Naujausios
Išrauti medžiai svetur neprigyja
Kelmės rajone, Laugalio kaime, gyvenanti Stasė Pupštienė su vyru Alfonsu išaugino penkis vaikus: dvi dukras ir tris sūnus.
Prieš penkerius metus netekusi vyro ponia Stasė nė vienos dienos nebuvo palikta viena. Pasikeisdami ją prižiūri vaikai. Kai kurie dirba po darbo valandų ar po kelias pamainas, kad susidarytų bent pora savaičių laisvų dienų. Tuomet važiuoja pabūti pas mamą. Važiuoti – ne arti, keli šimtai kilometrų. Bet dėl mamos vaikai padarytų viską. Supranta, jog vienoje dirvoje įsišaknijęs medis, kitoje jau gali ir neprigyti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
89 metų Stasė Pupštienė sėdi ant lovos. Pasėdėti dar gali. Su vaikštyne ir pavaikšto. Tik vienoje rankoje visiškai nėra galios. Nesugebėtų išsivirti valgio, pasikurti krosnies.
Bet nenori palikti savo namų. Geru žodžiu mini Amžinybėn išėjusį vyrą Alfonsą, kad gausią šeimą aprūpino pastoge. Nereikėjo glaustis valdiškam bute ar nuomotis kokio kampo.
Visus savo pažįstamus ir artimuosius ponia Stasė mini tik geruoju. O ypač džiaugiasi vaikais ir jų antrosiomis pusėmis. Stebisi, kaip galima nemylėti marčių: „Juk jos prižiūri, prausia, apskalbia mano sūnus, gamina jiems valgį, išleidžia po kelias savaites mane prižiūrėti. Jeigu aš jų nemylėsiu, jos nemylės mano vaikų. Reikia tvarkyti galvą, kad nekiltų jokios blogos minties. Juk yra motinų, kurių vaikai, net gyvendami kitoje kelio pusėje, neaplanko.“
Giria dviejų dukrų mama ir žentus. Puikūs žmonės! Pasiilgsta žmonų, kai jos gyvena Laugalyje. Kas vakarą ilgai kalbina telefonu. Bet nė puse žodžio nepaprieštarauja jų sprendimui.
Šiuo metu mamą prižiūri sūnus Stasys. Atvažiavo iš Kėdainių rajono. Prieš kelias dienas jis pakeitė seserį Gražiną. Ji pabuvo pas mamą porą savaičių. Tiek buvo „užsidirbusi“ laisvų dienų.
Jaunėlis Stasys Laugalyje pagyvens kiek ilgiau, kol įsibėgės pavasaris ir prasidės žemės darbai. Vyras 28 metus dirbo elektromonteriu, paskui žemės ūkio bendrovėje vadovavo gamybai, dabar ūkininkauja. Vasarą daug laiko su mama praleisti negalės. Jį keis brolis Kęstutis ir seserys Gražina bei Virginija.
Sūnus Stasys kuklinasi: „Vyras niekuomet taip nesutvarkys namų kaip moteris. Bet paimi dulkių siurblį, „pračiūžini“ – ir tvarka. Juk technikos amžius. Viską dirbu, ką reikia. Tik valgio gaminti nelabai mėgstu. Geriau jau hektarą žemės suarčiau. Bet su mama pasitariame, ką virsime. Ji pasako, ką į puodą dėti ir po ko dėti. Kartais konsultuojuosi su žmona. Anąkart atliko varškės, pamaniau – reikia išvirti spurgų. Žmona telefonu pakonsultavo, ką į tešlą dėti, kaip minkyti. Visai neblogos spurgos išėjo. Po manęs atvažiavusi sesuo Gražina pagyrė.“
Vyriausia S. Pupštienės dukra Virginija gyvena Širvintose. Visą gyvenimą dirbo prekybininke. Jai atvažiuoti iki Laugalio – 300 kilometrų. Tačiau niekuomet nėra paprieštaravusi. Ateina jos eilė – ir atvažiuoja. Dažniausia Virginija pas mamą pabūna per vasarą. Mat jau yra išėjusi užtarnauto poilsio.
