
Naujausios
Egzotiškos lavongėlės žiedas siekia pusę metro
Joniškyje Vitalijos Neverauskienės vaistinėje pražydo egzotiškasis leopardinis amorfofalas, pagal nemalonų skleidžiamą kvapą įprastai vadinamas lavongėle. Šeimininkė, šį augalą gavusi dovanų augina dar tik trejus metus, tad išsiskleidęs įspūdingas žiedas buvo nemenkas netikėtumas, nes sakoma, kad jis nedažnai džiugina žydėjimu.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pražydo po trejų metų
„Sekmadienį užsukau palaistyti gėlių ir, vos įėjusi į patalpą, pajutau įtartiną nemalonų kvapą. Pirmoji į galvą atėjusi mintis: „dvelkia“ taip, lyg būtų padvėsusi pelė. Bet labai greitai supratau tikrąją priežastį – ant palangės visu savo grožiu švietė didžiulis amorfofalo žiedas. Kad kvapu nebaidytų klientų, nunešiau jį vaistinėje į savo kabinetą,“ – pasakojo Vitalija Neverauskienė.
Leopardinio amorfofalo žiedo aukštis – net 50 centimetrų, su visu stiebu jis siekia maždaug metrą.
Šios gėlės gumbelį prieš trejus metus joniškietei padovanojo viena gera pažįstama. Pirmus dvejus metus jis išleisdavo tik skėtinius lapus, pagal kuriuos, sako, galima atspėti, kokie bus orai. Mat ant jų prieš lietų atsiranda rasos lašeliai, nesvarbu, ar augalas laikomas lauke, ar kambaryje. Rudeniop lapai nudžiūsta ir gėlė „užmiega“. Tačiau maždaug prieš tris savaites vazone pradėjo kaltis naujas daigas, kuris nebuvo panašus į ankstesnius. Stiebas stypo labai greitai, o netrukus jo viršūnėje ėmė formuotis žiedas.
„Šiek tiek vis palaistydavau, ir to užteko,“ – sako gėlės šeimininkė V. Neverauskienė.
Moteris sako gėlės mylinti, tad neturi jokių problemų jas auginant. Bet koks dovanotas daigas puikiausiai prigyja. Vaistinėje visos palangės apstatytos orchidėjomis, auga didžiulė kalija, visame lange vos išsitenka dygliuotoji karpažolė, žmonių vadinama „Kristaus kančia“.
Pasaulyje yra apie 200 rūšių
Amorfofalo pavadinimas kilęs iš graikų kalbos. „Amorphos“ reiškia beformį, o „phallos“ – vyrišką pasididžiavimą falą. Pasaulyje yra apie 200 amorfofalų rūšių, augančių atogrąžose ir paatogrąžų kraštuose.
Didysis amorfofalas (Amorphophallus titanum) natūraliai auga tik Sumatros saloje, drėgnų atogrąžų miškų klintiniuose šlaituose. Jis laikomas augalu rekordininku, pačiu didžiausiu žiedu pasaulyje, kuris gali siekti net trijų metrų aukštį. Žiedas panašus į kalijos: jo vidurį sudaro stambi burbuolė, kurią kaip mantija supa tamsiai raudonos kraujo spalvos žiedlapis.
Žydintis augalas paprastai dvokia supuvusia mėsa. Skleidžiamas kvapas ir šiluma bei specifinė spalva yra skirti musėms apdulkintojoms, kurias vilioja pūvantys kritusių gyvūnų kūnai. Todėl amorfofalai dažnai dar vadinami lavongėlėmis, velnio liežuviais, dramblio pėdomis.
Autorės nuotr.
Leopardinio amorfofalo gumbelį prieš trejus metus Vitalijai Neverauskienei padovanojo gera pažįstama.
Egzotiškojo amorfofalo žiedo dydis siekia pusę metro.