
Naujausios
Tylos skambėjimas
Kelmės rajono Tytuvėnų gimnazijos dailės mokytoja metodininkė, paveikslų, atvirukų, suvenyrų ir scenografijos kūrėja, knygų iliustratorė ir verslininkė Danguolė Žukauskienė, baigusi Dailės institutą, į gimtinę grįžo aplinkiniais keliais – padirbėjusi Rokiškyje.
Jaunystėje nei provincijoje norėjusi gyventi, nei mokytoja dirbti menininkė dabar, kai aprimo ambicijos ir sumažėjo maksimalizmas, sako, jog Tytuvėnuose gyventi ramu. Čia puiki erdvė kūrybai. Čia skamba žiemos tyla.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nespjauk į vandenį...
Patarlę „Nespjauk į vandenį, nes gali tekti jį išgerti“ Danguolė Žukauskienė prisimena beveik kasdien eidama į mokyklą.
„Niekada nebūsiu mokytoja“, – nusprendė dar pati būdama mokine, nes jos mylimiausią ir geriausią mokytoją labai įskaudino išdykę mokiniai.
Tačiau jau 26 metai ji dirba mokytoja Tytuvėnų gimnazijoje ir gimnazijos Meno skyriuje. Ir gerai sekasi. Poniai Danguolei suteikta mokytojos metodininkės kvalifikacija. Nors pirmosiomis darbo dienomis sielą buvo užvaldžiusi baimė: „Ar suprasiu, ką piešiniu nori pasakyti vaikas? Ar mokėsiu jį pataisyti?“
Nebūtų nė pagalvojusi, kad koreguoti vaikų piešinius gali būti smagu. Kad atsiras tas pojūtis, kuris piešinys gali būti svariausias konkurse. Kad daile susižavės ir mokytojos kelią kartos jos mokiniai... Ir kad ji pati galės realizuoti savo sumanymus.
„Kitas mano spjūvis į vandenį buvo žodžiai: "Niekuomet negyvensiu Tytuvėnuose. Ką čia veikti?“, – prisimena menininkė, anuometiniame Dailės institute įgijusi interjero ir įrenginių dizaino specialybę.
Į Dailės institutą, kur priimdavo tik po kelis studentus ir būdavo labai dideli konkursai, įstojo ne iš karto. Teko lankyti parengiamąjį kursą, atkakliai ruoštis. Šis siekis turėjo būti skirtas didmiesčio gyvenimui, šurmuliui tarp kitų menininkų parodose.
Tačiau šiandien šeimą su tytuvėniškiu sukūrusi moteris gyvena nedideliame kurortą primenančiame miestelyje. Į gyvenimą jau išleido vaikus. Kuria. Skatina kurti savo mokinius.
Vos spėja suktis, nes yra reikalinga ir mokykloje, ir miestelio žmonėms, dukrai ir sūnui, rengiantiems savus namus. Sukūrė maketus. Dizainerės mamos patarimai čia labai vertingi. Kaip racionaliau panaudoti erdvę. Kaip gudriau ir patogiau išdėstyti baldus. Kaip juos pasukti. Kaip sumaniau sudėlioti daiktus.
Vakare, kai aprimsta buitinio gyvenimo šurmulys, gali atsidėti kūrybai. Dirba iki išnaktų. Pelėdoms tai nesunku.
Tytuvėnus, kuriuose gyveno jos močiutė ir daugybė artimų giminių, kur vaikystėje praleido ne vieną vasarą, kur kas antras kapas kapinėse – giminaičio ar gero pažįstamo, Danguolė tarsi atrado iš naujo. Čia tokia ramybė ir tyla. Tokia puiki aura kūrybai. Tokia gera aplinka susikaupimui.
„Padaryk iki galo“
Šiuos žodžius tarsi įsakymą Danguolė sau kartoja kiekvieną kartą imdamasi naujo darbo. Taip mokė tėvas, kuris mėgo kurti iš medžio, bet drauge buvo ir didelis pedantas. Mama Liucina Nacienė taip pat linkusi kurti grožį: siuvinėja paveikslus, piešia. Senelis buvo puikus meistras, muzikantas.
Kūrybą ir griežtą drausmę suderinti – nelengva. Galbūt todėl moteris už savo idėjų įgyvendinimą sumoka aukščiausia kaina. Mokyklą baigė beveik penketais. Nelengvai skynėsi kelią į institutą. Ten mokėsi puikiai. Paskyrimas į Rokiškio meno dirbtuves. Į Tytuvėnus pakvietė kurti Gėrio ir grožio licėjaus.
Tačiau nevaikšto tarp įžymybių. Gyvena savo gyvenimą nedideliame provincijos mieste.
„Nemoku savęs pateikti. Bet man tai nėra svarbu. Didelė garbė ar dideli pinigai – didelė neramybė. O man taip gera ramiai pabūti savo namuose. Pasivaikščioti prie ežero. Lėkimas nesustojant – didžiausia žmonių bėda“, – aiškina mokytoja savo būties detales.
Be to, savas gyvenimas jau tarsi ir nuėjo į antrąj planą. Svarbiausia, kad įsikurtų ir būtų laimingi vaikai. Dukra Monika, įgijusi vokiečių kalbos bakalauro ir paveldosaugos magistro diplomus bei gido pažymėjimą, nepanoro likti didmiestyje, nes kaip ir mama vertina ramybę. Sugrįžo į Tytuvėnus, dirba kultūros centre.
