
Naujausios
dj Senio užrašai (6)
Romualdas VOLODKA
Daug kas, paklaustas, koks didžiausias Tarybų Sąjungos įvykis dvidešimtojo amžiaus devintajame dešimtmetyje, atsakys: Maskvos olimpiada. Mes, muzikantai, tikriausiai, manysime kitaip: Tarptautinis jaunimo festivalis, toje pačioje Maskvoje įvykęs 1985 metais.
Atranka Lietuvoje į jį buvo didelė, griežta. Pro tankius saugumo sietus prasiskverbė... KAS?
Atsiversim to meto spaudą ir žinosim, kas atstovavo Šiauliams tame festivalyje: pavyzdžiui, estradinis ansamblis „Vairas“, su kuriuo kaip scenaristas vyko Virgis Stakėnas ...
Trumpai tariant, Šiauliai nebuvo aplenkti to festivalio sukelto šurmulio.
Aš tuomet buvau jaunas, dinamiškas, judrus, įvykių sūkuryje norintis būti žmogus, o ir į Maskvą galėjai vykti paprasčiausiai nusipirkęs traukinio Kaliningradas–Maskva bilietą. Aplinkybės buvo kaip reta palankios: tuoj turėjau gauti atostoginius, o Maskvoje gyveno ir laukė man (už Šiaulių fotomuziejuje organizuotą fotodarbų parodą ir Lietuvos gražiausių vietų aprodymą – Rumšiškės, P. Mataičio programa, Kaunas, M. K. Čiurlionio muziejus, plaukimas garlaiviu, Palanga, Nida – pusė Lietuvos per tris dienas) – „skolingas“ bičiulis Franciskas Infantė (garsus Europoje ispanų kilmės fotomenininkas, tėvai iš Ispanijos pabėgę nuo Franko režimo)...
Taigi, atrodo, labai paprasta: prieini prie Šiaulių geležinkelio stoties kasos, sakai: „Man į Maskvą bilietą plackartu...“, sumoki aštuoniolika rublių ir...
Tačiau tą kartą nutiko kitaip.
Žinojau, kad jaunimo festivalio metu Maskva bus uždaras miestas, į jį bus įleidžiama tik su leidimais. Pasiėmiau pasą – bus gera proga pasitikrinti, ar esu persona non grata.
Nuogastavau ne be pagrindo. Kai, pasiruošęs kelionei, atvykau prie Šiaulių geležinkelio stoties kasos nusipirkti bilietą, kasininkė iš manęs paprašė paso ir, mano nuostabai, išsitraukė iš stalčiaus kažkokį sąrašą, sutikrino su mano pasu ir pasakė: „Jums negalima vykti į Maskvą – esate šiame sąraše.“
Supratau, kad esu kažkuo įtartinas, nepatikimas tarybų valdžiai. Ką daryti?
– Gerai, – sakau, tada parduokit iki Puškino miestelio.
Kas orientuojasi geografijoje, žino, kad nuo Puškino iki Maskvos – 80 km.
Į Puškiną ji man parduoda...Tačiau visą kelionę jaudinausi ir, išlipęs Puškino stotyje, matau daug vienodai apsirengusių turbūt saugumiečių.
Įsimaišiau į grįžtančių iš kolektyvinių sodų žmonių minią, sėdau į elektrinį traukinį ir – aš jau Maskvoje.
Apsigyvenau pas minėtą bičiulį Francisko Infantes, labai geroje vietoje – šalia Prancūzijos ambasados. Ir visai netoli buvo didžiulis Gorkio parkas, kuriame kieviena sąjunginė respublika turėjo įkūrusi savo miestelį ir tik reikėjo papulti į tą parką ir jo Marso lauke žiūrėti koncertus, parodas, susitikimus.
Įspūdis labai didelis, nes Gorkio parke koncertavo pačios pagrindinės sovietinio lagerio grupės, ir vieną iš jų man teko matyti, tai garsiausia tuo metu jugoslavų grupė „Bialo dugme“ („Baltoji saga“), kuri atvažiavo su dviem fūromis – vilkikais su puspriekabėmis, tos fūros sustojo prie scenos, nudengė brezentus, ir pamačiau 300 tūkstančių vatų amerikiečių gamybos garso aparatūrą. Įspūdis ir koncerto garsas nepakartojamas!
