
Naujausios
"Tautiška giesmė" – Tyrulių pelkėse prie partizanų bunkerių
Vasario 16-osios rytą prie Radviliškio rajono Tyrulių seniūnijos rinkosi vėliavėlėmis nešini žygeiviai – žmonės, kurie gimė ir užaugo Tyruliuose ar apylinkėse, jaunystės ir mokslo draugai su šeimomis. Buvę ir esami tyruliškiai Lietuvos nepriklausomybės dieną minėjo ypatingoje vietoje – Tyrulių pelkėse, prie buvusių partizanų bunkerių. Šią istorinę vietą iš užmaršties prikėlė dienraštis „Šiaulių kraštas“.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Į žygį suvedė pažadas
Apie ypatingą tyruliškių žygį „Šiaulių kraštui“ papasakojo Astutė Kurtkuvienė, asociacijos „Tyrulių bendruomenė“ pirmininkė.
Ji pasakojo, kad Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo proga jau antrą kartą rengiamas toks žygis, nes šiuos žmones suvedė duotas pažadas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną minėti partizano Leono Caporkaus ir jo kovos draugų žūties vietoje, Tyrulių pelkėse, kur L. Caporkaus našlė ir kiti artimieji yra pastatę atminimo paminklą.
Būtent prie šio paminklo tyruliškiai jau minėjo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį ir 2018 metų Vasario 16-ąją jau šventė ten.
Nuo Tyrulių seniūnijos iki miškų, kuriuose yra partizanų ir L. Caporkaus atminimo ženklų – geras gabalas, tad link Tyrulių pelkių žygeiviai važiavo automobiliais.
„Pavasario saulė šildė žemę ir tirpdė ledus, kartu sunkindama važiavimo sąlygas. Tačiau mūsų dar laukė miškas. Mus pasitiko šlapias sniegas ir tik žvėrių pėdsakai. Nešini vėliavomis, kurios taip išdidžiai plevėsavo dar nepasipuošusio spalvomis miško fone, žygio dalyviai pasuko paminklo link. Mišku paėjus apie kilometrą, prieš akis išniro kalvelė. Šalia buvusio partizanų bunkerio vietos stovi paminklas. Tai mūsų kelionė tikslas“, – laiške redakcijai rašė A. Kurtkuvienė.
Prie paminklo tyruliškiai padėjo gėlių, uždegė žvakelių ir iš visos širdies giedojo "Tautišką giesmę". Prie paminklo, partizanų žūties vietoje pasidalijo žiniomis apie Tyrulių pelkėse ir Dūkto miške vykusias kovas, tų kovų dalyvius. Vieni apie tai skaitė, kiti tai išgirdo iš savo artimųjų.
„Čia, kur vyko kovos už savo kraštą, už savo kalbą, savo raštą, už brolius, seseris ir tėvus, dabar tvyro ramybė. Mes ją trumpam sudrumstėme savo kalbomis, giedojimu ir šurmuliu. O labiausiai džiugu, kad šiais metais mūsų būrys didesnis nei pernai“, – rašė A. Kurtkuvienė.
Susirinkusieji kalbėjo ir apie ateinančią Vasario 16-ąją, nes nori, kad toks žygis taptų gražia ir nuoširdžia tradicija.
Atmintį atgaivino „Šiaulių kraštas“
Asociacijos „Tyrulių bendruomenė“ pirmininkė A. Kurtkuvienė pasakojo, kad atmintį apie tai, jog Tyrulių pelkėse yra svarbi Lietuvos nepriklausomybei vieta, priminė „Šiaulių krašto“ straipsniai. Jų buvo net keletas.
„Šiaulių kraštas“ rašė straipsnių ciklą apie nužudytą ūkininką Igną Požėlą, kurio žūties istoriją laikraščio žurnalistai painiojo beveik prieš septynerius metus ir tai užtruko kelis mėnesius.
Netikėtai beieškant ūkininko I. Požėlos žūties pėdsakų, liudytojai „Šiaulių krašto“ žurnalistus atvedė į Tyrulių pelkes, į partizanų vadavietę. Pirmasis straipsnis apie partizanų vadavietę – „Likimas nuvedė į Tyrulių pelkes“ buvo išspausdintas 2012 metų gegužės 26 dieną.
Pakruojo rajone, Žeimelyje gyvenantis Kęstutis Filipavičius, perskaitęs publikacijas apie I. Požėlos žūties ir palaidojimo vietas žurnalistus palydėjo į Tyrulių pelkes, vaikščiojome, tyrinėjome, nes čia, K. Filipavičiaus teigimu, jo vaikystėje vaikai smėlio kalneliuose rasdavo žmonių kaulų.
Vos išspausdinus šį straipsnį sulaukėme Tyrulių seniūno Rimanto Liukumo skambučio. Esanti dar viena vieta Tyrulių pelkėse, aplaistyta krauju. Nukeliavome į ją, radome Leonui Caporkui ir jo bendražygiams pastatytą paminklą, užgriuvusių bunkerių vietas. Tai aprašyta straipsnyje „Kelias per pelkes nuvedė į partizanų vadavietę“ ("Šiaulių kraštas“, 2012 06 09).
Po šios kelionės žurnalistinis tyrimas rutuliojosi toliau ir „Šiaulių kraštui“ pavyko surasti ypatingą liudytoją. Straipsnyje „Partizano žmona“ ("Šiaulių kraštas“ 2012 08 11) rašėme apie ypatingo likimo moterį – partizanų būrio vado Leono Caporkaus-Šarūno žmoną Aleksandrą Liaugeneckienę-Radzevičiūtę. Ją suradome ir aplankėme jos bute Šiauliuose.
Ši moteris, kaip ir jos mylimasis Leonas Caporkus-Šarūnas, meilę Tėvynei įrodė savo gyvenimu. Ji pasakojo apie ilgą ir nelengvą savo gyvenimą, kaip po vyro Leono žūties dar penkerius metus slapstėsi bunkeryje. Istorija šiai moteriai buvo labai negailestinga net ir nepriklausomoje Lietuvoje, kai jos bažnytinės santuokos su Leonu Caporkumi nepripažino, nors ji vyko miške, kitų partizanų akivaizdoje.
Tada, kai kalbėjomės su ponia Aleksandra, jau buvo praėję 61-eri metai, kai šalia Tyrulių pelkių, miške, pušų apsuptame kalnelyje, buvo sušaudyti penki Lietuvos nepriklausomybės gynėjai – Leonas Caporkus-Šarūnas, Juozas Martinaitis, Juozas Dudutis, „Našlaitis“ ir „Kastytis“.
Aleksandra visiems jiems šiame kalnelyje su artimaisiais ir pastatė paminklą, kurį tyruliškiai prisiekė lankyti kasmet švenčiant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją.
Žygio dalyvių nuotr.
Prasmingas buvusių ir esamų tyruliškių žygis į partizanų žūties vietą rengiamas jau antrą kartą ir tikimasi, kad jis taps tradiciniu pagarbos ženklu Lietuvos nepriklausomybės gynėjams.
Paminklas miške šiose vietose sušaudytiems partizanams, Lietuvos nepriklausomybės gynėjams – Leonui Caporkai-Šarūnui, Juozui Martinaičiui, Juozui Dudučiui, „Našlaičiui“ ir „Kastyčiui“.
Žygis per pelkes nelengvas. Po sniego sluoksniu tyvuliuoja vanduo.