Dukra Gražina gyvena Panevėžyje, dirba „Lietkabelio“ bendrovėje. Tame pačiame mieste gyvena ir sūnus Kęstutis. Jo profesija – radiotechnikos inžinierius, sukūrė savo verslą.
Tik broliui Pranui gyvenimas nenusisekė. Buvo gabus vaikinas, gerai mokėsi, įgijo tekintojo specialybę, išmoko groti armonika.
Bet besigydant sanatorijoje jį sumušė vienas nenaudėlis, norėjęs atimti saulės akinius. Sutrankė galvą. Nuo tada sutriko sveikata. Dar kurį laiką dirbo. Paskui buvo pripažintas neįgaliu. Daugelį metų gyveno pas mamą. Mamos prižiūrėti atvažiavę broliai ir seserys prižiūrėjo ir jį. Bet paaiškėjo, jog broliui nuolat reikia medikų pagalbos. Buvo apgyvendintas Aukštelkės pensionate. „Reikės kurią dieną nulėkti jį aplankyti“, – sako Stasys. Pranelį lanko visi, kas tik atvažiuoja į Kelmės rajoną prižiūrėti mamos.
„Buvau siuvėja. Daug svieto esu apsiuvusi. Ne tik Maironius ir Laugalį, bet ir Svirnius, Pabariukus. Aprėdus siūti man patikėdavo ir pasimokiusios ponios, nors kartais, kol pasiūsiu, reikėdavo laukti po du mėnesius“, – dar visai aiškiai mena praeitį S. Pupštienė.
Kaip siuvėja ji sako turėjusi savotišką darbo metodiką. Dirbo kaip artelėje. Kai klientės atnešdavo medžiagas, ji visą mėnesį skirdavo drabužiams sukirpti, pamatuoti. Paskui visą mėnesį siūdavo ir atidavinėdavo klientėms. Kartais tekdavo miegoti tik po keturias valandas.
Potraukį amatui ponia Stasė, matyt, bus paveldėjusi iš savo mamytės Aleksandros Tamutienės. Tuometiniame Saudininkų kaime ji buvo žinoma kaip puiki audėja. „Pasirašyti nemokėjo, o kokias drobes išausdavo!“ – stebisi ir pati Stasė.
O iš kur semdavosi tiek jėgų auginti penkis vaikus, tvarkytis namus ir aplinką ir dar per naktis siūti? Moteris nė pati nežino. Buvo vikri, greita. Dalyvavo meno saviveikloje, šoko tautinius šokius.
„Dar ir dabar kojos niežti pašokti. Bet kad jau be vaikštynės nebepaeinu. Jaunystėje negalvojau, kad kada nors atsisakys mano kojos. Kaip mėgdavau šokinėti! Įsibėgėjusi peršokdavau per nemažo ūgio vyrą. Taip, kaip šoka per ožį. Kai ištekėjau, užsilipdavau ant tvarto paimti šieno, nuvertusi šieną, pati ne kopėčiomis nulipdavau, o tiesiog iš pustrečio metro aukščio nušokdavau. Skiukt kaip stirna – ir viskas. Ką ten dar lipti ant kopėčių? Vyras bardavo, bijodavo, kad nesusižeisčiau. Tai šokdavau, kai vyras nematydavo.“
Kartais ponia Stasė suorganizuodavo kaimo moteris nubėgti apie devynis kilometrus iki Virtukų miško. Ir bėgdavo tuos devynis kilometrus nemažas būrelis laugališkių!
Pupštų šeimą laugališkiai gerbė, gėrėdavosi tvarka bei švara jų namuose ir kieme. Gerbia iki šiol. Stebisi gerais ir supratingais jų vaikais, kurie savo gyvenimus sugeba tvarkyti taip, kad mama lyg medis kuo ilgiau galėtų džiaugtis žeme, kurioje išaugo ir įsišaknijo.
Asmeninė nuotr.
Į Laugalį susirinko visa Pupštų šeima. Stasės ir Alfonso Pupštų vaikai su šeimomis ir anūkai.
Autorės nuotr.
Stasė Pupštienė šiuo metu džiaugiasi sūnaus Stasio draugija. Stasys kaip ir mama mėgsta siūti, megzti, nerti vąšeliu.