
Naujausios
GYVENUSI TARP KELIŲ PASAULIŲ
dr.Stasys TUMĖNAS
Praėjo jau trys mėnesiai nuo Šiaulių poetės, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos narės Danutės Andrijauskienės mirties. Metų sandūroje pasirodė jos paskutinė poezijos ir prozos tekstų knyga.
Danutė niekada neslėpdvo, kad turėjo dvejus namus – pirmuosius, atsineštus iš vaikystės Čečelių kaimo Kupiškio rajone, ir antruosius – penkias dešimtis metų kurtus Šiauliuose.
„Stiprybės pasisemti“
Kiekvienas žmogus su metų kupra vis dažniau grįžta mintimis į savo pradžių pradžią – gimtinę. Ne išimtis ir Danutė. Tai liudija ir jos paskutinės didelės apimties (302 p.) knygos pavadinimas – “Prie ištakų savo”. Kaip rašo autorė, kuo labiau gyvenimo kelias įsibėgėja ir nesustabdomai skuba tolyn, tuo atkakliau ji gręžiojasi į savo pirmųjų namų, savo tėviškės pusę Rytų Lietuvoje.
Į tuos pradžios namus Danutė skubėdavo ne tik mintimis, bet ir žodžiais – jei neįsitekdavo eilėraščiuose, apmąstymus praplėsdavo romantiškuose, ilgesinguose prozos tekstuose : “Kai buvau vaikas”, “Mano kaimo istorijos”, “Apie laiką”, “Sunkus grįžimas namo”, “Iš medžio stiprybės semiuosi”, “Kiškio pyragai”, “Širdies giesmė”. Namai jai – “tai krantas, į kurį visada skubi mintimis ieškoti ne tik užuovėjos, bet ir paguodos, kurios realybėje nebesulauksi, nes visi artimieji išėję, net langai ir namo durys susvetimėję, ištuštėję”, o “slenkstis perskilęs skausmu, mindomas svetimų. (...) Žinia, kad nebeturi namų – pats sunkiausias smūgis tiesiai į širdį. Pribloškia benamio jausmas – tu ruošeisi sugrįžti”... Sugrįžti eilėse, sapnuose:
Vis sapnuoju gimtus namus, takus,
Sugrįžti į juos stiprybės pasisemti,
Tik kodėl jie kaskart atdari, tušti,
Židinio ugnis seniai jau baigusi rusenti.
(“Tėvų namai”)
Tuos vaikystės namus Čečeliuose primena ir knygoje minimi vietų, upelių vardai: Viešinta, Vašuoka, Čečeliai ir paslaptingasis upelis Čečilas, nuo kurio vardo neva kilęs gimtojo kaimo pavadinimas.
PASLAPTINGASIS KUPIŠKIO KRAŠTO VIENIŠIUS
Pristatydamas D. Andrijauskienės knygą negaliu nutylėti jos, kaip kruopščios krašto istorijos tyrėjos darbo “Pranas Gerulis – mitai ar tikrovė?”, kuriame ji visuomenei pristato paslaptingąjį Kupiškio krašto vienišių Praną Gerulį (1888-1972?). Tai viena iš tų Lietuvos asmenybių, “pilkosios istorijos dalis”, kuri sovietmečiu nebuvo minima spaudoje, nepateko į jokias enciklopedijas, bet išlikusi Kupškio krašto žmonių atmintyje.
D. Andrijauskienė parengė prisiminimų pluoštą apie primirštą kraštietį, kalbininką, poliglotą, Vydūno idėjų pasekėją, vienišių. Manoma, kad P. Gerulis buvo Vydūno draugas ir pasekėjas, žavėjęsis vegetarizmo idėjomis. D. Andrijauskienė išsiaiškino, kad Vydūnas P. Gerulį lydėjęs į mokslus Prancūzijoje, o vėliau jie kartu pasiekę Oksfordą.
Man šis vardas asocijuojasi su kalbininku Jurgiu Geruliu, todėl skatinau Danutę tų sąsajų bandyti surasti. Deja, nepavyko, bet nustebino autorės pastangos ir nuveiktas darbas. Ji praskleidė šios mįslingos asmenybės paslapties skraistę, per keliolika metų surinko daug dokumentinės medžiagos, įrodė, kad paslaptingasis kupiškėnas tikrai mokėsi ir Oksfordo universitete.
