėvynei taip pat yra viena iš pilietiškumo apraiškų. Meilė Tėvynei prasideda nuo meilės ir pagarbos savo šeimai, savo kaimynui, savo šaliai. Aukščiausia pilietiškumo išraiška – patriotizmas. Jį privalome saugoti ir puoselėti visais įmanomais būdais.
V. Ruseckas supažindino mokinius su Lietuvos gynybos pagrindais, papasakojo apie reguliariąją kariuomenę, organizuotąjį ir individualųjį rezervą, galimybes tarnauti savanorių pajėgose.
Kiekvienas kraštas turėjo kovotojų už laisvę
Rajono mokyklų mokiniai, ateidami į pilietiškumo pamoką, privalėjo atlikti namų darbus – parengti pranešimą apie jų krašto, kaimo, seniūnijos teritorijos savanorius – taip pasigilinti į kampelio, kuriame gyvena, istoriją.
„Aukuro“ pagrindinės mokyklos mokiniai, pasinaudodami „Šiaulių krašto“ žurnalistės Živilės Kavaliauskaitės publikacija ir kitais šaltiniais, pristatė pulkininką leitenantą Kazį Mackevičių – keturių Georgijaus ir Vyties kryžių kavalierių.
J. Graičiūno gimnazijos mokiniai analizavo Lietuvos kariuomenės Nepriklausomybės kovų metus. Jie konstatavo, jog kovose už Lietuvos laisvę žuvo 41 iš Kelmės rajono kilęs karys: Kražių valsčiuje – 17, Kelmės – 9, Tytuvėnų –3, Vaiguvos – 3, Pašiaušės – 2, Šaukėnų – 1, Stulgių– 3.
Medalis Almos Adamkienės tėvui
Kelmės „Kražantės“ progimnazijos atstovai surinko medžiagą apie savanorį Stasį Nutautą – Prezidento Valdo Adamkaus žmonos Almos tėvą.
Jis gimė Šaukėnų valsčiuje, Puikiškių kaime. 1919 metais, būdamas dvidešimties, įstojo į besikuriančią Lietuvos kariuomenę. Tarnavo trečiajame pėstininkų pulke, formuotame Raseiniuose, vėliau perkeltame į Šiaulius. Pulkas dalyvavo kovose su bolševikais ir lenkais. S. Nutautas buvo sužeistas. Už parodytą narsą jam sutektas viršilos laipsnis. Vėliau apdovanotas Kūrėjų savanorių medaliu.
Kaip kūrėjas savanoris gavo žemės sklypą iš nusavinto Gubernijos dvaro, dabartinėje Šiaulių teritorijoje. Tačiau ūkininkavimu nesusižavėjo. Vedęs kelmiškę Oną Soblytę persikėlė gyventi į Pakruojį, vėliau į Telšius. Užsiėmė verslu. Artėjant antrosios sovietinės okupacijos grėsmei, pasitraukė į Vokietiją, vėliau – į JAV. 1977 metais žuvo autoavarijoje.
Moksleiviai atrado naują savanorį
Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokiniai pateikė 84 savanorių, dalyvavusių laisvės kovose, sąrašą. Penki iš jų pripažinti Vyties kryžiaus kavalieriais. Kapinėse mokiniams pavyko aptikti trijų savanorių kapus.
Kražiuose palaidotas ir į sąrašus neįtrauktas savanoris Antanas Mikutavičius. Mokiniai aplankė jo marčią Onutę Mikutavičienę, kuri pasidalijo prisiminimais.
Tytuvėnų gimnazijos Mockaičių skyriaus mokiniai parengė pranešimą apie Šukiškių kaime gyvenusį savanorį Joną Barkauską bei jo atminimo įamžinimą, užrašė jo dukros profesorės Marijos Barkauskaitės prisiminimus.
Nors J. Barkauskas buvo kilęs iš Šakių rajono, kaip savanoris jis gavo žemės Tytuvėnų valsčiaus Šukiškių kaime. Ramoniškio dvaras buvo išdalytas daugeliui savanorių. Todėl Šukiškiai kartais dar buvo vadinami ir savanorių kaimu. Savanoriams atminti, tuometinės Ramoniškio pagrindinės mokyklos vadovų rūpesčiu, Marijos Barkauskaitės pastangomis ir vietos gyventojų aukomis buvo pastatytas ąžuolinis kryžius.
Tytuvėnų gimnazijos mokiniai pristatė Nepriklausomybės kovų dalyvius Vyties kryžiaus kavalierius Joną Bučinską, Balį Dzeventauską ir Juozą Petraitį.
Kaip kovų už laisvę ženklą pristatė Pašiaušėje 1931 metais Savanorių kovoms atminti pastatyto paminklo Laisvei istoriją. Paminklas miestelyje stovėjo iki 1961 metų. Tuomet buvo nugriautas, bet 1989 metais, padvelkus Atgimimo vėjams, vėl buvo atstatytas.
Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos mokiniai pristatė du savo krašto savanorius Vyties kryžiaus kavalierius. Jonas Masadunskas, tarnavęs trečiajame pėstininkų Didžiojo Kunigaikščio Vytauto pulke ir miręs tremtyje.
Kaip laisvės kovų savanoris pristatytas ir Stasys Putvinskis. Jis baigė Vilniaus karo mokyklą ir buvo paskirtas karo komendanto Vlado Kurkausko žinion. Dalyvavo kovose su Lenkijos kariuomene prie Rykantų, Eišiškių, Lentvario ir Vilniaus. Iš Šilo Pavėžupio kilęs S. Putvinskis apdovanotas Vyčio Kryžiaus ir Gedimino ketvirtojo laipsnio ordinais. 1938 metais jis ėjo žemės ūkio ministro pareigas.
Autorės nuotr. ir reprodukcijos
Krašto apsaugos Savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės 605 lengvosios pėstininkų kuopos karys savanoris eilinis Paulius Dinapas mokiniams pristatė ginklus.
Pilietiškumo pamoką vedė Krašto apsaugos Kelmės savanorių kuopos štabo seržantas Viktoras Ruseckas.
Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos moksleiviai pateikė savo krašto savanorių sąrašą.
1918 metų Nepriklausomos Lietuvos karių uniforma.