Sūnus Martynas studijavo operinį dainavimą. Dainuoja P. Bingelio valstybiniame chore, kuria vaidmenis operoje, dėsto universitete ir vis dar ieško tikrojo savo kelio.
„Realizuoti savo gebėjimus žmogus gali visur, nepriklausomai nuo vietos, kurioje gyvena. Reikia tik laiko“, – sako mokytoja.
Tytuvėnuose ji reikalinga ne tik mokiniams. Seniūnija užsakė sukurti kalėdinių atvirukų su Tytuvėnų vaizdais. Norėjo pasiųsti užsienio partneriams, su kuriais bendrauja. Tytuvėniškiams prireikia originalios dovanos. Kreipiasi į ponią Danguolę.
„Kartais užsuku pas kokį tytuvėniškį. Ir randu ten savo pieštą paveikslą ar kitą darbelį, apie kurį jau buvau pamiršusi“, – sako menininkė.
Nors nemėgsta užsakymų, bet tas noras padaryti viską iki galo stumia į priekį. Tytuvėnuose pasitaikė progų išbandyti save visose srityse. D. Žukauskienė iliustravo V. Kalvaičio knygą „Striukos pasakėčios“. Tai suteikė daug džiaugsmo. Sukūrė keletą scenografijų šventėms. Nutapė daugybę paveikslų, sukūrė atvirukų. Pastaruoju metu pajuto potraukį rankdarbiams.
Prieš 25 metus moteris sukūrė ir savo verslą. Tytuvėnuose atsirado meno dirbinių ir suvenyrų parduotuvė „Dovanėlė“. Joje šeimininkavo Danguolės mama, paskui – vyras. Parduotuvė gyvuoja iki šiol. Bet darbo visuomet kliūdavo ir jai pačiai.
Rasti talentą su Dievo dovana
– Jūs įkūrėte dailės studiją „Paletė“. Ar šiandieniniame technologijų ir skubėjimo amžiuje vaikus dar domina menas?
– Šiandieniniai vaikai gyvena pertekliuje. Tas perteklius žudo norą kur nors dalyvauti, daryti tai, kas pareikalauja daugiau pastangų.
Pavyzdžiui, aš pati vaikystėje labai norėjau mokytis dailės. Tačiau Kelmėje tuo metu meno mokykloje dailės skyriaus nebuvo. Į Čiurlionio meno mokyklą tėvai neišleido. Viską, kas įmanoma, gavau iš vidurinėje mokykloje dailę dėsčiusios mokytojos Irenos Sabaitienės.
Mano mokiniai turi daugybę pasirinkimų. Todėl, kai į studiją ar į pamokas Meno skyriuje ateina vaikas turintis Dievo dovaną, labai smagu. Ypač, jeigu mokinys tave išgirsta, priima patarimus.
Jaunimas šiandien visur skuba. Nesusikaupia. Daugelį dalykų mėgsta daryti atmestinai. Todėl laimėjimas konkurse – didelė pergalė.
Studija „Paletė“ – menui gabiems vaikams galimybė pasitobulinti. Juk dailei skiriama tik viena savaitinė pamoka. O jeigu nori paruošti darbą konkursui, reikia dirbti papildomai. Bendrojo lavinimo klasėse sutinku nemažai mokinių, kurie nenori ir nemoka piešti. Bet kai kuriems iš jų įdomu meno istorija. Galbūt jie bus smalsūs meno vartotojai.
Neslėpsiu, tarp mokinių ir jų tėvų yra toks požiūris į mano dėstomą dalyką: „Čia tik dailė...“ Tačiau yra mokinių, laikančių valstybinį dailės egzaminą. Jie stoja į Šiaulių universiteto Dailės fakultetą, Dailės akademiją, studijuoja dizainą ar dailę užsienyje, architektūrą, pasirenka su menu susijusias studijas kolegijose.
– Jeigu reikėtų pakartoti gyvenimo kelią, ar iš naujo rinktumėtės Tytuvėnus?
– Sunku atsakyti vienareikšmiškai. Nesu iš tų žmonių, kurie visuomet viskuo patenkinti. Tačiau matau daug mūsų miestelio pranašumų prieš didmiesčius. Žmonės čia geresni, švaresni, sąžiningesni, turintys mažiau civilizacijos ydų ir iškrypimų. Visos blogybės iki mūsų ateina vėliau.
Čia turiu galimybę pati užsiauginti švarias ekologiškas daržoves, valgyti sveiką maistą.
Didžiausia Tytuvėnų bėda, kad čia mažai darbo vietų. Verslą sukurti tokiame miestelyje sudėtinga. Galiausiai ne kiekvienas ir gimęs būti verslininku.
Anksčiau tuoj pat nupirkdavo ištuštėjusius namus ir butus. Dabar jie po kelerius metus stovi tušti. Bet ilgainiui atsiranda žmonių, kurie įvertina Tytuvėnų privalumus: šilą, ežerus, vasaros malonumus ir žiemos ramybę.
Autorės nuotr.
Tytuvėnų gimnazijos mokytoja metodininkė Danguolė Žukauskienė sako, jog daugiausia laiko kūryboje užima mąstymas.
Asmeninės nuotr.
Scenografija Padėkos dienai.
Akvarelė. Gimtieji Tytuvėnai. Gėlės.
Danguolės Žukauskienės sukurtu atviruku su Kalėdomis pasveikinti tytuvėniškių užsienio partneriai.
Danguolės Žukauskienės papuošti puodeliai dažniausia užsakomi kaip dovana artimiesiems.