Šis P. Gerulio žingsnis savo metu buvo padaręs įspūdį ir Kauno universiteto Humanitarinio fakulteto dekanui V. Krėvei-Mickevičiui, kuris, perskaitęs jo “Gyvenimo aprašą” bei informaciją, kad pastarasis laisvai kalba 7 pasaulio kalbomis, kad yra išstudijavęs užsienio pedagogų darbus, buvo jį priėmęs laisvu klausytoju į universitetą.
Publikacijoje apie savo mįslingąjį kraštietį Danutė spausdina ir dokumentų kopijų, kurios patvirtina medžiagos autentiškumą. Tikiuosi, kad D. Andrijauskienės medžiaga, publikuojama pristatomoje knygoje, paskatins iniciatyvoms, darbams, kad Kupiškio etnografijos muziejuje būtų ne tik lakoniškos informacijos nuotrupos apie jį, bet būtų išsiaiškinta, kada ir kur mirė P. Gerulis (viena iš versijų – kad Jurdaičių pensionate Joniškio rajone).
SURADUSI ANTRUS NAMUS
Gyvenimo vėjai Danutę iš Čečelių kaimo išvedė į Subačiaus vidurinę mokyklą, o vėliau ji pateko į Vilniaus geležinkelių transporto technikumą. Paskyrimą gavo į Šiaulius, čia sukūrė šeimą su žemaičiu kariškiu Danieliumi, daug metų dirbo Šiaulių geležinkelio stoties rūmų diktore, budėtoja, traukinių revizore, stoties viršininke, o nuo 1980 m. darbavosi miesto kino teatruose “Laikas“, „Dainai“.
Kurti pradėjo Lietuvai atkūrus nepriklausomybę. Pirmasis poezijos rinkinys „Kryžkelės“ pasirodė 1997 m. Kitos jos knygos: „Išdegusi saulė“, 2000, „Edelveiso žydėjimas“, 2002, „Šaltinio gelmių sidabras“, 2005, „Per vasaros sniegą“, 2006, „Vaikystės varpeliai“ (vaikams), 2007, „Baltosios tylos užkalbėjimas“, 2008, „Pasižvalgymai gamtoje“ (vaikams), 2008.
Kadangi buvo labai visuomeniška, pilietiška moteris, pasisakydavo spaudoje, dalyvaudavo žurnalisto B. Rupeikos laidose per Lietuvos radiją, rašė ir miniatiūras, esė. Jos tekstuose vyrauja gyvenimo patirties padiktuotos temos: santykis su savo gimtine, ribų tarp kasdienybės ir būties ieškojimas, susitelkimas į tylos erdvę, gamtos pasaulį.
Dievino baltą spalvą, ta tema parašė ne vieną eilėraštį, net pavadino knygą. Ir paskutiniame jos rinkinyje netrūksta baltos – vilties, švesaus tikėjimo – spalvos: “baltos burės, baltas žodis tylos”, ”balto paukščio giesmė iš baltosios tylos”, “iš balto rūko debesies”, “baltu šokiu snigo”, “balto tako baltas šauksmas”. Eilėraštyje “Poezijos aiškinimas” Danutė, pasitelkusi kontrastus – balta ir juoda – aiškina, kas jai yra poezija:
Poezija man-
Upės lelija balta.
Poezija –
Žemės juoda sauja.
Poezija – šventas maištas tavyje.
Baltumas – tai viltis, paguoda, tikėjimas, kad “baltas žodis” gali uždengti jos langą, kad jis gali būti “žvaigždė danguje, o žemėje – kelias”.
Danutė be galo mylėjo Šiaulius, jų žmones, su kuriais per daug metų suaugo, čia užaugo jos sūnus Robertas ir dukra Jolanta, būrelis anūkų, kuriems kiekvieną gimtadienį rašydavo po eilėraštį. Labai išgyvendavo, kai mirdavo brangūs jai kūrybos žmonės, šiauliečiai, kiekvienam iš jų skirdavo savo eilėraštį-dedikaciją. Pamenu, kai Danutei pasiguodžiau, kad mirė mano bičiulis Mindaugas Klyvis, tuoj pat ji parašė jautrų eilėraštį apie šį žmogų. Tą patį ji padarė mirus Stasiui Žalaliui, Kazimierui Kalibatui. Paskutiniame rinkinyje skyriuje “Dedikacijos” publikuojami jos eilėraščiai, skirti prof. V. Sirtautui (“Kalbos ąžuolas”), prof. V. Trušiui (“Atmintis”), doc. E. Prėskienienei (“Eglei”).
