
Naujausios
Radviliškiečiai sugrįžo su savo darbais
Radviliškio viešojoje bibliotekoje surengta tapybos, keramikos ir drožybos darbų paroda „Grįžta radviliškiečiai“ trumpam į gimtąjį miestą sugrąžino menininkus Virginijų Baukį ir Eriką Hincą.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Nuo tapybos – prie medžio
Sugrįžę į savo vaikystės ir jaunystės miestą ir čia susitikę su nemažu būriu buvusių klasės draugų bei artimųjų, menininkai neslėpė jaudulio, nors personalinės darbų parodos abiem – ne pirmos.
Abu menininkai – buvę dabartinės Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos mokiniai, kurių klasės draugams ir gimė mintis pakviesti klasiokus surengti savo darbų ekspoziciją Radviliškyje.
Alytuje su šeima gyvenantis V. Baukys radviliškiečiams pristatė savo tapybos ir drožybos iš medžio darbus.
Kūrėjas prisipažino – pastaraisiais metais visas jo mintis užvaldė medis, todėl tapyba šiuo metu yra primiršta.
„Kaip tėvas nepasakys, kuris vaikas jam yra mielesnis, taip ir man abi meno sritys yra vienodai artimos ir savos“, – „Šiaulių kraštui“ sakė medžio paslaptis mėginantis pažinti Virginijus.
Pradėjęs nuo medinių šaukštų, kūrėjas išbandė ir kitus dirbinius – drožė dubenėlius, ant sienos kabinamus medinius natiurmortus, kaukes ir kitus.
Tarp bibliotekoje eksponuojamų V. Baukio darbų daugelį sudomino ant sienos kabantis medinis natiurmortas su cepelinu. Itin tikroviškas – su spirgučiais, persmeigtas šakute ir pradėtas pjauti peiliu.
„Tikrai norėčiau tokį turėti namuose“, – juokėsi Virginijaus bendramokslė Vida Gilienė.
Keramika – ir pomėgis, ir amatas
E. Hincas bibliotekos konferencijų salę, jos palanges nuklojo savo ir kartu dirbančios žmonos molio ir šamoto keramikos dirbiniais. Švilpynės, dubenėliai, puodynės, ąsočiai. Spalvoti ir rusvai margi, dauguma jų – išskirtiniai savo raštais ir spalvomis.
Panevėžio rajone gyvenantis tautinio paveldo dirbinių meistras, Tautodailininkų sąjungos narys E. Hincas kelią į meno pasaulį atrado ne iš karto.
Restorane padavėju beveik dešimtmetį dirbęs E. Hincas iš pradžių keramiką prisijaukino kaip laisvalaikio pomėgį. Vėliau ji tapo abiejų sutuoktinių pragyvenimo šaltiniu. Vis giliau brisdamas į keramikos brūzgynus, E. Hincas tapo tikru šios meno rūšies žinovu. Sutuoktiniai dalyvauja įvairiose mugėse, renginiuose, parodose.
„Keramiko duona nėra lengva. Mums paklūsta 800 laipsnių ir didesnis karštis, rankas neretai gražina aštrių šukių paliekami randai, dėl nuolatinės drėgmės mums užprogramuotos sąnarių ligos, tačiau į galvą niekada nėra šovusi mintis mesti šį amatą ir imtis ko nors kito“, – atviravo tautodailininkas.
Kaip ir galima buvo tikėtis, susitikus ilgai nesimačiusiems bendramoksliams, renginyje netrūko ir kitų atvirumo momentų, kūrybinių išpažinčių, juoko ir prisiminimų.
Šie gimtajame mieste savo darbus eksponavę menininkai Radviliškio viešojoje bibliotekoje – ne pirmi. Susitikimus su kraštiečiais yra surengę iš Radviliškio kilę žymūs sportininkai, poetai, rašytojai, aktoriai.
Autorės nuotr.
Stačia galva nėręs į medžio drožybą, Virginijus Baukys tapybą pastaruoju metu primiršo.
„Šamotinės keramikos darbų vienodų nebūna“, – draugams pasakojo tautodailininkas Erikas Hincas (dešinėje).
Ne vieną sužavėjo Virginijaus Baukio išdrožtas medinis didžkukulis.
Erikas Hincas pristatė šamotinės keramikos indų, skirtų ne tik pasigrožėti, bet ir laikyti maisto produktus.