Grupė buvo ką tik grįžusi iš gastrolių Pietų Amerikoje ir pirmą kartą lankėsi TSRS. Na, tuo metu, žinojome, kad buvo Vokietijos Demokratinėje Respublikoje garsi grupė „Phudis“, Lenkijoje garsi grupė SBB, Česlavas Niemenas...Po to tame Marso lauke vyko labai daug renginių, koncertavo sąjunginių respublikų estrados atlikėjai.
Bet man – įsimintiniausias visame mano gyvenime – iš Vokietijos Demokratinės Respublikos atvykusio amerikiečių dainininko Dino Rido koncertas.
Na, jis su gitara uždegė, turbūt, visus 20 tūkstančių Marso lauke stovinčių ir besiklausančių jo dainų, gražiai atliko savo programą ir, lydimas, matyt, saugumiečių, išvyko atgal į Vokietiją. O aš vyliausi gauti jo autografą...
Beje, po kiek laiko sužinojau, kad Dinui pareiškus, jog nori grįžti į Ameriką, jis neaiškiomis aplinkybėmis nuskendo prie jo gyvenamojo namo esančiame ežere. Kas gali paneigti, kad tai ne Vokietijos Demokratinės Respublikos slaptosios policijos darbas?
Dieną prieš jaunimo festivalio atidarymą virš Maskvos griaudėjo perkūnija ir žaibavo. Dangus buvo tamsiai mėlynas, apimtas audros debesų. Į dangų pakilo keletas lėktuvų, apskrido Maskvą ratu, matyt, barstydami debesis naikinančius komponentus ir, mūsų nuostabai, saulė nušvietė visą Maskvą, nors aplink matėme žaibuojančius plotus.
Tą pačią dieną susipažinau su žavia mergina iš Latvijos delegacijos ir pasigyriau, kad turiu pakvietimą į festivalio atidarymą Lužnikų stadione. Toliau mintyse galvojau, kaip padėti mano draugei patekti į atidarymo šventę. Matant, kaip centrinėmis gatvėmis žygiuoja iš viso pasaulio atvykusios festivalio delegacijos, supratau, kad teks paaukoti brangų pakvietimą savo draugei ir pasielgti džentelmeniškai.
Abiem stebint, kaip žygiuoja delegacijos ir paskutinei žengiant danų ilgaplaukių hipių jaunimo grupei, savo draugei tariau:
– Surizikuojam!
Ir abu, prasibrovę pro milicijos užtvarą, bėgte įbėgome į danų delegacijos gretas.
Iki šiol negaliu patikėti, kad, rodant vienintelį pakvietimą, su šiais gyvenimu patenkintais danais praėjome bent tris patikrinimo punktus ir sustojome prie stadiono, kur prasidėjo asmeniška patikra.
Tada kreipiausi į šalia esančius lenkų delegacijos dalyvius – gal jie turi atliekamą pakvietimą? Ir jie turėjo, o, mano nuostabai, atidarymo šventėje su jais sėdėjau tarsi pagrindinėje, dabar sakytume, VIP ložėje – gretimoje tribūnoje iškilmingą kalbą sakė M. Gorbačiovas.
Gaila, daugiau nesusitikau su Latvijos gražuole...
Iš festivalio parsivežiau aštuonias fotojuostas, penkias atidaviau į ateljė išryškinti ir padaryti nuotraukas, bet sužinojau, kad „visos jos sugadintos“. Likusias tris ryškinau pats, pasidariau nuotraukas atminimui..
Šiauliuosė daug kam buvo nuostaba, net dalyvavusiems festivalyje, kad aš daugiau pamačiau negu oficialiosios mūsų miesto delegacijos atstovai.
Viduje gyriau save už ryžtą. Nors namuose kilo skandalas...
(Bus daugiau)
1985 m. Pasaulio jaunimo festivalis Maskvoje. Gorkio parke koncertuoja Dinas Ridas (JAV).