Danutė viena pirmųjų atsiliepė į kvietimą kurti Šiaulių himną. Atsirado „Himnas Šiauliams“, kuriam muziką sukūrė šiaulietis kompozitorius Dainius Danilaitis. Knygoje spausdinamas ir himnas, ir natos.
Prisimenu, kaip nuoširdžiai poetė džiaugėsi 2016 metų rugsėjį, kai Lieporių parke buvo atidaryta Signatarų alėja, primenanti Lietuvos istoriją, šiauliečius signatarus. Tai buvo ženklas, kad Šiauliuose saugoma istorinė atmintis. Tuojau pat gimė jos eilėraštis „Šiaulių gimtadieniui”.
Iš kitų rašančiųjų ji išsiskyrė pilietiškumu, kai gynė ne vieną visuomenės interesą, pvz., dėl cirko keliamo triukšmo Pietiniame miesto rajone.
Prieš 15-20 metų aktyviai dalyvaudavo Šiauliuose rengtuose “Poezijos pavasariuose”, bet vėliau iš jų pasitraukė. To priežastis – Šiaulių poetams juose nebelikdavo vietos, jie būdavo tik fonas po Lietuvą važinėjantiems “didiesiems poetams”, o šiauliečiai galėdavo paskaityti po eilėraštį, ir tai – jeigu likdavo laiko...
Jos eiles mielai spausdino „Gintaro gimtinė“, nemažai kūrybos publikuota almanachuose „Jungtys“, „Ten, sidabro vingy...“
Danutės poezija susilaukdavo įvertinimo literatūriniuose konkursuose, ne kartą tapo jų laureate: 2007 m. apdovanota kalbos praktikos centro „Linqua Lituanica“ prizu „Raštingiausiai Motinai“ (beje, ji mėgdavo dalyvauti kasmet organizuotuose Diktanto konkursuose), apdovanota Šiaulių miesto kultūros skyriaus padėkos raštais už kūrybinę veiklą, gimtosios kalbos turtinimą. 70-mečio proga 2008 metais apdovanota Šiaulių apskrities viršininko padėka už pilietinio aktyvumo skatinimą kūryboje. Autorė dievino gamtos ir pasaulio platybes, todėl 2009 m. džiaugėsi nugalėjusi „Šiaulių krašto“ konkurse, kuriame už eilėraštį „Patria una – Tėvynė viena“ buvo apdovanota diplomu ir išsipildė jos svajonė paskraidyti oro balionu – toks buvo prizas.
Danutė didžiavosi, kai jos kūrybą įvertino JAV lietuviai. 2007 m. už jos penktąją poezijos knygą „Per vasaros sniegą“ šiaulietei buvo paskirta LNRS mecenatės dr. N. Bataitytės literatūrinio fondo Stasio Bataičio vardo premija literatūros srityje. Amerikos lietuvius sužavėjo autorės nuostatos: nuoširdus santykis su Tėvyne ir jos istorija, nerimas dėl Lietuvos dabarties ir ateities.
TREČIASIS PASAULIS
Danutės gyvenimo biografija ir kūryba patvirtina, kad ji neišsiteko dvejų namų – gimtinės Kupiškio ir Šiaulių erdvėse. Savo kūryboje ji nusikeldavo į tolimiausias pasaulio šalis, bet dažniausiai į tas, kuriose vykdavo neramumai: Ukrainą, Siriją, tolimąsias indėnų prerijas ar Vidurinės Azijos dykumas, Kaukazo tarpeklius (1983–1990 metais ji dirbo turistinių grupių vadove, lydėdavo ekskursantus iš Lietuvos).
Tas klajones mintimis, kelionių nostalgiją, ko gero, pagimdė jos gyvenimiška patirtis: gyvenimo tarpsnis Vokietijoje, darbas geležinkelio transporto sistemoje, kur kasdien iš Šiaulių geležinkelio stoties palydėdavo kažin kur su savo gyvenimais keliaujančius žmones. Paskutiniajame Danutės rinkinyje spausdinamos eilės, skirtos kovojančiai Ukrainai (“Apyaušriais”, “Giedok, paukštele”).
