
Naujausios
Ilgmoliūgai tapo šventinėmis žvakidėmis
Joniškyje vykusiame tradiciniame kalėdiniame prekymetyje dalyvavusi Plikiškių kaimo gyventoja, buvusi pedagogė Valerija Mankevičienė pirkėjus stebino ne tik linoraižiniais margintais atvirukais, iš modelino lipdytomis lėlytėmis–segėmis, bet ir ypač netikėtais suvenyrais – iš ilgmoliūgų išskobtomis žvakidėmis ir dubenėliais. Jie atrodė kaip keramikos dirbiniai, tačiau paėmus į rankas ne vienam kilo klausimas: o kodėl tokie lengvi? Tada jau moteris imdavo pasakoti apie savo darbams panaudotus ilgmoliūgus ir rodyti vaizdinę medžiagą – iš leidinių kopijuotus puslapius su nuotraukomis, ką dar galima sukurti iš šių originalių daržo gėrybių.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Valerija Mankevičienė Istorijos ir kultūros muziejaus organizuotame prekymetyje ant stalo keliomis eilėmis išrikiavo žvakides ir kiauraraščius dubenėlius, puoštus žiemiškais pusnynų ir eglučių, kalėdinių žaisliukų vaizdais, kuriuos ji sukūrė dekupažo technika: lipalu priklijuodama servetėles, patikusius jų raštus. Kai kurie darbeliai buvo palikti be piešinukų – beveik balsvai pilkšvos, balsvai žalsvos spalvos, tik „prašaudyti“ skylutėmis.
Įdėjus žvakę toks darbelis tampa žvakide, sušildydamas šventinį stalą, o galima jį panaudoti ir kaip dubenėlį saldainiams, kūčiukams ar imbieriniams sausainiams sudėti.
Lyg ir nieko nuostabaus – tiesiog miela keramika. Tačiau gražiadarbė sustabdo praeinantįjį: tai ne molis, o gamtos užaugintas ir suformuotas ilgmoliūgas. Nereikia nei minkyti, nei lipdyti, tik nupjauti viršūnę ir išskobti, o paskui – gerai išdžiovinti.
„Jie labai kieti, tvirti, – rodo moteris, krumpliais pabilsnodama į moliūgo–indelio dugną. – Vyras nupjauna viršų, o aš išskaptuoju, paskui puošiu, staklėmis gręžiu skylutes: taip gražiau, degančios žvakės liepsnelės pro jas švysčioja“.
Kitąmet moteris planuoja didesniame ilgmoliūge padaryti prakartėlę. Daržo gėrybė atstos pastogę.
Ilgmoliūgų sėklų Valerija Mankevičienė gavo dovanų ir pirmais metais sudygo 13. Visus išaugintus vaisius išdovanojo. Šiemet buvo prastesnė vasara – sausringa, tad užaugo septyni.
V. Mankevičienė idėjų, kaip panaudoti ilgmoliūgus, pasisėmė iš įvairių žurnalų ir interneto. Pietų Amerikoje, Afrikoje, Okeanijoje iš šio augalo gaminamas indas–kalabasa, kuris naudojamas gerti matę, Kuboje didesni ilgmoliūgai tampa talpyklomis vandeniui laikyti.
Autorės nuotr.
Valerija Mankevičienė pirkėjus stebino iš ilgmoliūgų išskobtomis žvakidėmis ir dubenėliais.
Išskobti ir išdžiovinti ilgmoliūgai buvo pagražinti servetėlių paveikslėliais, skylutėmis.
Ilgmoliūgų žievė kieta, tad ją pragręžti staklytėmis – nemenkas darbas.