Nors jai kelionės buvo vartai į pasaulį, per kuriuos ji išvykdavo ir grįždavo, bet Danutė visada išgyvendavo dėl pastaraisiais metais augančios emigracijos, nes svetur mūsų jaunimas, pasak jos, dažniausiai tebūna “vargo skruzdėlės”. Eilėraštyje “Emigrantams” ji su liūdesiu ir gana kategoriškai rašo:
Tokių išeinančių jau voros – takus juodai pramynė,
Atgal sugrįžtantys su ašarom – vaikus praradę.
Tenai, kur mūsų dar nebuvę – tekėję aukso upės...
Į jas nekeisčiau Lietuvos, dainuojančios Šešupės.
––
Taigi trys Danutės pasauliai, trys jos meilės, už kurias prieš nelemtąją Danutės mirtį 2018 metų spalį tuometinė Lietuvos Respublikos Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson skyrė padėką “už įtaigų ir nuoširdų poetinį žodį, ilgametę kūrybinę veiklą, krašto tradicijų puoselėjimą, pilietišką poziciją, aktyvų dalyvavimą visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime“.
Šiaulių negausus poetų būrelis neteko dar vienos kūrėjos, kuri išsiskyrė iš kitų ne poezijos įmantrumu, eilėdaros ekvilibristika, o nuoširdžiu, tiesiu, pilietiniu ir patriotiniu žodžiu, prisodrintu gėrio. Taip sakė pati Danutė vienoje dedikacijoje – ne apie save, o apie kitus:
“Liko gėris, draugams, artimiems išdalintas, / Ir liko gėla, kuri žydi juodai”...
Šiandien taip kalbėti nelabai madinga, bet skamba primenančiai, kad kūryba yra įvairi ir kiekvienas poetinis žodis randa savąjį skaitytoją.
Danutei Andrijauskienei kelionės buvo vartai į pasaulį.
Danutės Andrijauskienės tekstuose vyrauja gyvenimo patirties padiktuotos temos.
Skaitytojams siūlome paskaityti paskutiniuosius D. Andrijauskienės eilėraščius, rašytus 2018 m. liepą.
Juose jau nerasime spindesio, optimizmo, čia daug minorinių minčių, nerimo ženklų, nuojautų.
Epilogas
Eilėraščiai – mano vaikai,
Jau ir vaikystę išaugo.
Nuo rūstaus žodžio, sunkių minčių,
Saugo mane ir saugo.
Ar aš laiminga – kas pasakys ...
Laimė – kai aš rašau.
Mano svajonių mintys ir viltys
Sklaidosi sau ...
Gyvenimo pėdos
Balti vyšnių žiedai plazdėjo
Ir nuplazdėjo.
Pėdos mano per žemę
Ėjo nuėjo ...
Ką užgyvenau – liko tik kryžius
Pakelėj.
Jį per sunku man nešti.
Nekrologas
Poetė galiu būti tik sau.
Pripažinimo – lyg blyno – iš kitų neprašau.
Žodį mano – kaip kam patinka, taip sverkit.
Kai numirsiu -
Akmeniu bevardžiu užverskit.
Ant mano nebūties
Tegul Perkūnas ugnies ietis laužo...
Savas krantas
Kelio dulkes nusiprausiu
savame krante
ant nežinomybės slenksčio -
ne laikas dar eiti namo
ir užsisklęsti skląsčiu duris.
Neišdainuotos dainos,
neišgiedotos giesmės,
neatriekta dar duonos riekė,
baltesnė už dieną...
Šiandien ryškiau nei vakar
spindi žvaigždės -
milijonais nenugyventų gyvenimų...
Prisėsim kryžkelėj
grįžimu į save, supratimu -
didelis džiaugsmas stebėti,
kaip šešėlis vejasi šviesą,
nubėgančią keliu.
Danutė Andrijauskienė. "Prie ištakų savo". Išleido „Litera“, 2018, 150 egz. Viršelio dailininkė ir nuotraukų autorė Vigita Juodvalkienė, knygos sudarytojas Stasys Tumėnas, redaktorius Stasys S. Tumėnas.